تحلیل بازار طلا در هفته چهارم مهر ۹۸

0
256

ناظر اقتصاد : در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته چهارم مهر ۹۸ پرداخته شده است.

بازار جهانی طلا در هفته چهارم مهر ۹۸

بهای هر اونس طلا در بازار جهانی روز چهارشنبه به ۱۴۸۳ دلار رسید. فلز زرد شامگاه سه‌شنبه با خوش‌بینی فعالان بازار جهانی به روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کاهش قیمت تا سطح ۱۴۷۹ دلار را تجربه کرد و در نهایت عصر چهارشنبه در نزدیکی مرز ۱۴۸۰ دلار معامله شد.

نااطمینانی‌های موجود در بازار که سرنوشت آنها هنوز نامشخص است، باعث به‌وجود آمدن رویکرد دوگانه‌ای درباره آینده قیمت طلا شده است. پیشروی بحث توافق‌نامه تجاری با چین و رای‌گیری برگزیت و معامله اخیر بریتانیا و اتحادیه اروپا سبب اختلاف‌نظر بین شرکت‌کنندگان نظرسنجی وال‌استریت و مین‌استریت شده است. به‌نظر می‌آید سناریوهای ممکن درباره تصمیم مجلس بریتانیا در مورد برگزیت، می‌تواند پیش‌بینی یکی از طرفین کاهشی یا افزایشی قیمت طلا در کوتاه‌مدت را محقق کند.

بازار طلای ایران

بازار سکه هم روز دوشنبه همانند دلار چندان رونقی نداشت. سکه که از اواخر هفته قبل از ریزش قیمت جهانی طلا سخت متاثر شده بود، طی دو روز اخیر مسیر خود را با حرکت دلار هماهنگ کرد.

روز سه‌شنبه فعالان بازار سکه، اصلاح اندکی را در این بازار شاهد بودند. قیمت هر سکه طرح جدید سه‌شنبه افزایش ۱۰ هزار تومانی را تجربه کرد و به ۳ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید. روز سه‌شنبه طلا در بازار جهانی نوسانات محدودی داشت و از این رو سکه خود را با افزایش نرخ دلار هماهنگ کرد و به ۵ روز افت پیاپی خود پایان داد.

روز چهارشنبه بهای هر سکه طرح جدید به ۳ میلیون و ۹۶۷ هزار تومان رسید. فلز گرانبهای داخلی در روزی که دلار در جا زد، به دلیل افت ارزش طلا در بازار جهانی کاهش اندک ۳ هزار تومانی را تجربه کرد. در روزهای اخیر شاهد کمبود تقاضا در بازار ارز و کاهش نوسانات آن هستیم. از این رو سکه‌بازان نیز در فضای کم نوسانی به معامله می‌پردازند.

طی هفته اخیر سکه افت نزدیک به یک درصدی قیمت را تجربه کرد و بر خلاف انتظارات بسیاری از سکه‌بازان درخصوص بازگشت قیمت سکه به بالای مرز ۴ میلیون تومان (همانند روند معمول هفته‌های گذشته)، در تمام دادوستدهای هفته گذشته زیر این مرز معامله شد. طی هفته قبل دلار و طلای جهانی تغییرات هفتگی اندکی را ثبت کردند. با وجود این، فلز گرانبهای داخلی متفاوت عمل کرد و ۴۰هزار تومان کاهش قیمت داشت. سکه از ابتدای سال عقبگرد ۷ /۱۴ درصدی را ثبت کرده است؛ این اتفاق از این جهت جلب توجه می‌کند که طی این مدت دلار با افت ۱۳درصدی و طلای جهانی با صعود ۱۴درصدی مواجه شده‌اند. در نتیجه افت کمتری برای سکه نسبت به دلار مورد انتظار است.

پیش‌بینی بازار طلا در هفته چهارم مهر ۹۸

تحلیلگران بانک CIBC پیش بینی خود از قیمت طلا و نقره در سه ماهه چهارم امسال و تا سال ۲۰۲۱ را مورد بازنگری قرار دادند و اعلام کردند نشانه‌های فضای مساعد برای طلا در اواخر سال گذشته ظاهر شد و در طول سال ۲۰۱۹ این روند ادامه پیدا کرد. این بانک انتظار دارد کندی رشد اقتصاد جهانی، موضع سیاست پولی تسهیلی بانک مرکزی آمریکا و نرخهای بهره پایین دو درصد، از تقاضا برای طلا پشتیبانی کند و باعث شود رابطه معکوس میان طلا و دلار آمریکا گسسته شود.

بر اساس پیش بینی بانک CIBC، میانگین قیمت هر اونس طلا در سه ماهه چهارم امسال ۱۵۰۰ دلار خواهد بود که بالاتر از پیش بینی قبلی ۱۴۲۵ دلار است. تحلیلگران این بانک همچنین قیمت هر اونس طلا در سال میلادی آینده و سال ۲۰۲۱ را حدود ۱۶۰۰ دلار برآورد کردند که بالاتر از پیش‌بینی قبلی ۱۵۰۰ دلار است. بانک CIBC پیش‌بینی قیمت بلندمدت خود را همچنان ۱۴۰۰ دلار حفظ کرد.

تحلیل بازار طلا در هفته چهارم مهر ۹۸

نظر بدهید