تحلیل بازار نفت در هفته اول اسفند ۹۷

0
136

در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته اول اسفند ۹۷ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته اول اسفند ۹۷

بازار نفت در هفته اول اسفند ۹۷ در جوی از خوش‌بینی روی مسیر رشد قرار گرفته بود. نزدیک شدن شاخص نفت خام برنت به محدوده ۷۰ دلار و عبور نفت خام آمریکا از مرز ۵۵ دلار اتفاقی است که در ادامه آن خوش‌بینی معامله‌گران بازار جهانی نفت از چشم‌انداز قیمت‌ها را به همراه داشته است.

بر اساس گزارشی به قلم جان کمپ، چشم‌انداز خوش‌بینانه معامله‌گران بازار نفت که قیمت‌ها را صعودی ارزیابی می‌کنند، به انتظار آنها از عملکرد عربستان در زمینه کاهش تولید بازمی‌گردد. قیمت نفت هم‌اکنون در بالاترین سطح در بیش از سه ماه گذشته قرار دارد.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته اول اسفند ۹۷

روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا «WTI» ضمن ثبت رشد یک درصدی به بهای ۵۶.۱ دلار معامله شد. بهای نفت خام در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۵ درصد افزایش یافته و بهترین عملکرد سه ماه نخست سال را از ۲۰۱۱ به ثبت رسانده است. تعداد خودروهای فروش رفته بازار چین در ژانویه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵.۸ درصد کاهش یافته و به سطح ۲.۳۷ میلیون عدد رسیده است.

روز سه شنبه هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا بدون تغییر خاصی نسبت به دوشنبه به بهای ۵۶.۱ دلار به فروش رفت. تاثیر کاهش میزان تولید اوپک در بازار جهانی احساس می‌شود. در راس این پروژه عربستان سعودی قرار دارد که علاوه بر کاهش پیشنهادی، صادرات نفت خود را خصوصا به کشورهای آسیایی و آمریکا کاهش داده است. افت صادرات نفت عربستان به آمریکا به منظور جلوگیری از افزایش ادامه‌دار موجودی‌های تجاری نفت این کشور است که در ماه‌های گذشته از جمله عوامل افت بهای نفت بود.

روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۶.۹ دلار به فروش رفت. افزایش فراتر از انتظار صادرات نفت ایران در دو ماه ابتدایی سال ۲۰۱۹ و چشم‌انداز رشد تولید روزانه نفت آمریکا با انبساط شیر عرضه، نفت را نزولی کرد. بر خلاف انتظارات تحریمی در مورد کاهش سطح صادرات روزانه نفت کشورمان به زیر یک میلیون بشکه در روز، ایران در دو ماه ابتدایی سال جدید میلادی به طور متوسط روزانه بیش از ۱.۲۵ میلیون بشکه نفت صادر کرده است.

روز جمعه هر بشکه نفت خام به بهای ۵۷.۲ دلار معامله شد. افزایش امیدواری به محقق شدن صلح تجاری بین دو ابرقدرت اقتصادی کماکان محرک رشد بهای نفت است و به‌واسطه آن آمار منفی به حاشیه رانده شدند. مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا امروز در بالاترین سطح بین مقامات مذاکره‌کننده دو کشور در حال برگزاری است و افزایش خوش‌بینی نسبت به حصول توافق، چشم‌انداز تقاضای نفت را افزایش داده و نفت را به اوج خود در سال ۲۰۱۹ رسانده است.

همین موضوع باعث عدم واکنش بازار به آمار منفی شده است. پنج‌شنبه اداره انرژی آمریکا اعلام کرد که موجودی تجاری نفت این کشور برای پنجمین هفته متوالی و به میزان ۳.۶۷ میلیون بشکه افزایش یافته و تولید این کشور از ۱۲ میلیون بشکه در روز عبور کرده است.

چشم انداز نفت

فعالان بازار نفت انتظار دارند عربستان سعودی که کاهش تولید روزانه نفت خام را از دسامبر ۲۰۱۸ آغاز کرده است، در ماه‌های آینده نیز برای نزدیک کردن عرضه و تقاضا به یکدیگر، دست به هر اقدامی بزند. از نظر آنها عربستان سعودی به قدری در زمینه کاهش عرضه به بازار جهانی نفت جدی است که احتمالا این کار را با وجود تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران و ونزوئلا انجام دهد. طبق گفته خالدالفالح، وزیر نفت عربستان، این کشور تولید روزانه‌اش را در مارس به ۸/ ۹ میلیون بشکه در روز خواهد رساند که نسبت به تولیدات ۱۱ میلیون بشکه‌ای این کشور در نوامبر کاهش چشم‌گیری را نشان می‌دهد.

اهمیت این اقدام به این دلیل است که تحریم‌های آمریکا به خودی خود از عرضه نفت خام ایران و ونزوئلا به بازار جهانی خواهد کاست حال آنکه کاهش خود خواسته سعودی‌‌ها نیز در کنار تحریم‌های آمریکا می‌تواند به مساله کمبود عرضه دامن بزند و جهش قیمت‌ها را در پی داشته باشد.

در چنین شرایطی، کوتاه آمدن سعودی‌ها از سیاست کاهش تولید یا تمدید معافیت‌ها از سمت کاخ سفید برای خریداران نفت خام ایران، دو موضوعی هستند که می‌توانند تا حدودی چشم‌انداز کمبود عرضه و جهش قیمت‌ها را تعدیل کنند. از همین رو، چشم معامله‌گران بازار به اقدامات نفتی پادشاهی سعودی و کاخ سفید دوخته شده است که به‌رغم اتحاد سیاسی و اقتصادی‌شان، در سیاست‌‌های نفتی دو راه مختلف در پیش گرفته‌اند.

نمودارهای تحلیل بازار نفت در هفته اول اسفند ۹۷

تحلیل بازار نفت در هفته اول اسفند ۹۷

نظر بدهید