تحلیل بازار طلا در هفته سوم مهر ۹۸

0
245

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته سوم مهر ۹۸ پرداخته شده است.

بازار جهانی طلا در هفته سوم مهر ۹۸

در معاملات روز سه‌شنبه بازارهای جهانی، اونس طلا بار دیگر مسیر صعود را در پیش گرفت و به ۱۵۰۴ دلار رسید. قرارگرفتن برخی شرکت‌های چینی در لیست سیاه آمریکا و موضع‌گیری‌های سرسختانه دو طرف در آستانه نشست آخر هفته سبب شده تا نگرانی‌ها از تشدید و ادامه تنش‌های تجاری بیشتر شود. این مساله ریزش شاخص‌های سهام و افت قیمت کالاهای پایه مصرفی را در پی داشته و سرمایه‌گذاران را به سمت طلا به عنوان یک دارایی‌ امن رهنمون ساخته است.

هر اونس طلای جهانی چهارشنبه حدود ۱۵۱۳ دلار معامله شد. بازار طلا که در سپتامبر با دومین کاهش متوالی نرخ بهره آمریکا صعود تا سطح ۱۵۳۰ دلار را تجربه کرد، همچنان به کاهش بیشتر این نرخ امیدوار است. طبق آخرین آمار دیده‌بان CME فعالان بازار افت ۰.۲۵ واحد درصدی نرخ بهره را با احتمال ۸۴ درصد پیش‌بینی می‌کنند.
بهای هر اونس طلا در بازار جهانی جمعه با افت ۱۲ دلاری، به ۱۴۸۸ دلار رسید. در شرایطی که فعالان بازارهای جهانی چشم انتظار تغییرات در روند مذاکرات تجاری چین و آمریکا و همچنین برگزیت هستند، انتشار اخبار امیدبخش از واشنگتن موجب کاهش قیمت طلا در روز گذشته شد.

همزمان با از سرگیری گفت‌وگوهای پکن و واشنگتن، ترامپ از روند خوب مذاکرات خبر داده و همچنین ملاقات با یک مقام بلندپایه چینی را در برنامه روز جمعه خود قرار داده است. در پی خوش‌بینی به مذاکرات تجاری، انتظار فعالان بازار از کاهش مجدد نرخ بهره فدرال رزرو که توسط گروه CME نظرسنجی می‌شود نیز به ۶۰ درصد کاهش یافته است. در اروپا نیز جانسون، نخست وزیر بریتانیا، از تلاش برای رسیدن به یک توافق سازنده خبر داد که بهانه دیگری برای افت بیشتر قیمت فلز زرد شد.

بازار طلای ایران

دامنه نوسان سکه در هفته جاری مشابه با روند نرخ ارز کاملا محدود بوده است. سکه طرح جدید که این هفته را در سطح ۴ میلیون و ۱۰هزار تومانی آغاز کرد، روز یکشنبه به زیر مرز حساس ۴ میلیون تومانی نزول کرد. با وجود این در زیر این سطح نیز پایدار نماند. هر سکه طرح جدید در دادوستدهای روز سه‌شنبه ۴ میلیون و ۱۵ هزار تومان قیمت خورد.

سکه در معاملات چهارشنبه به‌رغم رشد بهای جهانی طلا به همصدایی خود با روند دلار در بازار داخل ادامه داد. بهای هر سکه طرح جدید طی روز چهارشنبه در واکنش به افت قیمت در بازار ارز، افتی ۳ هزار تومانی را به ثبت رساند و به سطح ۴ میلیون و ۱۲ هزار تومان برگشت و متعاقبا عقب‌نشینی سکه از ابتدای سال را به عدد ۱۳.۷ درصد رساند.

سکه در دادوستدهای هفته گذشته همپای دلار حرکت کرد و نوسانات کمی را به ثبت رساند. هر سکه طرح جدید هفته قبل را با نرخ ۴ میلیون و ۱۰ هزار تومان آغاز کرد و تا پایان هفته ۳ هزار تومان از نرخ ابتدای هفته عقب‌نشینی کرد. سکه که در دو هفته اخیر افت ارزش کمتری را نسبت به نرخ دلار تجربه کرده است، همچنان بازدهی منفی بیشتری نسبت به دلار از ابتدای سال تا مقطع فعلی ثبت کرده است. در سوی دیگر، اونس طلای جهانی نیز که تا چهارشنبه گذشته نزدیک به نرخ ابتدای هفته معامله می‌شد، از پنج‌شنبه در پی خوش‌بینی فعالان بازارهای جهانی نسبت به کارگر افتادن مذاکرات تجاری چین و آمریکا، افت ارزش را تجربه کرد و تا عصر جمعه به قیمت ۱۴۸۶ دلار رسید. از این رو فشار اونس بر سکه طی هفته جاری محتمل خواهد بود.

پیش‌بینی بازار طلا در هفته سوم مهر ۹۸

افزایش قیت طلا امروز متاثر از دو عامل نخست به خبرهای ناامید کننده از مذاکرات تجاری چین و آمریکا و دوم گرایش بانک‌های مرکزی جهان برای خرید طلا بوده‌اند.

میزان ذخایر طلا در بیشترین میزان سه سال گذشته است و بسیاری از بانک‌های مرکزی به دنبال خرید این فلز گرانقیت هستند و به این دلیل قیمت را در بازارهای جهانی افزایش داده است. بانک‌های مرکزی جهان تلاش می‌کنند با خرید گسترده طلا اقتصاد کشورشان در مقابل نوسانات ارزی و به ویژه مقابله با سلطه دلار حفظ کنند.

تحلیل بازار طلا در هفته سوم مهر 98

نظر بدهید