تحلیل بازار نفت در هفته دوم اردیبهشت ۹۸

0
366

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته دوم اردیبهشت ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته دوم اردیبهشت ۹۸

در پایان معاملات روز جمعه، قیمت نفت اندکی رشد کرد. افت صادرات ایران و ونزوئلا که به شدت تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند، عرضه بازارهای جهانی را محدود کرده است. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، در ۷۰.۸۵ دلار بسته شد که نسبت به قیمت روز پنج شنبه ۱۰ سنت افزایش یافته بود. برنت پس از ۵ هفته رشد پیاپی، هفته گذشته ۱.۸ درصد سقوط کرد.

در حالی که مهلت معافیت از تحریم خرید نفت ایران روز پنج‌شنبه منقضی شد، قیمت نفت افت قابل توجهی را در روزهای اخیر تجربه کرده است و حتی نفت برنت برای ساعاتی به زیر ۷۰ دلار بر بشکه رسید. انتشار سیگنال‌هایی که نشان از عرضه کافی به بازار جهانی این کالا داشت، مهم‌ترین عامل تضعیف قیمت‌ها بود.

بخشی از اطمینان بازار به اظهارات مقامات آمریکایی باز‌می‌گردد که اعلام می‌کنند، عربستان و متحدانش هرگونه کمبود عرضه در بازار نفت را جبران خواهند کرد. موضوعی که به واکنش تند وزیر نفت ایران در روزهای اخیر و هشدار او درخصوص احتمال فروپاشی اوپک منجر شد.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته دوم اردیبهشت ۹۸

روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا حدود ۰.۵ درصد افزایش یافت و به بهای ۶۳.۵ دلار به فروش رفت. با وجود رشد اندک در معاملات آغازین بازار جهانی، به نظر می‌رسد رالی صعودی طلای سیاه به اتمام رسیده و روند کاهشی انتهای هفته گذشته در معاملات هفته جاری نیز تداوم یابد. با صعود قیمت نفت، بهای بنزین افزایش یافته و شانس دونالد ترامپ برای پیروزی در دور بعدی انتخابات آمریکا کاهش می‌یابد.

روز چهارشنبه نفت خام وست تگزاس آمریکا ۰.۵ درصد افت قیمت را تجربه کرد و به بهای ۶۳.۶ دلار به ازای هر بشکه مبادله شد. روز اول ماه مه برای بسیاری از بازارها در سطح جهان تعطیل رسمی بود و همین امر بر روند معاملات نفتی اثر گذاشت. رشد بسیار فراتر از انتظار موجودی‌های نفت آمریکا به میزان ۶.۸ میلیون بشکه حاکی از ضعف مفرط سمت تقاضا بود و منجر به اصلاح بهای طلای سیاه شد. به گزارش موسسه نفت آمریکا سطح این موجودی‌ها به ۴۶۶.۴ میلیون بشکه رسیده است.

هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا طی ۲ روز گذشته بیش از ۲.۶ درصد کاهش قیمت یافت و روز جمعه به بهای ۶۱.۹ دلار به فروش رفت. همزمان با نفت خام آمریکا، برنت نیز کاهشی شد و در سطح ۷۰ دلار قرار گرفت. چهارشنبه شب اداره انرژی آمریکا در گزارش خود اعلام کرد که سطح موجودی‌های تجاری نفت این کشور بسیار فراتر از انتظار ۱.۵ میلیون بشکه‌ای به میزان ۹.۹ میلیون بشکه افزایش یافته است.

این خبر با سیگنال افت تقاضا قیمت نفت را به کف یک ماه اخیر ساند. با این حال ذکر این نکته ضروری است که افت ۰.۹ درصدی فعالیت پالایشگاه‌ها، افزایش سطح تولید داخلی و واردات نفت آمریکا و از همه مهم‌تر اخلال در انتقال طلای سیاه در کانال دریایی هیوستون به دلیل آتش‌سوزی یک واحد شیمیایی دلیل عمده این حجم از افزایش بوده است.

چشم انداز نفت

هرچند رشد قیمت‌ها با گزارش چهارشنبه شب اداره اطلاعات انرژی آمریکا محدود شد که نشان می‌داد میزان ذخایر انبارهای نفت این کشور به بالاترین سطح خود از ۲۰۱۷ تا کنون جهش کرده است و تولید نفت آن به رکورد ۱۲.۳ میلیون بشکه در روز رسیده است. در حالی که صادرات نفت آمریکا به رکورد ۳.۶ میلیون بشکه در روز رسیده است، شرکت اطلاعات انرژی بی کر هنوز هم اعلام کرده است که حفاران نفتی آمریکا پس از سه هفته به تعداد چاه‌های تحت حفاری خود افزوده‌اند، که این نشان می‌دهد تولید نفت این کشور در آینده بالاتر هم خواهد رفت.

تحلیل بازار نفت در هفته دوم اردیبهشت 98

نظر بدهید