تحلیل بازار نفت در هفته دوم تیر ۹۸

0
303

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته دوم تیر ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته دوم تیر ۹۸

نقش آفرینی ایران در یکصد وهفتاد و ششمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) مبنی بر تمدید کاهش تولید نفت توسط اعضای اوپک و متحدان غیراوپکی برای یک دوره ۹ ماهه دیگر و معافیت ایران، لیبی و ونزوئلا از این توافق، قیمت نفت را در بازارهای جهانی صعودی کرد.

پیش از این ۱۴ عضو اوپک در یکصدوهفتاد و پنجمین نشست این سازمان در وین، تولید خود را ۸۰۰ هزار بشکه و متحدان غیراوپکی هم همسو با این توافق، تولید خود را ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دادند و این تصمیم بار دیگر در آخرین نشست اوپک در وین تمدید شد.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته دوم تیر ۹۸

روز دوشنبه هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا برای تحویل در ماه آگوست ۳.۱ درصد گران شد و به بهای ۵۹.۱ دلار به فروش رسید. نتایج دیدارهای حاشیه‌ای نشست گروه ۲۰ بر اوج‌گیری طلای سیاه به قله ۵ هفته‌ای در بازگشایی بازار جهانی موثر بود. از یک سمت ترامپ و شی روسای جمهور آمریکا و چین با یکدیگر دیدار کردند و قرار شد مذاکرات تجاری بین دو کشور ادامه پیدا کند. چین بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان به شمار می‌آید و جنگ تجاری مانعی برای توسعه اقتصادی این کشور است.

هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا در معاملات روز سه‌شنبه ۵ درصد از ارزش خود را واگذار کرد و به بهای ۵۶.۳ دلار به فروش رسید. کشورهای عضو و همکار اوپک در جلسه دوشنبه شب این سازمان در وین تصمیم گرفتند طرح کاهش تولید خود را تا انتهای ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید کنند. این تصمیم اوپک برای برقراری تعادل به بازار نفت و کاهش سطح ذخایر تجاری طلای سیاه اتخاذ شد. برخلاف انتظار بازار قیمت نفت با اعلام خبر مذکور صعودی نشد.

هر بشکه نفت خام آمریکا طی معاملات روز چهارشنبه ۲ درصد رشد کرد و به بهای ۵۷.۴ دلار به فروش رسید. نشانه‌های آشکار از ضعف اقتصاد جهانی چشم‌انداز تقاضا برای طلای سیاه را تهدید می‌کند. شاخص‌های اقتصادی ضعیف از آسیای جنوب‌شرقی تا حوزه یورو و همچنین آغاز یک جنگ تجاری جدید توسط ایالات متحده و این بار علیه اتحادیه اروپا نشان از دست‌اندازهای بسیار در مسیر آینده نفت دارد.

بر همین اساس بانک بارکلیزپیش‌بینی خود از رشد تقاضای نفت را در سال جاری میلادی را به کمتر از یک میلیون بشکه در روز تقلیل داد که از سال ۲۰۱۱ بی‌سابقه است. بانک مورگان استنلی نیز تخمین قیمت هر بشکه نفت برنت را از ۶۵ دلار به ۶۰ دلار کاهش داد. با این حال گزارش «API» درخصوص افت فراتر از انتظار سطح ذخایر تجاری نفت آمریکا از کاهش بیشتر طلای سیاه جلوگیری کرد.

چشم انداز نفت

پایگاه خبری «اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتسکس» انتظار دارد قیمت نفت برنت تا پایان امسال به ۸۰ دلار در هر بشکه برسد که تا حدودی به دلیل تقاضای قوی حاصل افزایش فعالیت پالایشگاهی باشد زیرا کشتی داران در آستانه اجرای مقررات جدید سازمان بین‌المللی دریانوردی، به استفاده از سوخت‌های دریایی پاک‌تر روی می‌آورند.

در حالی که قیمت‌های نفت در حال حاضر ریسک‌های مربوط به عرضه را نادیده گرفته و همچنان در حدود ۶۵ دلار در هر بشکه مانده‌اند، کاهش نرخ‌های بهره که هزینه تأمین پول را ارزان‌تر می‌کند، نقطه عطفی برای بازارهای نفت در ماه‌های آینده خواهد بود.

تحلیل بازار نفت در هفته دوم تیر 98

نظر بدهید