تحلیل بازار نفت در هفته دوم شهریور ۹۸

0
339

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته دوم شهریور ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

بهای طلای سیاه در معاملات روز جمعه در حالی با تکیه بر اخبار خوش‌بینانه از مذاکرات تجاری واشنگتن و پکن، کاهش سطح ذخایر نفت خام تجاری و تعداد دکل‌های حفاری فعال در آمریکا، خود را در محدوده بیش از ۶۰ دلار در هر بشکه حفظ کرد که بار دیگر نگرانی از چشم‌انداز تقاضا تبدیل به اهرم فشار بر قیمت‌ها شد.

به این ترتیب با وجود شروع قوی قیمت‌ها در معاملات روز گذشته، عوامل رشد قدرت خود را از دست دادند. با نوسانات روز گذشته، اثرات مخرب جنگ تجاری آمریکا با چین بر بازار جهانی نفت خام بیش از پیش بر فعالان بازار مشخص شد.

اهم تغییرات روزانه در هفته دوم شهریور ۹۸

بازار نفت روز چهارشنبه معاملات آرام و مثبتی داشت. بهای هر بشکه نفت خام آمریکا که روز سه‌َشنبه در ریزشی بیش از ۲ ‌درصد به کانال ۵۴ دلار، یعنی کف ۱۰ روزه سقوط کرده بود، در معاملات دی چهارشنبه روز به مدار مثبت بازگشت و به سطح ۵۶.۳ دلار دست یافت.

پس از اعمال تعرفه‌های متقابل چین و آمریکا، اولین رشد ماهانه اوپک در سال جاری میلادی، بازارها روز سه‌شنبه عمدتا تحت تاثیر آمار ضعیف شاخص مدیران خرید آمریکا و اروپا با افت مواجه شدند.

با وجود این، روز چهارشنبه همراه با کاهش شاخص دلار، داده‌های مثبت از بخش خدمات چین موجب برگشت نفت از سه افت متوالی شد. این در حالی است که آمار موجودی‌های هفتگی هم با یک روز تاخیر منتشر می‌شود. موسسه نفت آمریکا عصر چهارشنبه و آمار رسمی روز پنج‌شنبه منتشر خواهد شد.

خبر از سرگیری مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا، اتحاد پارلمان انگلیس علیه طرح برگزیتی نخست‌وزیر جدید، کاهش تنش‌های سیاسی در هنگ‌کنگ منجر به رشد چشمگیر نفت از چهارشنبه شد.

بهای هر بشکه نفت خام آمریکا که روز سه‌شنبه به‌دلیل اعمال تعرفه‌های جدید دو غول اقتصادی دنیا و شاخص ضعیف مدیران صنعتی خرید آمریکا به ۵۳ دلار سقوط کرده بود، روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه ضمن جهشی ۶ درصدی تا ارتفاع ۵۶ دلار بالا رفت. در این میان، کاهش بیشتر از انتظار موجودی‌های هفتگی هم نقش مضاعفی در رشد چشمگیر بهای نفت طی این دو روز داشت. البته روز جمعه با فروکش تب تقاضا در بازار قیمت از سقف برگشت و منتظر آمار دکل‌ها ماند.

چشم انداز نفت در هفته دوم شهریور ۹۸

با وجود عقب‌نشینی قیمت‌ها در معاملات روز جمعه، معامله‌گران بازار انتظار دارند قیمت‌ها زیر سایه کاهش ذخایر نفت خام تجاری آمریکا و برنامه از سرگیری مذاکرات تجاری آمریکا و چین، با بهبود همراه شوند. براساس داده‌های دولتی آمریکا، ذخایر نفت خام تجاری این کشور در هفته منتهی به ۳۰ آگوست ۴.۸ میلیون بشکه کاهش داشت که بیش از دو برابر بیشتر از میزان پیش‌بینی شده بود.

براساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا این سومین هفته متوالی است که ذخایر نفت خام تجاری آمریکا با کاهش همراه می‌شود و سطح این ذخایر را به کمترین مقدار در ۱۰ ماه گذشته رسانده است.

در سوی دیگر، پکن و واشنگتن اعلام کرده‌اند که احتمالا ماه آینده مذاکرات رو‌دررو را از سر خواهند گرفت. در شرایطی که کاهش سطح ذخایر تجاری نفت خام آمریکا سیگنال کاهش عرضه را برای فعالان بازار به همراه دارد، از سرگیری مذاکرات تجاری نیز روزنه‌ای از امید رو به سوی تقاضای بازار نفت و تقویت آن باز می‌کند؛

بنابراین قرار گرفتن این دو عامل در کنار یکدیگر تبدیل به موتور محرکی برای تقویت قیمت‌ها خواهد شد. فعالان بازار نفت با اعلام خبر از سرگیری مذاکرات، به پیدا شدن یک راه‌حل برای اختلافات تجاری دو غول اقتصادی جهان امیدوار شده‌اند.

در عین حال انتشار آمارهای مربوط به شرکت‌ها و کارخانه‌های آمریکایی نشان می‌دهد این بخش‌ها در ماه آگوست، بیشترین تعداد شغل را در چهار ماه گذشته ایجاد کرده‌اند. این آمار بهتر از حد انتظار ارزیابی می‌شود و ترس از بازگشت رکود را در ایالات‌متحده آمریکا کاهش داده است. افزایش تعداد مشاغل در کنار امیدواری به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات تجاری، سیگنال‌های تقویت تقاضای نفت خام هستند.

تحلیل بازار نفت در هفته دوم شهریور 98

نظر بدهید