تحلیل بازار طلا در هفته چهارم مرداد ۹۸

0
275

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته چهارم مرداد ۹۸ منتهی به جمعه ۲۵ مرداد ۹۸ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود. همچنین پیش بینی اجمالی از روند بازار طلا ارائه خواهد شد

بازار جهانی طلا در هفته چهارم مرداد ۹۸

بهای هر اونس طلای جهانی روند صعودی خود را طی روز سه شنبه با افت ۰.۲ درصدی ادامه داد و به سطح ۱۵۱۴ دلار دست یافت. پس از ترس‌های ناشی از جنگ تجاری بین چین و آمریکا، از روز گذشته ناآرامی‌های سیاسی در هنگ‌کنگ و سقوط ارزش «پزو» در آرژانتین هم به ریسک‌های حاکم بر بازار جهانی افزوده شد و در جهش ۲۰ دلاری طلا نقش مثبتی ایفا کرد.

هر اونس طلای جهانی چهارشنبه با رشد ۰.۹ درصدی به قیمت ۱۵۲۸ دلار معامله شد.

روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۵۲۳.۳ دلار معامله شد. پس از عقب‌نشینی غیرمنتظره طلا به زیر سطح ۱۵۱۴ طی معاملات سه‌شنبه، بهای این فلز گرانبها تا ابتدای معاملات روز جمعه تا ۱۵۲۷ دلار هم بالا رفت. بخش عمده رشد طلا نگرانی از بحران در بین سرمایه‌گذاران بود. در این هفته بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا برای اولین بار طی ۱۲ سال اخیر به زیر نرخ بازدهی اوراق ۲ ساله رسید که از نظر صاحب‌نظران، سیگنالی پیش‌نگر در بروز بحران به شمار می‌رود. همین اتفاق باعث تشدید نگرانی و افت سنگین شاخص‌های سهام و متقابلا تقویت طلا شد. اما تضعیف یورو و حرکت شاخص دلار به سمت اوج دوساله در کنار انتشار آمار قوی خرده‌فروشی آمریکا و انتظار برای نشست سالانه فدرال‌رزرو طلا را طی روز جمعه تحت فشار گذاشت.

بازار طلای ایران در هفته منتهی به جمعه ۲۵ مرداد ۹۸

سکه هم که روز شنبه راه خود را از اونس جهانی جدا کرده بود، در جریان معاملات یکشنبه نیز همصدا با بازار داخلی ارز به افت خود ادامه داد. سکه‌بازان روز یکشنبه هر سکه را با قیمت ۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان معامله کردند و به این ترتیب، افت ۳۰ هزار تومانی را برای این فلز گرانبها رقم زدند. سکه هفته قبل همگام با صعود اونس جهانی طلا به سطحی فراتر از ۱۵۰۰ دلار، رشدهای مقطعی را تجربه کرد. اما شکست مرز روانی در بازار ارز و عقبگرد دلار به زیر سطح ۱۲ هزار تومان، سکه را هم وادار به عقب‌نشینی کرد. تقابل نیروهای موثر بر بهای سکه سبب شد تا حباب منفی در این بازار عمق ۸ درصدی خود را حفظ کند.

سکه‌بازان روز سه شنبه به روند قیمت طلا در بازار جهانی بیش از رشد کم‌رمق دلار واکنش نشان دادند. طی دومین روز کاری هفته در حالی که دلار امکان رشد چندانی نیافت، هر سکه طرح جدید با جهش ۶۰ هزار تومانی مواجه شد و به ارتفاع ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومانی رسید. بخش عمده رشد ۱.۴ درصدی سکه طی روز گذشته حاصل جهش‌ مجدد قیمت جهانی اونس بود.

سکه‌بازان در معاملات چهارشنبه از دو سو پالس منفی گرفتند و در نتیجه، هر سکه طرح جدید را ۷۰ هزار تومان پایین‌تر از روز سه‌شنبه، به قیمت ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله کردند. سکه چهارشنبه از یک طرف، تحت فشار افت ارزش دلار در بازار داخل قرار گرفت و از سوی دیگر، کاهش چشمگیر ارزش طلای جهانی هم سنگینی بار سکه را مضاعف کرد.

بهای سکه هم طی هفته قبل تحت فشار افت ارزش دلار در بازار داخل ۱.۲ درصد کاهش یافت و روز پنج‌شنبه به سطح ۴ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسید. این فلز گرانبها در دو هفته گذشته عموما از جانب اونس جهانی حمایت شده بود. با وجود این، روند صعودی طلای جهانی در چهارشنبه گذشته با عقب‌نشینی آشکار آمریکا در میدان تعرفه‌گذاری بر کالاهای چینی و متعاقبا فروکش شعله‌های جنگ تجاری متوقف شد. به این ترتیب، سکه حمایت همه‌جانبه اونس را از دست داد و ۳ روز کاهشی را طی هفته قبل تجربه کرد که بخش عمده آن پس از سقوط اونس در روز چهارشنبه رقم خورد. هر چند بهای سکه در این هفته عموما هماهنگ با دلار عقب‌نشینی کرد اما بر عمق حباب منفی قیمت در این بازار حدود ۳ درصد افزوده شد.

پیش‌بینی بازار طلا در هفته چهارم مرداد ۹۸

قیمت طلا در حال حاضر در محور افزایشی قرار گرفته است و روز به روز به قیمت آن افزوده می شود و با توجه به نظر کارشناسان پیش بینی می شود اصل رشد قیمت طلا در اواخر سال ۲۰۱۹ تا اوایل سال ۲۰۲۰ باشد و در طول سیر روند نزولی پیش بینی می شود گاهی اوقات قیمت طلا کاهش پیدا کند ولی مسیری که در پی می گیرد مسیر افزایشی است و در حال حاضر نمی توان پیش بینی کرد که قیمت طلا تا چند دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

با توجه به شدت گرفتن جنگ تجاری و تشدید وضع ناآرام اقتصاد جهانی در هفته های اخیر و کاهش ارزش دلار و افزایش وابستگی روزانه کشورها به طلا این فلز گران بها نه تنها ثبات قیمت نخواهد داشت بلکه قیمت آن روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد. اخباری که رسانه ها نیز در خصوص افزایش قیمت طلا و افزایش ذخایر طلا در بانک های مرکزی منتشر کرده اند در افزایش تقاضا بی تاثیر نبوده است و همین افزایش تقاضا در بازار جهانی حتی در خصوص سرمایه گذاران خرد در افزایش قیمت طلا موثر بوده است.

تحلیل بازار طلا در هفته چهارم مرداد 98

نظر بدهید