تحلیل بازار طلا در هفته دوم مرداد ۹۸

0
323

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته دوم مرداد ۹۸ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته دوم مرداد ۹۸

اونس طلا روز سه شنبه با وجود فشار شاخص دلار به اوج دوماهه ضمن تقویت ۸ دلاری به سطح ۱۴۴۱.۸ دلار صعود کرد. معمولا طلا در جهت معکوس با دلار حرکت می‌کند اما این دو بازار روز سه شنبه به دلیل تنزل پوند انگلیس به کف ۳۵ ساله و متعاقبا تقویت دلار به اوج دو هفته مسیر غیرمتعارفی را در پیش گرفتند. از یک طرف، نخست‌وزیر جدید انگلیس از خروج از اتحادیه در صورت عدم دستیابی به توافق سخن گفت و فشار مضاعفی بر ارزش پول کشورش وارد کرد.

اونس طلا که از ابتدای هفته از سطح ۱۴۳۳.۳ دلاری کار خود را شروع کرده بود، روز چهارشنبه در ادامه سیر صعودی خود به قیمت ۱۴۳۷.۸ دلار رسید. همچنان مهم‌ترین دغدغه اهالی بازار طلا، سرنوشت حیاتی نرخ بهره دلار است.

بازار ایران

بازار سکه طی روز دوشنبه فضای متعادلی را سپری کرد. سکه در معاملات دوشنبه در مسیری مشابه با بازار ارز حرکت کرد و ضمن اینکه ۱۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد. عقب نشینی قیمت در بازار داخلی این فلز گرانبها در شرایطی رقم خورد که اونس جهانی در اولین روز کاری هفته اندکی رشد کرد و به عدد ۱۴۲۰ دلار نزدیک شد.

بازار سکه روز سه‌شنبه هم صدا با دلار عقب نشست. بهای هر سکه طرح جدید زیر فشار افت دلار ۳۰ هزار تومان دیگر کاهش یافت و به سطح ۴ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان رسید. هر چند قیمت اونس جهانی طلا روز گذشته در پی خوش‌بینی به کاهش نرخ بهره دلار با صعود ۰.۶ درصدی به سطح ۱۴۳۰ دلار نزدیک شد، اما سکه‌بازان ضمن بی‌اعتنایی به رشد قیمت جهانی این فلز گرانبها، بیشتر از بازار داخلی ارز خط گرفتند.

سکه روز چهارشنبه در مسیر موافق با دلار حرکت کرد و ضمن عقبگرد ۷۰ هزار تومانی، به قیمت ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بین معامله‌گران دست به دست شد. در حالی که دلار در این روز به افت یک درصدی بسنده کرد و فلز زرد با از دست دادن ۱.۷ درصد از ارزش خود به پایین‌ترین سطح طی ۱۰ روز اخیر رسید.

با وجود رشد هفتگی دلار، سکه در مسیری معکوس با ارز، روند نزولی را طی کرد و در آخرین روز هفته به قیمت ۴ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید. در هفته‌ای که دلار حدود ۰.۶ درصد تقویت شد و بازار جهانی به سمت دارایی‌های امن و فلزات گرانبها هجوم برد، سکه به هر دو عامل حمایتی واکنش درخوری نشان نداد و روز پنج‌شنبه افت ۵ هزار تومانی را در مقیاس هفتگی رقم زد. طلای جهانی، روز پنج‌شنبه با وجود کاهش نرخ بهره دلار، به دلیل رونمایی از دورنمای غیرمنتظره فدرال رزرو مبنی بر عدم کاهش بیشتر نرخ بهره، افت سنگینی را به نمایش گذاشت؛ با وجود این، چند ساعت بعد، با اعلام تعرفه‌های جدید دولت ترامپ بر کالاهای چینی، جهش ۳۰ دلاری را تجربه کرد.

پیش‌بینی بازار طلا در هفته دوم مرداد ۹۸

بررسی روند حرکت بازار مسکوکات طلا در یک سال گذشته نشان می‌دهد که اگرچه میانگین بهای سکه تمام بهار آزادی نسبت به مدت مشابه پارسال رشد حدود ۱۴۰ درصدی داشته اما در هفته‌های اخیر قیمت آن رو به کاهش بوده است.

کاهش نرخ‌های بهره به شکلی که بانک مرکزی آمریکا انجام داده است، بیشتر یک سیاست بیمه است نه یک مجموعه کاهش نرخ‌های بهره و این امر اندکی ابهام ایجاد کرد. پس از اظهارات پاول، شاخص دلار ۰.۳ درصد رشد کرد و به بالاترین حد در دو سال اخیر رسید. قوی‌تر شدن دلار طلا را برای خریداران غیرآمریکایی گران‌تر می‌کند.

تحلیل بازار طلا در هفته دوم مرداد 98

نظر بدهید