تحلیل بازار نفت در هفته دوم خرداد ۹۸

0
389

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته دوم خرداد ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته دوم خرداد ۹۸

عامل نوسان نفت این بار در جبهه‌ای تازه فعال شد؛ جایی که توافق کاهش تولیدات میان اوپک و برخی صادرکنندگان نفتی با محوریت روسیه به پایان مهلت قانونی نزدیک می‌شود. وزیر نفت روسیه ضمن درخواست تعویق زمان برگزاری نشست اوپک، نسبت به تداوم کاهش تولید ابراز بی‌تمایلی کرده است.

مخالفت اعضای اوپک با این اظهارات و خطر پایان توافق، قیمت نفت را کاهشی کرد. دیروز اما وزیر نفت سعودی‌ها در دیدار با همتای روسی خود، حفظ توافق را دست‌یافتنی دانست و عامل بازگشت قیمت‌ها در بازار جهانی شد. در صورت تمدید نشدن توافق کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه‌ای در نیمه دوم سال، افزایش عرضه می‌تواند فشار بیشتر بر قیمت نفت را به همراه داشته باشد.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته دوم خرداد ۹۸

طلای سیاه در معاملات روز چهارشنبه در پی نگرانی‌هایی مانند کند شدن رشد جهانی اقتصاد زیر سایه جنگ‌های تجاری ترامپ، افزایش تولید آمریکا، رشد ذخایر نفت خام تجاری این کشور و نگرانی از جدی شدن اختلافات میان کشورهای حاضر در توافق کاهش تولید، بزرگ‌ترین‌ افت قیمت در پنج ماه گذشته را تجربه کرد. اما طی دو روز گذشته و به خصوص پس از گفت‌وگو‌ی وزرای نفت روسیه و عربستان در حاشیه یک کنفرانس اقتصادی در سن‌پترزبورگ و بروز نشانه‌هایی از احتمال تداوم توافق کاهش تولید، قیمت‌ها با رشد همراه شدند.

هر بشکه نفت خام برنت روز جمعه ۶۵ سنت رشد قیمت داشت و به ۶۲.۲ دلار بر بشکه رسید. شاخص نفت خام آمریکا نیز با رشد ۵۵ سنتی روی قیمت ۵۳.۱ دلار بر بشکه باقی ماند.

چشم انداز نفت

یک منبع آمریکایی به پایگاه آسیاتایمز گفته «دونالد ترامپ» بعد از بررسی‌هایی که در دولت او انجام شده به دنبال راهی آبرومندانه برای خروج از وضعیت تنش با ایران است و به همین سبب پیشنهاد «مذاکره بدون پیش‌شرط» با ایران را مطرح کرده است.

آسیا تایمز نوشته است “مسئله تماماً به تنگه هرمز برمی‌گردد. بستن این تنگه می‌تواند تأمین نفت و سوخت از سوی عراق، کویت، بحرین، قطر و ایران که عرضه‌کننده ۲۰ درصد نفت دنیا هستند را قطع کند.”

متخصصان مسائل مربوط به مشتقات نفتی می‌دانند در صورتی که تأمین انرژی در خلیج فارس با مشکل مواجه شود بهای نفت ممکن است به ۲۰۰ دلار به ازای هر بشکه برسد. ضربه زدن به بازار مشتقات می‌تواند باعث ایجاد رکود جهانی در سطحی بی‌سابقه شود.

تحلیل بازار نفت در هفته دوم خرداد 98

نظر بدهید