تحلیل بازار نفت در هفته دوم اسفند ۹۷

0
93

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته دوم اسفند ۹۷ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته دوم اسفند ۹۷

صادرات نفت در ونزوئلا از زمان اعلام تحریم‌های آمریکا علیه این کشور، ۴۰ درصد کاهش یافته و به حدود ۹۲۰ هزار بشکه در روز رسیده است. سقوط صادرات نفت ونزوئلا با کاهش عرضه ۱.۲ میلیون بشکه در روز از ابتدای امسال توسط اوپک و متحدانش همزمان شده است. این تولیدکنندگان اواخر سال گذشته با هدف مقابله با اشباع عرضه در بازار و تقویت قیمت‌ها، با محدودیت عرضه در نیمه اول سال ۲۰۱۹ موافقت کردند.

با این حال نشانه‌ها از وجود عرضه گسترده نفت به بازار در سال ۲۰۱۹ حکایت دارند. وزارت انرژی آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد حداکثر شش میلیون بشکه نفت از ذخایر اضطراری ملی را با هدف تأمین مالی هزینه‌های مدرن سازی ذخایر نفت استراتژیک آمریکا به فروش می‌رساند. در بخش عرضه نیز نظرسنجی رویترز نشان داد تحلیلگران انتظار دارند تقاضای جهانی برای سوخت امسال در بحبوحه کندی رشد اقتصادی، کمتر شود.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته دوم اسفند ۹۷

روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا (WTI) ضمن ثبت افت روزانه ۰.۹ درصدی به بهای ۵۵.۵ دلار فروش رفت. افزایش شدید میزان تولید نفت آمریکا اثر سیاست کاهشی اوپک را خنثی کرد و حتی سیگنال مثبت مذاکرات تجاری به بازار جهانی هم نتوانست به بهبود بهای طلای سیاه بپردازد.

روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به بهای ۵۵.۵ دلار به فروش رفت. پیام توییتری دیروز دونالد ترامپ باعث عقبگرد ۱۰ روزه بهای نفت و نزول مجدد آن به کانال ۵۵ دلار شد. ترامپ در توییت خود از اوپک خواست تا سیاست افزایش قیمت نفت خود را کنار بگذارد و بهای کنونی طلای سیاه را بسیار گران توصیف کرد.

روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا «WTI» به بهای ۵۷ دلار فروش رفت. حمایت مقامات نفتی عربستان از برنامه کاهشی نفت اوپک اثر پیام توییتری ترامپ را خنثی کرد و نفت را به مدار صعود بازگرداند.

روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به بهای ۵۵.۸ دلار به فروش رفت. افزایش خوش‌بینی‌ها به رشد اقتصاد جهانی و تقویت تقاضا محرک رشد قیمت نفت بود. تولید ناخالص داخلی آمریکا در فصل پایانی ۲۰۱۸ بر خلاف انتظارات ناشی از تعطیلی دولت فدرال مطابق پیش‌بینی‌ها بود.

حمایت همه‌جانبه دولت چین از صنایع و رکورد تاریخی خلق اعتبار ماهانه این کشور در کنار عملکرد فراتر از انتظار شاخص مدیران خرید صنعتی «Caixin» در فوریه نیز با توصیف اقتصاد رو به رشد چین چشم‌انداز تقاضای نفت را گسترش داد.

از سمت دیگر موجودی‌های تجاری نفت آمریکا در هفته قبل بر خلاف پیش‌بینی افزایشی سنگین‌ترین افت ۷ ماه اخیر را ثبت کرد و بیش از ۸.۶ میلیون بشکه کاهش یافت. این آمار با بیان تقویت شدید تقاضا منجر به صعود بیشتر نفت شد.

چشم انداز نفت

تداوم اختلافات تجاری بین چین و آمریکا در کنار چشم‌انداز کاهش رشد اقتصادی چین، از مهم‌ترین دلایل روند نزولی قیمت نفت در معاملات امروز بوده است. در ماه فوریه سفارش برای خرید کالاهای چینی و واردات آنها به کمترین میزان در ۱۰ سال گذشته رسیده و فعالیت‌های صنعتی در این کشور برای سومین ماه متوالی روندی کاهشی را داشته است.

چین بزرگ‌ترین واردکننده نفت در جهان محسوب شده و هرگونه کاهش رشد اقتصادی این کشور، به کاهش تقاضای نفت آن منجر خواهد شد.

از طرف دیگر نماینده تجاری آمریکا با کمرنگ کردن امیدها درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات تجاری با چین گفت: مشکلات با چین به قدری جدی است که نمی‌توان آنها را با وعده چینی‌ها برای واردات بیشتر از آمریکا حل کرد. همچنین افزایش تولید نفت آمریکا و رسیدن آن به رکورد ۱۲.۱ میلیون بشکه در روز از دیگر دلایل کاهش امروز قیمت نفت در بازار جهانی بود.

نمودارهای تحلیل بازار نفت در هفته دوم اسفند ۹۷

تحلیل بازار نفت در هفته دوم اسفند ۹۷

نظر بدهید