تحلیل بازار طلا در هفته سوم خرداد ۹۸

0
372

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته سوم خرداد ۹۸ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته سوم خرداد ۹۸

هر اونس طلا در بازار جهانی طی معاملات روز چهارشنبه ۷ دلار افزایش قیمت یافت و به بهای ۱۳۴۳.۷ دلار به فروش رفت. افزایش تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا کماکان مهم‌ترین عامل کاهش تمایل ریسک‌پذیری بین معامله‌گران و افزایش اقبال به سمت پناهگاه‌های امن سرمایه از جمله طلا محسوب می‌شود. با بالا رفتن سطح ریسک‌های سرمایه‌گذاری جریان نقدینگی به سمت دارایی‌های امن حرکت کرده تا از گزند نوسان قیمتی در امان بماند.

سه‌شنبه‌شب دونالد ترامپ تداوم مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن را منوط به پذیرش ۵ شرط از طرف چین کرد. از طرف دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه چین صبح سه‌شنبه در بیانیه‌ای ضمن اعلام تمایل این کشور به ادامه‌ گفت‌وگو‌ها افزود در صورتی که آمریکا به اقدامات تنش‌آفرین خود ادامه دهد، چین پاسخی قاطع خواهد داد.

بر اساس گزارش رویترز، طلا هفته گذشته بزرگترین رشد هفتگی در سال ۲۰۱۹ را رقم زد و تا مرز ۱۳۵۴ دلار پیشروی کرد که بالاترین قیمت در ۱۴ ماه اخیر بود، با این حال توافق میان آمریکا و مکزیک برای اجتناب از جنگ تجاری باعث شد این فلز درخشش خود را از دست دهد.

بازار داخلی طلا در هفته سوم خرداد ۹۸

هر سکه طرح جدید در جلسه داد و ستدی روز دوشنبه ۶۰ هزار تومان افزایش قیمت یافت و ساعت ۱۶ به بهای ۴ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان مبادله شد. با بازگشایی بازار جهانی اونس طلا تمامی سود حاصل شده در هفته قبل را تخلیه کرد و به سطح ۱۳۲۶ دلار تنزل کرد. با این حال نوسان فلز زرد همچون شنبه بر سکه اثرگذار نبود و خیز مجدد دلار برای کانال ۱۳ هزار تومانی بهای این دارایی ارزشمند را صعودی کرد.

با رشد ۱.۳ درصدی روز قبل بهای سکه بار دیگر به بالای مقاومت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی بازگشت و بازدهی آن از ابتدای سال به منفی ۳ درصد رسید. با نوسان قیمتی صورت گرفته معاملات دوشنبه، حباب سکه با احتساب مالیات ارزش افزوده در ارتفاع ۸۶ هزار تومان قرار گرفت.

روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید به بهای ۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان به فروش رسید که این قیمت ۳۰ هزار تومان بیشتر از روز سه‌شنبه است. رشد ۰.۶۷ دیروز سکه مرهون افزایش توامان ارزش شاخص ارزی کشور و اونس طلا در بازار جهانی بود. افزایش ریسک‌های اقتصادی به واسطه مکدر شدن چشم‌انداز مذاکرات تجاری چین و آمریکا بهای هر اونس از فلز زرد را تا ۱۳۳۶ دلار افزایش داد. از سمت دیگر در فضای مبهم بازار ارزی کشور قیمت دلار با رشد ۰.۶ درصدی به بالای مرز روانی ۱۳ هزار تومانی بازگشت.

هر سکه طرح جدید در آخرین ساعات روز پنج‌شنبه با قیمت ۴ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان معامله شد تا میزان رشد هفتگی در این بازار به عدد ۲.۶ درصد برسد. سکه در شرایطی به روند صعودی برگشت که برای چهار هفته متوالی مسیری کاهشی را طی می‌کرد.

شیفت انتظارات فعالان ارز و سکه پس از دریافت سیگنال‌های منفی از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران را می‌توان عامل اصلی جهش قیمت در این دو بازار طی دو روز پایانی هفته عنوان کرد. در این چرخش مسیر تبعیت بیشتر سکه از دلار سبب شد تا حباب موجود در این بازار به میزان قابل توجهی تخلیه شود و به کمترین میزان از اول اسفند سال قبل یعنی ۲۹هزار تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده برسد.

پیش‌بینی

آلفانسو اسپارازا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در یادداشتی نوشت: طلا همچنان خریدار دارد، زیرا اختلاف میان آمریکا و چین حل نشده است. اگر رهبران دو کشور در نشست سران گروه ۲۰ دیدار نکند این فلز ارزشمند افزایش قیمت پیدا خواهد کرد، زیرا سرمایه گذاران به دنبال دارایی‌های مطمئن خواهند بود.

در این بین سیاست‌گذاران بانک مرکزی آمریکا قرار است روزهای ۱۸ و ۱۹ ژوئن دیدار کنند. این دیدار در حالی برگزار می‌شود که تنش‌های تجاری فزاینده رشد اقتصادی آمریکا را آهسته کرده و باعث افت شدید اشتغالزایی این کشور در ماه گذشته شد و موجب شد بازارها احتمال دهند نرخ‌های بهره تا پایان سال ۲۰۱۹ حداقل دو دور کاهش پیدا می‌کند. طلا از کاهش نرخ‌های بهره آمریکا سود خواهد برد، زیرا نرخ‌های بهره کمتر جذابیت سرمایه گذاری در این فلز ارزشمند که سوددهی ندارد را تقویت می‌کند.

تحلیل بازار طلا در هفته سوم خرداد 98

نظر بدهید