تحلیل بازار نفت در هفته اول اردیبهشت ۹۸

0
345

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته اول اردیبهشت ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته اول اردیبهشت ۹۸

به دنبال تصمیم اخیر آمریکا برای تمدید نکردن معافیت‌های خرید نفت از ایران روند افزایش قیمت سوخت در هند و کاهش ارزش روپیه در برابر دلار از دو روز گذشته آغاز شده است. تحلیلگران اقتصادی معتقدند که با تصمیم اخیر دولت آمریکا علیه نفت ایران و افزایش قیمت جهانی نفت، هند اولین کشوری است که از نظر اقتصادی با بحران روبه رو خواهد شد.

با تداوم روند صعودی قیمت‌های نفت و اجرای توافق کاهش تولید اوپک پلاس و حضور روسیه در این توافق، تکرار ریزش قیمت‌های نفت مشابه سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ فعلاً بعید به نظر می‌رسد. مسئله دستکم در کوتاه مدت این است که آیا عربستان سعودی تولید نفت را برای جبران افت عرضه ایران به دلیل امتناع ترامپ از تمدید معافیت‌های نفتی افزایش خواهد داد؟ اگر تولید نفت خود را افزایش دهد به چه میزان و چه زمانی خواهد بود؟ احتمال دارد که عربستان سعودی حتی با وجود درخواست‌های مکرر ترامپ در توئیتر، اجازه دهد قیمت‌های نفت بالاتر رود. برای سعودی‌ها قیمت ۸۵ دلار نفت اتفاق خوشحال کننده‌ای به خصوص برای نیازهای بودجه‌ای این کشور خواهد بود.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته اول اردیبهشت ۹۸

روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا «WTI» به بهای ۶۶ دلار به فروش رفت و رشد روزانه ۰.۱ درصد را تجربه کرد. به نظر می‌رسد کفایت گزینه‌های جایگزینی نفت ایران در بازار جهانی از شکل‌گیری رالی صعودی جدید جلوگیری کرده است. علاوه بر اعلام آمادگی عربستان برای برقراری تعادل در بازار نفت، سه‌شنبه آژانس بین‌المللی انرژی در بیانیه خود اعلام کرد که ظرفیت مازاد تولید ۳/۳ میلیون بشکه‌ای در روز به راحتی می‌تواند خلأ ۹۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات نفت ایران را پر کند.

هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا «WTI» در معاملات روز جمعه بیش از ۳/۳ درصد افت کرد و به بهای ۶۴ دلار به فروش رفت. پنج‌شنبه به واسطه تشدید تحریم نفتی ایران و توقف واردات نفت روسیه توسط کشورهای آلمان، لهستان و اسلواکی بهای طلای سیاه به اوج خود از نوامبر گذشته رسید و برنت قله ۶ ماهه ۷۵ دلاری را در معاملات پنج‌شنبه به نام خود ثبت کرد.

کاهش محسوس کیفیت نفت صادراتی روسیه دلیل اصلی تصمیم این کشورها معرفی شده است و روسیه برای حل این مشکل در مذاکرات جدید خود با کشورهای لهستان، بلاروس و اوکراین صادرات نفت باکیفیت را تضمین کرده است. با این حال افزایش فراتر از انتظار ۵/۵ میلیون بشکه‌ای موجودی‌ تجاری نفت آمریکا طی هفته قبل با سیگنال ضعف تقاضا به عقبگرد قیمت در بازار نفت انجامید.

چشم انداز نفت

قول عربستان به آمریکا برای پر کردن خلأ نفت ایران، توان افزایش تولید این کشور را زیر ذره‌بین برده است. عربستان در مسیر افزایش تولید همراهانی دارد. با این حال ریسک‌های سمت عرضه بازار نفت که علاوه‌بر ایران از سمت کشورهای لیبی، ونزوئلا، نیجریه و سودان وجود دارد، بزرگ‌تر از مجموع ظرفیت خالی تولید نفت دنیا است. به این ترتیب کارشناسان انتظار دارند تلاش عربستان برای پر کردن جای ایران در بازار نفت، به‌واسطه وجود ریسک‌‌های جدی کمبود عرضه‌، بازار نفت را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد.

اعداد و ارقام یاد شده از توان افزایش تولید عربستان و امارات بر اساس تخمین‌ها و نظرات منابع آگاه است. این اعداد دقیق نیستند اما نشان‌دهنده ظرفیت خالی چشم‌گیری هستند که در صنعت نفت عربستان و متحدانش وجود دارد. آژانس بین‌المللی انرژی نیز در تازه‌ترین گزارش خود به این ظرفیت اشاره کرده و با استناد به آن، افزایش عرضه را کاری «راحت» ارزیابی کرده است.

ارزیابی این سازمان بین‌المللی نشان می‌دهد تنها چهار تولیدکننده بزرگ عضو اوپک بیش از سه میلیون بشکه ظرفیت خالی تولید دارند. چیزی حدود دو سوم این ظرفیت مازاد در اختیار سعودی‌ها قرار دارد که در مواقع ضروری آن را مورد استفاده قرار می‌دهد. با این حال نگاهی به سمت عرضه بازار نفت نشان می‌دهد که بیش از ۳.۲ میلیون بشکه در روز در معرض خطر حذف از بازار قرار دارند. ونزوئلا که در حال حاضر تحت تحریم‌های نفتی آمریکا و شرایط نابسامان داخلی قرار دارد، یکی از ریسک‌های بزرگ سمت عرضه به‌شمار می‌رود.

کاهش تولید نفت ونزوئلا

تولید روزانه نفت ونزوئلا در مارس با افتی حدودا ۳۰۰ هزار بشکه‌ای به ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسیده و ممکن است با افتی شدیدتر نیز مواجه شود. لیبی نیز به علت درگیری‌های داخلی در معرض کاهش چشمگیر تولید قرار دارد تا آنجا که رئیس شرکت ملی نفت این کشور از خطر قطع تولید روزانه نفت خبر داده بود. به این ترتیب می‌توان دید تهدیدهای سمت عرضه بازار تا حد قابل‌توجهی فراتر از ظرفیت مازادی است که همین حالا بخش چشمگیری از آن به‌واسطه فشار آمریکا بر ایران فعال شده تصور می‌شود.

به این ترتیب نکته‌ای که در این میان توجه به آن ضروری به نظر می‌رسد، این است که با پر شدن این ظرفیت خالی تولید، بازار نفت در وضعیت شکننده‌ای قرار خواهد گرفت و در مقابل کوچک‌ترین اختلال در عرضه، واکنش شدید نشان خواهد داد.

تحلیل بازار نفت در هفته اول اردیبهشت 98

نظر بدهید