تحلیل بازار نفت در هفته دوم بهمن ۹۷

0
173

در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته دوم بهمن ۹۷ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته دوم بهمن ۹۷

قیمت جهانی نفت در معاملات روز جمعه زیر سایه تردیدها به اثرگذاری مذاکرات تجاری آمریکا و چین از یکسو و امیدواری به پایبندی اوپک به کاهش تولید و همچنین ریسک کاهش عرضه از سمت ونزوئلا از سوی دیگر روندی افتان و خیزان داشت. اما چنین عملکردی در روند معاملات ژانویه قابل مشاهده نبود و طلای سیاه این ماه را با رشدی قاطع به پایان رساند. به این ترتیب شروع قدرتمند نفت در سال ۲۰۱۹ که بهترین شروع سال از ۲۰۱۱ به این سو بود، تا پایان ماه نخست سال جدید میلادی ادامه داشت.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته دوم بهمن ۹۷

• روز دو‌شنبه ۸ بهمن ۹۷ هر بشکه نفت خام آمریکا ۱.۳ درصد افت کرد و به قیمت ۵۲ دلار معامله شد. پس از خبر تحریم نفت ونزوئلا و نبود نشانه‌هایی مبتنی بر اجرای این طرح، بازار نفت به آمارهای هفته گذشته آمریکا و چین واکنش نشان داد. افزایش ۱۰ واحدی دکل‌های نفتی آمریکا در هفته قبل، ظرفیت تولید بزرگ‌ترین‌ تولید‌کننده نفت جهان را افزایش و بهای نفت را تحت فشار قرار داد.

• روز سه‌شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۳.۳ دلار معامله شد. هر چند شاخص نفتی وست تگزاس روز دوشنبه تحت تاثیر افزایش ۱۰ واحدی تعداد دکل‌های نفتی آمریکا بیشترین افت را طی سال جاری میلادی تجربه کرد، اما تحریم‌های تازه‌ آمریکا علیه صنعت نفت ونزوئلا از بهای نفت حمایت کرد. از طرف دیگر، بروز اختلاف مجدد بین آمریکا و چین عامل دیگری برای حمایت از قیمت نفت شد.

• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا (WTI) به قیمت ۵۴.۲ دلار فروش رفت و بازده روزانه ۱.۷ درصد را برای خود ثبت کرد. تحریم شرکت ملی نفت ونزوئلا (PDVSA) توسط آمریکا با انقباض عرضه نفت را در مدار صعود قرار داد. با اعمال تحریم‌های جدید از صادرات ۵۰۰ هزار بشکه نفت ونزوئلا به پالایشگاه‌های آمریکا جلوگیری به عمل خواهد آمد و سطح تولید نفت ونزوئلا را که در کمترین حد خود در هفت دهه اخیر قرار دارد بیشتر تحت فشار قرار خواهد داد.

• روز جمعه ۱۲ بهمن ۹۷ هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا (WTI) به قیمت ۵۵.۳ دلار معامله شد. بهای نفت در نخستین ماه ۲۰۱۹ بیش از ۱۷ درصد افزایش یافت. اجرایی شدن طرح کاهشی اوپک از ابتدای سال جدید میلادی با انقباض سمت عرضه، بهای نفت را صعودی کرد. اضافه شدن ونزوئلا به لیست تحریمی آمریکا فشار بیشتری بر عرضه نفت وارد کرد. کاهش ۲۳ واحدی تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا در ماه گذشته هم با سیگنال کاهش تولید از صعود نفت حمایت کرد. با این حال افزایش ریسک‌های اقتصادی از جمله آمارهای بد اقتصادی چین (به عنوان بزرگترین وارد‌کننده نفت خام جهان) همچون کمترین رشد تولید ناخالص ملی این کشور در سه دهه اخیر یا کاهش واردات نفت ژاپن به کمترین میزان خود از سال ۱۹۷۹ از اوج‌گیری بیشتر طلای سیاه جلوگیری کرد.

چشم انداز بازار نفت در هفته دوم بهمن ۹۷

• تداوم پایبندی اوپک به کاهش عرضه و حصول نتیجه‌ای مثبت از مذاکرات تجاری چین و آمریکا از جمله عواملی هستند که می‌توانند در ماه‌های آینده از رشد قیمت نفت حمایت کنند. در کنار این دو عامل، ونزوئلا نیز تبدیل به عاملی شده است که به احتمال قوی در میان‌مدت بر بازار اثرگذار بوده و احتمالا باعث رشد قیمت‌ها شود. ونزوئلا تا پیش از هفته گذشته، به علت افت مدام در تولید روزانه نفت خام به‌عنوان یکی از ریسک‌های مهم کاهش عرضه شناسایی می‌شد. این ریسک با شروع تحریم‌های نفتی آمریکا علیه کاراکاس، از هفته گذشته برای بازار جهانی نفت شکلی جدی‌تر به خود گرفت زیرا با محدود شدن فروش نفت ونزوئلا به پالایشگران آمریکایی، بخش بزرگی از بازار صادراتی این کشور از دست می‌رود.

• به عقیده تحلیلگران تشدید بحران ونزوئلا این چشم‌انداز را ترسیم کرده است که محدودیت عرضه نفت خام تشدید خواهد شد، آن هم در حالی که با بهبود اختلافات تجاری آمریکا و چین، ممکن است سمت تقاضا تقویت شود. از همین رو ونزوئلا در حال حاضر تبدیل به ریسکی شده است که چشم‌انداز یک بازار گاوی را برای معامله‌گران بیش از پیش تقویت کرده است.

نفت در هفته دوم بهمن 97

نظر بدهید