تحلیل بازار نفت در هفته اول آبان ۹۸

0
291

ناظر اقتصاد : قیمت نفت در هفته اول آبان ۹۸ با امید به بهبود روابط تجاری آمریکا و چین و احتمال کاهش بیشتر تولید اوپک پلاس برای چهارمین روز متوالی رشد کرد. این بهترین رشد هفتگی قیمت نفت در بیش از یک ماه اخیر است.

روند صعودی بهای طلای سیاه در معاملات نفت در هفته اول آبان ۹۸ در روز گذشته، با وجود تحمل فشار همچنان افزایشی بود. روند رو به رشد قیمت‌ها از چهارشنبه هفته گذشته و با افت چشمگیر ذخایر تجاری نفت خام آمریکا آغاز شد. عامل دیگری که روز گذشته باعث حفظ بهای نفت خام برنت بالای محدوده ۶۰ دلار شد؛ انتظار برای اقدامات احتمالی اوپک و همراهانش برای کاهش بیشتر تولیدات زیر سایه نگرانی‌های اقتصادی بود. همچنین افزایش انتظارها برای تصویب یک کاهش ۰.۲۵ درصدی دیگر در نرخ بهره در آمریکا، به‌عنوان دیگر عامل تقویت قیمت نفت شناسایی شده است. فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا، هفته آینده نشستی دو روزه خواهد داشت که طی آن در رابطه با انتظار ایجاد شده در بازار تصمیم‌گیری خواهد شد.

آخرین و چهارمین عاملی که برای تقویت قیمت نفت در هفته اول آبان ۹۸ قابل ذکر است، تداوم امید به دست یافتن به یک توافق تجاری میان واشنگتن و پکن است به خصوص آنکه دونالد ترامپ نسبت به نتایج دیداری که به زودی با رئیس‌جمهوری چین خواهد داشت، خوش‌بین است. همه این عوامل در شرایطی رشد بهای نفت در بازار جهانی را به دنبال داشته است که آسیب‌هایی که جنگ تجاری تا کنون به اقتصاد جهانی وارد کرده؛ نه تنها از بین نرفته بلکه در اقتصادهای اثرگذار دنیا نمود پیدا کرده است. این به این معناست که رشد قیمت‌های اخیر می‌تواند محدود باشد یا با بروز تنشی دوباره در مسیر مذاکرات تجاری، بار دیگر وارد سراشیبی شود.

اهم تغییرات روزانه نفت در هفته اول آبان ۹۸

چهارشنبه قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به ۵۵.۸ دلار رسید. موجودی تجاری نفت آمریکا طبق آمار موسسه API هفته گذشته افزایش بیش از انتظار را ثبت کرد. رشد ۴.۴۵ میلیون بشکه‌ای این موجودی منجر به افزایش نگرانی‌ها از سمت تقاضای نفت و کاهش قیمت طلای سیاه شد. آمار رسمی موجودی تجاری نفت آمریکا چهارشنبه شب منتشر می‌شود. در سوی دیگر روز گذشته گمانه‌زنی‌ها از کاهش بیشتر تولیدات اوپک و غیراوپک پس از اظهارات جدید وزیر انرژی روسیه کمتر شد.

روز جمعه بهای هر بشکه نفت خام آمریکا به ۵۶.۶ دلار رسید. نفت برنت نیز که چهارشنبه شب از مرز ۶۰ دلار عبور کرد، دیروز به قیمت ۶۲ دلار معامله شد. آمار رسمی موجودی تجاری نفت آمریکا چهارشنبه گذشته فعالان این بازار را شگفت‌زده کرد. در شرایطی که تحلیلگران افزایش این موجودی را برآورد می‌کردند، این متغیر کاهش ۱.۷ میلیون بشکه‌ای را ثبت کرد. به این ترتیب مجموعاً موجودی تجاری نفت خام و فرآورده‌های نفتی آمریکا ۱۰ میلیون بشکه کاهش یافت. از سوی دیگر، میزان صادرات نفت آمریکا با ثبت رقم ۸۷۳ هزار بشکه به کمترین حد تاریخی خود رسیده است. احتمال کاهش بیشتر میزان تولید نفت توافق شده توسط اوپک و متحدانش نیز بر صعود قیمت نفت طی روزهای اخیر موثر بود و حتی انتشار آمارهای ضعیف از بخش تولید آمریکا نیز نتوانست مانع صعود قیمت نفت شود.

چشم انداز نفت

به گزارش بلومبرگ، بهای نفت از اوجی که در ماه آوریل داشت، تاکنون ۱۶ درصد کاهش یافته است، زیرا سایه جنگ تجاری بر سمت تقاضای نفت خام سنگینی می‌کرده است. با این حال پس از تشدید تنش‌های تجاری واشنگتن و پکن در ماه‌های گذشته، دور تازه‌ای از مذاکرات میان این دو غول اقتصادی آغاز شده که در پی آن رئیس‌جمهوری آمریکا انتظار دارد دیدار رو‌در روی او با رئیس‌جمهوری چین در شیلی، به امضای یک توافقنامه تجاری منجر شود. با وجود خوش‌بینی ترامپ، هنوز مشخص نیست چنین توافقی دست یافتنی باشد یا خیر. با این حال دست یافتن به چنین توافقی، شانس بهبود رشد جهانی اقتصاد و تقویت سمت عرضه در بازار نفت را در سطحی بالا به همراه خواهد داشت.

تحلیل بازار نفت در هفته اول آبان 98

نظر بدهید