تحلیل بازار نفت در هفته آخر مرداد ۹۸

0
242

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته آخر مرداد ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

نفت شاخص برنت روز گذشته برای دومین بار طی بیش از دو هفته اخیر برای عبور از مرز ۶۰ دلار خیز برداشت. جهش قیمت‌ها این بار نیز به دنبال سیگنال‌های مثبتی بود که از روند جنگ تجاری منتشر می‌شد. وزیر بازرگانی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور معافیت شرکت هوآوی از تحریم‌ها را ۹۰ روز دیگر تمدید می‌کند.

به دنبال این خبر قیمت نفت‌خام آمریکا در این روز که اولین روز معاملاتی هفته در بازارهای جهانی محسوب می‌شود، بیش از ۱.۳ دلار بر بشکه معادل ۲.۴ درصد افزایش یافت و به بیش از ۵۶.۲ دلار بر بشکه رسید. نفت برنت نیز ۱/۱ دلار معادل حدود ۱.۹ درصد افزایش یافت و بیش از ۵۹.۷ دلار بر بشکه معامله شد. تحت تاثیر این تحولات قیمت‌ها روز گذشته به شکل محدودتر به رشد خود ادامه دادند و برنت در اولین ساعات بازگشایی بازارها توانست از مرز ۶۰ دلار بر بشکه عبور کند.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته آخر مرداد ۹۸

خوش‌بینی به بهبود تقاضا و افزایش ریسک‌های سمت عرضه باز هم به مدد نفت آمد. بهای هر بشکه نفت خام آمریکا روز سه‌شنبه در چهارمین صعود متوالی خود به سطح ۵۶.۳ دلار دست یافت. بخش عمده رشد نفت به واسطه دریافت سیگنال‌های مثبت از مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا بود. آمریکا روز دوشنبه مجوز ورود محصولات هوآوی-غول فناوری چینی‌ها- به ایالات‌متحده را برای ۹۰ روز دیگر تمدید کرد و جوی از خوش‌بینی را در بازارهای سهام و کالایی به وجود آورد.

این اتفاق در حالی افتاد که نگرانی از اثرات جنگ تجاری تا هفته گذشته چشم‌انداز تقاضا را تیره کرده و شاخص‌های نفتی را تحت فشار گذاشته بود. حمله حوثی‌ها به یکی از مهم‌ترین میدان‌های نفتی عربستان هم از قیمت‌ها حمایت کرد. حالا نگاه نفت به آمار موجودی‌هاست که برای دو هفته اخیر افزایش داشته‌اند.

بهای هر بشکه نفت خام آمریکا روز چهارشنبه به سطح ۵۵.۷ دلار دست یافت. از ابتدای این هفته نفت متاثر از سیگنال‌های دوجانبه از سمت تقاضا و عرضه پیوسته صعودی بوده است. اگرچه داده‌های آخرین گزارش‌های نهادهای بین‌المللی از کند شدن رشد تقاضا حکایت دارد اما کاهش تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا تقاضا را تقویت کرد و از طرف مقابل، تشدید ریسک‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه به خصوص با حمله دوباره حوثی‌های یمن به میدان‌های نفتی عربستان از نفت حمایت کردند.

در همین فضا، روز سه‌شنبه موسسه نفت آمریکا پیش از انتشار آمار رسمی از کاهش ۳.۵ میلیون بشکه‌ای موجودی‌ها در هفته قبل خبر داد. این در حالی بود که تحلیلگران انتظار افت ۱.۸۹ میلیون بشکه‌ای موجودی‌ها را داشتند. موجودی نفت آمریکا برای دو هفته رشد کرده بود و قیمت‌ها را تحت فشار گذاشته بود.

چشم انداز نفت

جهش قیمت‌ نفت به بالای مرز ۶۰ دلار بعد از انتشار اخباری درخصوص کاهش تنش‌های تجاری نشان می‌دهد که در حال حاضر «جنگ‌تجاری» به موضوعی کلیدی برای بازار طلای سیاه بدل شده است، چراکه می‌تواند چشم‌انداز سمت تقاضای بازار نفت را با شفافیت بیشتری همراه کند. آن‌طور که سازمان‌های بزرگی چون اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی در آخرین گزارش‌های ماهانه خود نوشته‌اند، جنگ تجاری در حال حاضر مهم‌ترین عامل اثرگذار بر سمت تقاضای بازار نفت است و این سازمان‌ها تحت تاثیر تحولات مربوط به تنش‌های چین و آمریکا چشم‌انداز خود را از رشد تقاضای نفت کاهش دادند.

حال کاهش تنش‌های تجاری می‎تواند به کاهش نگرانی‌ها از سمت تقاضای بازار نفت منجر شود و رشد قیمت‌ها را در پی داشته باشد. با این حال نگاهی به دیگر بازارهای کالایی نشان می‌دهد که اخبار مثبت اخیر از جنگ تجاری آنها را به اندازه نفت تحت تاثیر قرار نداده است. این موضوع خود چند پیام به همراه دارد.

تحلیل بازار نفت در هفته آخر مرداد 98

نظر بدهید