تحلیل بازار طلا در هفته دوم مهر ۹۸

0
290

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته دوم مهر ۹۸ پرداخته شده است.

بازار جهانی در هفته دوم مهر ۹۸

بهای طلای با افت یک درصدی روز دوشنبه به کمترین سطح در ۷ هفته اخیر سقوط کرد. فروکش نگرانی‌ها از تبعات جنگ تجاری چین و آمریکا، خیز دوباره شاخص دلار و گزارش‌هایی مبنی‌بر آتش‌بس احتمالی یمن و عربستان تاثیر خود را بر کاهش تقاضای دارایی‌های امنی چون طلا گذاشت. تکذیب خبر ممنوعیت سرمایه‌گذاری در شرکت‌های چینی توسط دولت ترامپ از عوامل افت طلا بود.

روز سه‌شنبه در بازار جهانی بهای هر اونس طلا با سقوط به سطح ۱۴۷۲ دلار به کمینه قیمت نزدیک به دو ماه اخیر رسید. قرار گرفتن ارزش دلار جهانی در سقف چند ساله و خوش‌بینی به روابط تجاری واشنگتن و پکن از عوامل موثر بر افت قیمت فلز زرد در بازار جهانی بودند.

روز چهارشنبه قیمت طلا در بازار جهانی پس از انتشار داده‌های ضعیف از بخش تولید آمریکا به روند نزولی خود پایان داد و به ۱۵۰۷ دلار به ازای هر اونس رسید. طلا از ابتدای این هفته با افزایش خوش‌بینی به بهبود روابط تجاری چین و آمریکا به کانال ۱۴۷۰ دلار (کف دو ماهه) سقوط کرده بود.

هر اونس طلا در بازار جهانی روز جمعه ۱۵۱۲.۹ دلار قیمت خورد. قیمت طلا طی ۲ روز نخست دادوستدهای هفته گذشته بازار جهانی شاهد عقب‌نشینی ۵۰ دلاری به ازای هر اونس بود. با این حال انتشار داده‌های ضعیف اقتصادی مربوط به بخش تولید و غیرتولیدی آمریکا این نتیجه را به دست داد که سرمایه‌گذاری روی دلار به عنوان دارایی امن چندان فارغ از ریسک نیست و این مساله بازگشت توجهات به طلا را سبب شد. به این ترتیب در حالی برآیند هفتگی اونس طلا به نزدیکی صفر رسید که فلز زرد هفته‌ای کاملا پرتلاطم را سپری کرد. با این وجود انتشار آمار مربوط به نرخ بیکاری ایالات متحده در روز گذشته بار دیگر انتظارات برای کاهش نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو آمریکا را در نشست آخر اکتبر کمی تعدیل و مقداری از صعود طلا را خنثی کرد.

بازار ایران در هفته دوم مهر ۹۸

روز دوشنبه بازار سکه همراستا با بازار داخلی ارز به صعودهای ملایم خود ادامه داد. فلز گرانبهای داخلی که از اواخر هفته گذشته تحت فشار افت قیمت‌های جهانی قرار گرفته است، همسو با رشدهای آرام در بازار ارز پیش می‌رود. دیروز قیمت هر سکه طرح جدید در دومین صعود متوالی خود ۱۵ هزار تومان افزایش یافت و به سطح ۴ میلیون و ۳۵ هزار تومان رسید.

هر سکه طرح جدید که در دو هفته اخیر بالای مرز ۴ میلیون تومان معامله می‌شد، روز سه‌شنبه با کاهش ۳۷ هزار تومانی ۳ میلیون و ۹۹۸ هزار تومان قیمت خورد. فشار دو سویه دلار و طلای جهانی بر افت قیمت سکه به کف ۱۶ روزه موثر بود. نرخ ارز که از چهارشنبه هفته گذشته بر مدار صعودی قرار داشت، دیروز کاهشی شد و بازار سکه را نیز با خود همراه کرد.

سکه‌بازان در روز چهارشنبه از دو جانب حمایت شدند. از یک طرف، بازار ارز با رصد عوامل غیرتجاری چرخشی مثبت را رقم زد و از سوی دیگر، طلای جهانی با دریافت سیگنال‌های نامساعد، خود را از کف دوماهه جدا کرد. برآیند این دو نیرو در نهایت در رشد ۷۰۰۰ تومانی بهای سکه تبلور یافت و قیمت این فلز گرانبها را بار دیگر به کانال ۴ ‌میلیون تومان هدایت کرد.

به‌رغم برآیند مثبت نرخ دلار در هفته گذشته، سکه در این بازه با کاهش قیمت ۹ هزار تومانی همراه شد. همچنین ثبت معاملات سکه طرح جدید در زیر مرز ۴ میلیون تومانی از دیگر اتفاقات قابل‌توجه این بازار بود. ثبات رو به صعود دلار در بازار آزاد نتوانست افت ۵/۱ درصدی قیمت طلا در معاملات دوشنبه بازارهای جهانی را به‌طور کامل پوشش دهد. به این ترتیب هر سکه طرح جدید که هفته گذشته را در سطح ۴ میلیون و ۳۵ هزار تومانی آغاز کرده بود تا سطح ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان نیز عقب نشست و در آخرین روز هفته به یمن بازگشت قیمت اونس به مرز ۱۵۰۰ دلار از مرز ۴ میلیون تومانی عبور کرد. خوش‌بینی‌ها به مذاکرات تجاری اکتبر، در مقابل داده‌های اقتصادی با رنگ و بوی رکود مسیر قیمتی طلا را در هفته‌ اخیر پرنوسان ساخته است.

پیش‌بینی طلا در هفته دوم مهر ۹۸

نگرانی از عملکرد اقتصادی کشورها و همچنین آمار ضعیف اقتصادی در آمریکا باعث شده است که سرمایه‌داران به سمت طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن روی آورده و برای چهارمین روز متوالی قیمت آن را صعودی کنند.

تحلیل بازار طلا در هفته دوم مهر 98

نظر بدهید