تحلیل بازار نفت در هفته سوم آبان ۹۸

0
278

ناظر اقتصاد: اوپک در گزارش سالانه خود از «دورنمای جهانی نفت ۲۰۱۹»، پیش‌بینی‌‌اش از میزان نفت تولیدی این گروه در سال‌های پیش‌رو را کاهش داد و بر کوچک شدن سهم بازار این سازمان تا اواسط دهه آینده زیر سایه طغیان تولیدات شیل آمریکا تاکید کرد. اوپک انتظار دارد تقاضا برای نفت خام تولیدشده توسط اعضای این سازمان طی چهار سال آینده حدود ۷ درصد کاهش پیدا کند و تا ۲۰۲۳ به طور متوسط به ۳۲.۷ میلیون بشکه در روز برسد. علت اصلی این پیش‌بینی، سایه افکندن شیل آمریکا بر سهم بازار اوپک است.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته سوم آبان ۹۸

قیمت نفت در معالات روز دوشنبه بازار جهانی که معامله‌گران در آستانه انتشار آمار اقتصادی جدید اروپا و آمریکا به سودگیری پرداختند، کاهش پیدا کرد.

پس از آنکه آمارهای صنعتی نشان داد که ذخایر نفت خام آمریکا بیش از حد انتظار افزایش داشته است، قیمت نفت روز چهارشنبه شاهد کاهش بود، اما احتمال کاهش تنش های تجاری میان آمریکا و چین مانع از افت بیشتر قیمت ها شد.

چشم انداز بازار نفت در هفته سوم آبان ۹۸

به این ترتیب گزارش اخیر اوپک از چشم‌انداز نفت، دو پیام محوری در کوتاه‌مدت و بلندمدت برای کشورهای عضو این سازمان به همراه دارد. «محدودیت بیشتر تولیدات کشورهای عضو اوپک»، به‌منظور حفظ قیمت‌ها زیر سایه طغیان شیل آمریکا و سایر نفت‌های غیرمتعارف، پیام کوتاه‌مدت این گزارش سالانه است. این پیام در شرایطی از این گزارش برداشت می‌شود که پیش از این به ویژه عربستان سعودی، نسبت به لزوم حفظ قیمت‌ها و جلوگیری از بازگشت مازاد عرضه به بازار تحت تاثیر کند شدن رشد جهانی اقتصاد، سیگنال‌هایی صادر کرده بود.

اوپک و متحدانش به رهبری روسیه، در حال حاضر طبق توافقی که تا پایان مارس ۲۰۲۰ ادامه دارد، مجموعاً روزانه ۱.۲ میلیون بشکه از تولیداتشان را کاهش می‌دهند. تمدید یا تعمیق این توافق اگرچه ظاهرا به حفظ قیمت‌ها منجر خواهد شد، اما عملا می‌تواند باعث گرفتار شدن اوپک در هزارتوی بی‌انتهای کاهش تولید و اعطای فرصت‌های بیشتر به شیل آمریکا برای توسعه تولید شود. اما پیام دومی که از گزارش اخیر اوپک به گوش کشورهای عضو این سازمان می‌رسد «لزوم کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی در بلندمدت» است. متنوع کردن مجاری اقتصادی در کشورهایی که بخش بزرگی از ثبات اقتصادی خود را به فروش نفت مدیون هستند، نوعی واکسیناسیون در برابر تغییرات نقش نفت در آینده است.

در شرایطی که گزارش اوپک به چالش‌هایی ازسوی رقبای این سازمان اشاره می‌کند، به‌نظر می‌رسد نگرانی کمتری نسبت به تقاضا دارد. طبق این گزارش، مصرف جهانی نفت خام حداقل تا ۲۰۴۰ به رشد خود ادامه می‌دهد و تا ۲۰۲۴، سالانه یک میلیون بشکه در روز رشد خواهد داشت و به ۸/۱۰۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. رشد تقاضای نفت خام سپس با سرعتی آهسته‌تر ادامه خواهد یافت و در سال ۲۰۴۰ به طور میانگین به ۱۱۰.۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. سهم اوپک از این میزان، ۴۴.۴ میلیون بشکه در روز خواهد بود. در این میان اوپک پیش‌بینی کرده تقاضای نفت خام از سوی کشورهای در حال توسعه تا سال ۲۰۴۰ رشدی ۲۱.۴ میلیون بشکه‌ای در روز داشته باشد؛ درحالی‌که انتظار می‌رود تقاضای کشورهای توسعه‌یافته ۹.۶ میلیون بشکه در روز کمتر شود. رشد تقاضای بلندمدت نفت خام عمدتا از سوی بخش‌هایی چون پتروشیمی‌ها، حمل‌و‌نقل جاده‌ای و حمل‌و‌نقل هوایی رقم خواهد خورد.

تحلیل بازار نفت در هفته سوم آبان 98

نظر بدهید