تحلیل بازار طلا در هفته سوم اردیبهشت ۹۸

1
351

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته سوم اردیبهشت ۹۸ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته سوم اردیبهشت ۹۸

روز دوشنبه پیام توییتری یکشنبه شب دونالد ترامپ ضمن وارد آوردن شوک منفی به بازار جهانی توانست فلز زرد را به بالای مرز ۱۲۸۳ دلاری بفرستد. ترامپ در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای نسبت به مواضع قبلی خود اعلام کرد تعرفه اعمالی بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش می‌دهد و ۳۲۵ میلیارد کالای دیگر از این کشور را مشمول تعرفه‌های جدید خواهد کرد.

روز چهارشنبه هر اونس طلا در بازار جهانی به بهای ۱۲۸۱.۴ دلار به فروش رفت و توانست به اوج خود در هفته اخیر برسد. مهم‌ترین محرک رشد بهای فلز زرد افزایش فشار تعرفه‌ای ترامپ بر چین و کم شدن احتمال دستیابی به توافق تجاری ارزیابی می‌شود. لایت‌هایزر، مذاکره‌کننده ارشد کاخ سفید اعلام کرده است که افزایش تعرفه‌ کالاهای چینی از جمعه اعمال خواهد شد.

با نرسیدن آمریکا و چین به توافقی مشخص بر سر مسائل تجاری و پایان ضرب‌الاجل واشنگتن، دونالد ترامپ دستور داد تا تعرفه واردات کالاهایی به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار از چین، با افزایشی ۱۵ درصدی به ۲۵ درصد برسد. به دنبال انتشار این خبر، ارزش دلار در آخرین روز از معاملات هفتگی در برابر بسیاری از همتایانش کاهش یافت؛ به گونه‌ای که شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با عقب نشینی ۰.۰۷ درصدی مواجه شد.

هر یورو با ۰.۱۲ درصد افزایش به ۱.۱۲۳۴ دلار رسید. پوند به عنوان دیگر ارز مهم اروپایی نیز در برابر دلار تا ۱.۲۹۹۶ دلار رسید. ریزش دلار در افزایش قیمت طلا نیز مؤثر بود؛ به گونه‌ای که هر اونس طلا با ۰.۲ درصد افزایش به ۱۲۸۷.۴۰ دلار رسید.

بازار داخلی طلا در هفته سوم اردیبهشت ۹۸

هر سکه طرح جدید طی معاملات روز دوشنبه ۲۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۵ میلیون و ۹۰ هزار تومان به فروش رفت. رشد همزمان نرخ ارز در بازار داخلی و اونس طلا در بازار جهانی شرایط را برای افزایش بهای سکه مهیا کرد. پس از خبر حضور پر‌رنگ‌تر نیروهای آمریکایی در آب‌های خلیج همیشه فارس، احتمال ایجاد تنش‌های بیشتر در منطقه بالا گرفت.

هر سکه طرح جدید روز سه‌شنبه ۶۰ هزار تومان افزایش قیمت یافت و به بهای ۵ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان به فروش رفت. به این ترتیب سکه سرانجام توانست با رشد ۱.۲ درصدی از مرز ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار عبور کند و در آستانه قله تاریخی قرار گیرد. پیش از این سکه تنها یک روز به تاریخ ۵ مهر ۹۷ با قیمت بالاتر مبادله شده بود.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید به بهای ۵ میلیون و ۱۶۵ هزار تومان به فروش رفت و رشد روزانه ۱۵ هزار تومانی را به نام خود ثبت کرد. دیروز دو فاکتور اصلی اثرگذار بر بهای سکه صعودی شدند و بهای این دارایی ارزشمند را حدود ۰.۳ درصد افزایش دادند.

هر سکه طرح جدید در معاملات پنج‌شنبه ۱۵ هزار تومان گران شد و به قیمت ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان به فروش رفت. تحولات سیاسی و افزایش سطح نگرانی‌های ناشی از آن معاملات سکه را نیز همچون دلار تحت‌تاثیر قرار داد و منجر به تداوم رشد این دارایی ارزشمند شد.

سکه که در دو هفته ابتدایی اردیبهشت به ترتیب ۳ و ۳.۵ درصد رشد کرده بود، طی هفته قبل حدود ۲/۲ درصد افزایش قیمت یافت. این در حالی است که هر دو متغیر افزایش بهای سکه در هفته قبل صعودی بودند، اونس طلا خود را به مرز ۱۲۹۰ دلاری نزدیک کرد و نرخ ارز ۶/۶ درصد افزایش یافت. به‌نظر می‌رسد افزایش عرضه مناسب سکه‌های امامی پیش‌فروش شده منجر به افت شتاب رشد سکه شده باشد.

پیش‌بینی

روند رشد قیمت طلا در حال حاضر از دو نوع خریدار حمایت می‌شود. اول خرید سرمایه‌گذارانی که ریسک‌‌گریزی آنها را به پناهگاه کشانده است و دومین دسته از خریداران همچنان بانک‌های مرکزی بازارهای نوظهور از جمله چین و روسیه هستند، اما تا کوتاه‌مدت هیچ تغییری در روند کلی بازار دیده نخواهد شد.

حامیان طلا در شرایط کنونی بازارهای جهانی که نوسان به آن بازگشته است؛ ریسک‌های نزولی درخصوص رشد اقتصاد جهانی به دلیل تعرفه‌های بالاتر، ضعف احتمالی بازارهای سهام و بازده کمتر اوراق قرضه هستند. اما روند صعودی احتمالی دلار مانعی برای رشد بیشتر قیمت طلا خواهد بود.

اگرچه ماندن طلا در بالای مرز ۱۲۸۰ دلار دلگرم‌کننده است اما تغییر لحن بانک مرکزی آمریکا درباره سیاست پولی، این فلز ارزشمند را در صورت بهبود آمار اقتصادی در معرض کاهش قیمت قرار خواهد داد. طلا هفته گذشته پس از اینکه بانک مرکزی آمریکا برخلاف انتظارات بازار احتمال کاهش نرخ‌های بهره در سال جاری را منتفی اعلام کرد، با کاهش قیمت روبه‌رو شد.

تحلیل بازار طلا در هفته سوم اردیبهشت 98

1 نظر

نظر بدهید