تحلیل بازار نفت در هفته اول مرداد ۹۸

1
298

در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته اول مرداد ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته اول مرداد ۹۸

طلای سیاه روزهای پرنوسانی را می‌گذراند؛ چراکه بازار این کالا این روزها تحت‌تاثیر دو نیروی مخالف هم قرار دارد. ازسویی ضعف سمت تقاضا قیمت‌ها را به سمت پایین می‌کشاند و از سوی دیگر افزایش تنش‌های منطقه‌ای و نگرانی از سمت عرضه مانع از سقوط قیمت‌ها می‌شود. حال به‌نظر می‌رسد افزایش نوسانات بازار نفت موجب افزایش نااطمینانی به آینده این بازار شده است.

سرگیجه بازار نفت میان ریسک‌های ژئوپلیتیک خاورمیانه و نگرانی‌های اقتصادی، معاملات روز جمعه طلای سیاه را با نوسان همراه کرد. بر این اساس اگرچه شاخص نفت خام برنت در محدوده بیش از ۶۳ دلار بر بشکه ایستادگی کرد. هر بشکه نفت خام آمریکا نیز ۲۰ سنت افزایش قیمت داشت و روی ۵۶.۲ دلار بر بشکه ایستاد. تداوم تنش نفتکشی میان ایران و بریتانیا و توقف تولید نفت در بزرگ‌ترین میدان نفتی لیبی، از جمله دلایل رشدهای اخیر در بازار نفت بوده‌اند. با این حال نگرانی از افت نرخ رشد جهانی اقتصاد و کاهش انتظارها از رشد تقاضای نفت خام، تحولات ژئوپلیتیک اخیر در خلیج فارس را تحت تاثیر قرار داده و اثر آن را ملایم کرده است. شرایط یاد شده و نوسان نفت میان افت و رشد قیمت‌ها، در پیش‌بینی‌ها و انتظارات از آینده قیمت نفت نیز تاثیر گذاشته است.

اهم تغییرات روزانه در هفته اول مرداد ۹۸

هر بشکه نفت خام آمریکا در ادامه روند صعودی خود روز چهارشنبه حدود ۲ درصد رشد کرد و به قیمت ۵۶ دلار رسید. همچنان تداوم تنش بر سر نفتکش‌ها در آبراه مهم تنگه هرمز مهم‌ترین عامل موثر بر نوسانات نفت است. اگرچه پیش‌بینی‌های آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک از ضعف تقاضا، اهالی بازارها را نگران کرده اما نشانه‌های مثبتی طی روز گذشته دریافت شد که از قیمت نفت حمایت کرد. از یک طرف، موجودی‌ها طبق برآورد موسسه نفت آمریکا، در هفته منتهی به ۱۹ جولای، حدود ۱۱ میلیون بشکه‌ کاهش یافت.

این در حالی بود که تحلیلگران انتظار کاهش ۴ میلیون بشکه‌ای موجودی‌ها را داشتند. از طرف دیگر، اخبار مثبتی از پیشرفت مذاکرات تجاری چین و آمریکا به بازار جهانی مخابره شد که شاخص‌های سهام و کامودیتی‌ را بهبود بخشید و متعاقبا از بهای نفت هم حمایت کرد.

قیمت نفت در معاملات روز پنجشنبه تحت تاثیر کاهش بیش از حد انتظار ذخایر نفت آمریکا افزایش پیدا کرد. در این بین، آماری که از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر شد، نشان داد ذخایر نفت این کشور هفته گذشته حدود ۱۱ میلیون بشکه کاهش یافته است که بسیار بالاتر از کاهش چهار میلیون بشکه‌ای مورد پیش بینی تحلیلگران بود. موسسه امریکن پترولیوم هم در گزارشی که روز سه شنبه منتشر شد، اعلام کرده بود سطح ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۹ ژوییه بیش از حد انتظار کاهش پیدا کرده و با ۱۱ میلیون بشکه کاهش، به ۴۴۹ میلیون بشکه رسیده است.

چشم انداز نفت

تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها از سوی موسسه گلدمن ساکس و مورگان استنلی در رابطه با آینده قیمت نفت نیز در دو مسیر متفاوت حرکت می‌کنند. بر اساس تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده از سوی این دو موسسه، اولی برآورد خود را از قیمت نفت شاخص برنت در سه ماه‌ سوم سال جاری میلادی افزایش داده است. اما مورگان استنلی شرایط را برای رشد قیمت مناسب نمی‌بیند.

موسسه گلدمن ساکس به تازگی پیش‌بینی‌اش از رشد تقاضای سالانه نفت در ۲۰۱۹ را کاهش داده است. از نگاه تحلیلگران این موسسه، عملکرد ناامیدکننده اقتصاد جهانی،رشدتقاضای مصرف‌کنندگان نفت خام را متاثر از خود کرده و آن را در مسیر کاهشی تاریخی قرار داده است. به این ترتیب این بانک پیش‌بینی‌اش از روند رشد تقاضای نفت خام در ۲۰۱۹ را از ۱.۴۵ میلیون به ۱.۲۷۵ میلیون بشکه در روز کاهش داده است. با این حال، رقم تجدیدنظر شده همچنان بیش از تخمین‌هایی است که تقاضای روزانه ۱.۰۵ میلیون بشکه نفت خام در ۲۰۱۹ را مطرح می‌کند. با وجود پیش‌بینی کاهش رشد تقاضای روزانه نفت خام از سوی گلدمن ساکس، این بانک انتظار دارد شاخص نفت خام برنت در سال جاری میلادی افزایش قیمت داشته باشد. این بانک پیش‌بینی کرده است قیمت نفت خام برنت در سه ماه‌سوم امسال به ۷۴ تا ۷۶ دلار بر بشکه برسد. پیش‌بینی قبلی گلدمن ساکس قیمت ۶۶ دلار بر بشکه برای این بازه زمانی بوده است.

با وجود پیش‌بینی خوش‌بینانه گلدمن ساکس از آینده قیمت‌ها، بانک سرمایه‌گذاری مورگان استنلی نظر دیگری دارد. بر اساس تازه‌ترین گزارش منتشر شده از سوی این بانک سرمایه‌گذاری، تحلیلگران مورگان استنلی با وجود تنش‌های اخیر در اطراف تنگه هرمز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین آبراه‌های نفتی دنیا، انتظار افزایش این تنش‌ها را ندارند و در نتیجه رشد قیمت را برای نفت پیش‌بینی نمی‌کنند.

بر این اساس مورگان استنلی پیش‌بینی بلندمدتش از قیمت نفت برنت را از ۶۵ دلار به ۶۰ دلار بر بشکه کاهش داده است. این بانک همچنین قیمت برنت در سه ماهه بعدی را حدود ۶۵ دلار بر بشکه پیش‌بینی کرده است که نسبت به پیش‌بینی قبلی (۶۷.۵۰ دلار بر بشکه) کاهش داشته است.

تحلیل بازار نفت در هفته اول مرداد 98

1 نظر

نظر بدهید