تحلیل بازار طلا در هفته سوم مرداد ۹۸

0
354

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته سوم مرداد ۹۸ منتهی به جمعه ۱۸ مرداد ۹۸ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود. همچنین پیش بینی اجمالی از روند بازار طلا ارائه خواهد شد.

بازار جهانی

طلای جهانی شروع پرفروغی را در اولین روز کاری هفته به نمایش گذاشت. هر اونس طلای جهانی با رشد ۱.۲ درصدی به سطح ۱۴۵۸ دلاری دست یافت.

طلای جهانی هم سوخت خود را همچنان از جنگ تجاری تامین می‌کند. هر اونس طلا روز چهارشنبه در ادامه روند صعودی خود، ضمن جهش ۲.۱ درصدی به قیمت ۱۴۹۴ دلار معامله شد. با وجود اینکه نااطمینانی از اثرات جنگ تجاری با تضعیف نرخ برابری یوآن به دلار به کمترین سطح طی یازده سال اخیر شدت یافته بود، روز گذشته بانک خلق چین در واکنش به اتهام «دستکاری ارزی» نرخ مرجع را نسبت به دوشنبه تقویت کرد.

بازار ایران

بازار سکه در معاملات روز دوشنبه از دو سو حمایت شد و در نتیجه قیمت هر سکه طرح جدید با افزایش ۷۲ هزار تومانی به سطح ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومانی دست یافت. سکه با ثبت بیشترین رشد روزانه در هشت روز اخیر توانست در بالاترین ارتفاع خود طی ۱۰ روز کاری گذشته بایستد.

هر سکه طرح جدید روز سه شنبه با کاهش ۴۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسید. در حالی که در بازار جهانی به دلیل نگرانی‌ها از رکود جهانی، انتظارات مثبتی از قیمت اونس طلا وجود دارد، سکه همگام با بازار ارز نوسان کرد. تلاطم سنگین نرخ‌ها در بازار ارز طی یک سال گذشته باعث شده تا معامله‌گران بازار سکه نیز بیشتر متاثر از این متغیر رفتار کنند و به نوسان بازار جهانی بی‌توجه باشند.

بازار سکه هم روز چهارشنبه همسو با دلار در بازار داخل و طلا در بازار جهانی صعود کرد. بهای هر سکه طرح جدید ۷۰ هزار تومان افزایش یافت و به سطح ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان دست یافت. حمایت دوجانبه دلار و اونس نقش پررنگی در جهش ۱.۷ درصدی قیمت سکه در روز چهارشنبه و صعود به اوج دو هفته داشتند.

پیش‌بینی

طبق اعلام شورای جهانی طلا، میزان خرید طلا توسط چین برای هشتمین ماه متوالی افزایش یافته است و تنها در ماه ژوئیه ۱۰ تن طلا خریداری شده است. از ابتدای امسال تاکنون چین ۹۴ تن طلا خریداری کرده است تا بدین ترتیب، ذخایر طلای چین به ۱۹۴۵ تن برسد. با در نظر گرفتن متوسط بهای ۱۵۰۰ دلار در هر اونس، ارزش ذخایر طلای چین اکنون ۹۰ میلیارد دلار است.

تشدید تقاضای کشورهای مختلف برای خرید طلا و بالا گرفتن جنگ تجاری بین آمریکا و چین باعث رسیدن طلا به بالاترین سطح خود در طول ۶ سال اخیر نیز شده است. تحلیل گران بانک “سوسیه جنرال” در گزارشی اعلام کردند که این اقدام چین در راستای کاهش وابستگی اقتصادی به دلار و رسیدن به موضع مستحکم‌تر در جنگ ارزی خواهد بود.

در حال حاضر بانک های مرکزی روسیه، چین و لهستان بیش از سایر کشورها در حال خرید طلا هستند. از ماه ژانویه تاکنون بانک مرکزی روسیه ۹۶.۴ تن طلا خریداری کرده است و بدین ترتیب ذخایر طلای روسیه تا ابتدای ماه اوت ارزشی معادل ۱۰۰.۳ میلیارد دلار داشته است. تام مک گرگور، تحلیل گر مسائل چین گفت: پکن نگران است که تنش با آمریکا بد تر شود و به همین دلیل در حال تقویت ذخایر طلای خود است. طلا یک سرمایه گذاری کاملاً امن در شرایط فعلی است.

تحلیل بازار طلا در هفته سوم مرداد 98

نظر بدهید