تحلیل بازار نفت در هفته اول خرداد ۹۸

0
327

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته اول خرداد ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته اول خرداد ۹۸

طی روزهای پایانی هفته قیمت طلای سیاه ریزش سنگینی را تجربه کرد و به کمترین سطح در سه ماه و نیم اخیر رسید. گرچه پیش‌تر تنش‌های منطقه‌ای و بحث تحریم‌ها منجر به نگرانی از سمت عرضه شده بود و از بهای نفت حمایت می‌کرد، اما اکنون سیگنال‌های طرف تقاضا زمینه‌ساز افت قیمت‌ها شده است.

ظهور نشانه‌هایی از اثرگذاری جنگ تجاری بر اقتصاد چین و استارت تقابل جدید تعرفه‌ای ترامپ علیه مکزیک رشد اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند. بانک جهانی نیز در آخرین گزارش خود نسبت به اثرات مخرب جنگ تجاری بر رشد اقتصادی هشدار داده است.

بازار نفت این روزها شاهد تغییر در دغدغه و نگرانی معامله‌گران است. در حالی که از ابتدای سال جاری میلادی نگرانی از ریسک‌های ژئوپلیتیک و کمبود نفت در بازار، مهم‌ترین‌ دغدغه معامله‌گران بود در هفته‌های اخیر نگرانی از کاهش تقاضای نفت و بازگشت مازاد عرضه بر بازار این کالا سایه افکنده و افت شدید قیمت‌ها را رقم زده است.
کاهش شدید بهای نفت خام

بهای نفت ‌خام ظرف سه روز گذشته با کاهش شدیدی مواجه شد و به کمترین سطح از اواسط فوریه یعنی کف بیش از سه ماهه خود رسید. نگرانی از افزایش تنش‌های تجاری و اثرگذاری آن بر اقتصاد جهان مهم‌ترین‌ عامل نگرانی در بازار نفت بود. قیمت نفت برنت، نفت شاخص بازار اروپا روز گذشته بیش از ۲ دلار معادل ۳ درصد کاهش یافت و به ۶۴.۶۶ دلار بر بشکه رسید.

نفت وست تگزاس اینترمدیت، نفت‌خام شاخص بازار آمریکا نیز ۲.۶ دلار معادل ۴.۸ درصد افت کرد و حدود ۵۴ دلار بر بشکه معامله شد. این ریزش قیمت‌ها در حالی بود که در دو روز پیش از آن نیز بازار نفت افت قیمت شدیدی را تجربه کرده بود. به‌طوری‌که نفت برنت که در معاملات اول هفته حدود ۷۰ دلار بر بشکه به فروش می‌رسید، طی سه روز بیش از ۵ دلار (نزدیک به ۸ درصد) کاهش قیمت را تجربه کرده است.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته اول خرداد ۹۸

روز سه شنبه هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا ۰.۷ درصد افت قیمت یافت و به بهای ۵۸.۶ دلار به فروش رفت. عامل اصلی تداوم افت نفت افزایش بر خلاف انتظار سطح موجودی‌های تجاری نفت آمریکا است. این رشد برای دومین هفته متوالی بر خلاف انتظار کاهشی نگرانی از ضعف تقاضا را افزایش داده است. هر ساله با فرا رسیدن فصل تابستان و افزایش مسافرت‌های جاده‌ای فعالیت پالایشگاه‌های آمریکا برای تولید بنزین بیشتر افزایش یافته و از سطح موجودی‌های تجاری نفت این کشور کاسته می‌شود.

روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا افت ۲.۷ درصدی را ثبت کرد و ضمن معامله به قیمت ۵۷.۵ دلار مجددا در کف دو و نیم ماه اخیر قرار گرفت. با وجود اینکه ترس از اختلال عرضه در خاورمیانه عامل اصلی حمایت از نفت طی روزهای اخیر بود اما تغییر لحن و موضع‌گیری نرم‌تر رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران از نگرانی‌های مرتبط با عرضه کاست. از سوی دیگر، روز گذشته، انتشار اخباری از احتمال محدودیت بیشتر بر صدور کالاهای چینی به آمریکا بار دیگر چشم‌انداز جنگ تجاری را تیره‌تر کرد.

چشم انداز نفت

یکی از موضوعاتی که در هفته اخیر به افت قیمت نفت کمک کرد، گمانه‌ها از کاهش فشار آمریکا بر ایران بود. ترامپ هفته گذشته در سفر خود به ژاپن با لحنی متفاوت از گذشته خواهان مذاکره با ایران شد و این موضوع با وجود تکذیب‌های مداوم ایران گمانه مذاکره تهران و واشنگتن را به دنبال داشت. از این‌رو برخی تحلیلگران کاهش قیمت نفت در روز چهارشنبه را به این گمانه مربوط دانستند.

علاوه بر این شامگاه پنج‌شنبه شب نیز وال‌استریت ژورنال به نقل از برخی منابع آگاه مدعی شد آمریکا به کشورهایی که در مدت ۶ ماهه معافیت از تحریم‌ها در کمتر از سقف تعیین‌شده توسط کاخ سفید نفت از ایران خریداری کرده‌اند اجازه خواهد داد که به خرید نفت تا رسیدن به این عدد ادامه دهند. هرچند این موضوع به خوش‌بینی به افزایش عرضه نفت ایران در بازار منجر شد، اما برایان هوک با انتشار بیانیه‌ای خبر وال‌استریت ژورنال را تکذیب و اعلام کرد که هر کشوری که بعد از دوم مه اقدام به خرید نفت از ایران کرده باشد مشمول تحریم‌های آمریکا خواهد شد.

میزان صادرات نفت ایران

رویترز میزان صادرات نفت ایران در ماه گذشته میلادی به‌عنوان اولین ماه بعد از پایان معافیت از تحریم‌ها را ۴۰۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده است. از سوی دیگر نشست اتحادیه سران عرب که روز گذشته در مکه برگزار شد، به محلی برای انتقاد از ایران و نشان دادن گرایشات خصمانه عربستان و متحدانش بدل شد که همگی نشان از افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک در منطقه دارد.

اما افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک در حالی است که اوپک و متحدانش نیز تمایل دارند توافق نفتی برای کاهش عرضه را در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ ادامه دهند. بنابراین سیگنال‌های قوی در سمت عرضه بازار نفت وجود دارد که نشان‌دهنده تنگنای تولید نفت هستند. از این رو ممکن است در روزهای آتی با اوج‌گیری مجدد تنش‌های ژئوپلیتیک قیمت نفت بار دیگر در مسیر افزایشی قرار گیرد.

تحلیل بازار نفت در هفته اول خرداد 98

نظر بدهید