تحلیل بازار نفت در هفته آخر اردیبهشت ۹۸

0
307

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته آخر اردیبهشت ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته آخر اردیبهشت ۹۸

با گسترش جنگ تجاری بین چین و آمریکا و کشیدن شعله‌های آن به حوزه تکنولوژی نگرانی‌ها از تضعیف اقتصاد جهانی شدت یافت. حمله ترامپ به شرکت هوآوی چین و متهم کردن این شرکت به تهدیدی بزرگ برای امنیت ملی آمریکا، نشان داد که تنش‌های تجاری ابعاد پیچیده‌تری به خود گرفته است. به‌دنبال این نگرانی‌ها تقاضای نفت کاهش یافته است. قیمت نفت در روز پنج‌شنبه حدود ۶ درصد کاهش یافت. با این افت بزرگ، بهای طلای سیاه بیشترین کاهش هفتگی را در سال ۲۰۱۹ تجربه کرد.

نگرانی از سمت تقاضای نفت در روزهای اخیر بر بازار این کالا سایه افکند و قیمت‌ها را در سراشیبی سقوط قرار داد. افزایش تنش‌های تجاری چین و آمریکا و کشیدن دامنه این جنگ به حوزه آی‌تی و تکنولوژی چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی را تیره کرده است. کاهش رشد اقتصاد جهانی به معنای تقاضای کمتر برای نفت است، موضوعی که انتشار آماری از افزایش موجودی انبارهای نفتی آمریکا آن را تایید و کاهش قیمت نفت را تشدید کرده است.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته آخر اردیبهشت ۹۸

هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا طی معاملات چهارشنبه به بهای ۶۱.۴ دلار به فروش رفت. بهای برنت نیز کاهش یافت و به قیمت ۷۲.۲ دلار به ازای هر بشکه مبادله شد. سه‌شنبه موسسه نفت آمریکا اعلام کرد که برخلاف انتظار افت ۶۰۰ هزار بشکه‌ای، سطح موجودی‌های تجاری نفت آمریکا به میزان ۲.۴ میلیون بشکه افزایش یافته است. این خبر سیگنال افت تقاضا را به بازار مخابره کرد و بهای طلای سیاه را تحت فشار قرار داد.

از طرف دیگر شرکت روس‌نفت اعلام کرد طی مدت یک هفته مشکل آلودگی نفت صادراتی به مجارستان و اسلواکی را رفع خواهد کرد. مقامات عربستانی نیز اعلام کردند تمام توان خود را برای جلوگیری از درگیری در منطقه به کار خواهند بست و تعادل را به بازار نفت باز خواهند گرداند.

قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا پس از سقوط ۵.۷ درصدی در جلسه قبل، روز جمعه تا ۱.۳ درصد رشد داشت. قرار گرفتن نام شرکت هوآوی و چند شرکت چینی دیگر در فهرست سیاه تجاری امریکا که نشان دهنده دور جدید تقابل تجاری و تکنولوژیک میان آمریکا و چین است و همچنین افزایش غیرمنتظره ذخایر نفت خام آمریکا موجب شده تا قیمت ها در طی روزهای اخیر به شدت کاهش یابد.

نگرانی ها از جنگ تجاری موجب شده تا ترس از ایجاد اختلال در عرضه نفت به دلیل تنش در منطقه خاورمیانه و همچنین وضعیت رو به وخامت ونزوئلا تا حدی به فراموشی سپرده شود. افت قیمت نفت در بازارهای جهانی همچنین انگیزه بیشتری به اوپک و متحدانش برای تمدید توافق کاهش تولید بعد از ماه ژوئن خواهد داد.

چشم انداز نفت

نگرانی‌ها از سمت تقاضا در حالی است که بازار نفت همچنان با ریسک‌های بزرگی در سمت عرضه مواجه است. آن‌طور که کارشناسان ای‌ان‌زد بانک اعلام می‌کنند، ریسک‌های چندگانه همچنان سمت عرضه بازار نفت را تهدید می‌کنند و مهم‌ترین ریسک نیز به تنش‌های بین ایران و آمریکا بازمی‌گردد که عبور نفتکش‌ها از تنگه هرمز را پرمخاطره کرده است. گفته می‌شود ریسک در تنگه هرمز در حال حاضر در بیشترین سطح از زمان جنگ ایران و عراق که به جنگ نفتکش‌ها معروف است، رسیده.

جان کیلداف، تحلیلگر بازار نفت نیز بر فشار ریسک‌های ژئوپلیتیک برای جلوگیری از افت قیمت نفت تاکید دارد. به باور این تحلیلگر ریسک‌های ژئوپلیتیک هنوز به اندازه‌ای هستند که کف قیمتی برای بازار نفت ایجاد کنند. کیلداف می‌گوید: حملات هواپیماهای بدون سرنشین یمنی به تاسیسات نفتی عربستان که اوایل هفته قبل انجام شد، نشان از آشفتگی در خاورمیانه دارد و احتمالا مانع از افت قیمت نفت به سطوح فوریه می‌شود. در فوریه نفت‌خام آمریکا کمتر از ۵۵ دلار و نفت‌ برنت حدود ۶۵ دلار به فروش می‌رسیده است.

با این حال ریسک‌های ژئوپلیتیک تنها نگرانی سمت عرضه نیست. کاهش عرضه نفت ایران و ونزوئلا به‌دنبال تحریم‌های آمریکا موضوع دیگری است که چشم‌انداز عرضه را تیره کرده. ترامپ معافیت از تحریم خرید نفت ایران را تمدید نکرده است، بنابراین از اوایل ماه جاری میلادی هر کشوری که به طور علنی به خرید نفت از ایران اقدام کند، مشمول تحریم‌های آمریکا می‎شود.

ابهام در صادرات نفت ایران

این موضوع باعث شده که میزان صادرات نفت ایران با ابهام بیشتری مواجه شود، برخی شرکت‌های دنبال‌کننده تردد نفتکش‌ها اعلام می‌کنند که میزان صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافته، اما در مقابل برخی کارشناسان بر این باورند که عدم افزایش شدید قیمت نفت و همچنین تلاش اوپک پلاس برای تمدید توافق نفتی نشان می‌دهد که صادرات نفت ایران در مقداری بیشتر از سطوح مورد انتظار ادامه دارد.

ریسک‌ها و نگرانی‌هایی که در سمت عرضه قرار دارد موجب شده با وجود کاهش حجم قراردادهای لانگ‌پوزیشن بازار همچنان در حالت بک‌واردیشن باقی بماند. اصطلاح بک‌واردیشن به حالتی اطلاق می‌شود که قیمت‌های آتی بیشتر از قیمت‎های نقدی است و نشان از نگرانی از کمبود عرضه در بازار دارد. بنابراین حالت بک‌واردیشن باعث می‌شود که تولید و فروش آنی سود بیشتری نسبت به ذخیره‌سازی و فروش در آینده داشته باشد.

تحلیل بازار نفت در هفته آخر اردیبهشت 98

نظر بدهید