تحلیل بازار نفت در هفته سوم اسفند ۹۷

0
118

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته سوم اسفند ۹۷ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته سوم اسفند ۹۷

قیمت نفت روز جمعه تحت تاثیر گزارش اشتغال نه چندان مطلوب آمریکا و آمار تجاری چین که نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصاد جهانی و تقاضا برای انرژی را احیاء کرد، به سقوط تن داد اما موفق شد برای کل هفته اندکی افزایش را به ثبت برساند.

به دنبال انتشار آمار کاهش شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا، قیمت‌های نفت بخشی از افتی که اوایل معاملات داشتند را جبران کردند و برای کل هفته رشد اندکی را به ثبت رساندند. شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شمار دکل‌های حفاری فعال برای نفت هفته گذشته ۹ حلقه کاهش یافته و به ۸۳۴ حلقه رسید. تولید نفت آمریکا هفته گذشته در رکورد ۱۲.۱ میلیون بشکه در روز ثابت ماند.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته سوم اسفند ۹۷

روز دوشنبه هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا «WTI» ضمن ثبت رشد روزانه ۰.۹ درصدی به بهای ۵۶.۳ دلار معامله شد. بهای نفت برنت نیز ۵۰ سنت افزایش یافت و به سطح ۶۵.۵ دلار به ازای هر بشکه رسید. افزایش احتمال توافق تجاری بین دو غول اقتصادی جهان و مرتفع شدن احتمالی تعرفه‌های اعمالی از سوی دو کشور، چشم‌انداز تقاضای طلای سیاه در سال جاری میلادی را روشن‌تر کرد و نفت را به مدار صعود بازگرداند.

روز سه شنبه هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا «WTI» ضمن ثبت رشد روزانه ۰.۹ درصدی به بهای ۵۶.۸ دلار به فروش رفت. افزایش خوش‌بینی‌ها به روند مذاکرات تجاری توانست بر نگرانی از کاهش رشد اقتصاد جهانی غلبه کند و نفت را به مرز ۵۷ دلار نزدیک‌تر کند. اظهارات وزیر اقتصاد چین و وزیر امور خارجه آمریکا در مورد پیشرفت مناسب مذاکرات و افزایش احتمال حصول توافق محرک قیمت نفت بود.

روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا «WTI» ضمن ثبت افت ۱.۲ درصدی به بهای ۵۶.۱ دلار معامله شد. اخبار حاکی از انبساط مجرای تولید در کنار محدود شدن تقاضا، خطر مازاد عرضه را به بازار طلای سیاه بازگرداند و باعث کاهش بهای نفت شد. شورون و اکسون موبیل، دو غول نفتی آمریکا به صورت جداگانه اعلام کردند که هر کدام قصد دارند تولید روزانه نفت خام خود را در ناحیه نفت‌خیز پرمیان (قلب تپنده تولید نفت آمریکا) به میزان یک میلیون بشکه افزایش دهند.

روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا «WTI» به قیمت ۵۵.۶ دلار به فروش رفت و افت روزانه ۲.۳ درصد را تجربه کرد. عوامل مختلف از سوی عرضه و تقاضا بهای نفت را بار دیگر وارد کانال ۵۵ دلاری کردند. ریزش قابل توجه صادرات و واردات چین در ماه فوریه نگرانی‌ها را از کاهش رشد اقتصاد جهانی بیشتر کرد و چشم‌انداز تقاضای نفت را مکدر کرد.

چین با واردات ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز، بزرگ‌ترین خریدار نفت جهان محسوب می‌شود. رایزنی هندی‌ها برای تمدید معافیت خرید نفت از ایران نیز محرک تنزل بهای نفت در هفته دوم اسفند ۹۷ بود. افزایش شاخص دلار به حدود ۹۷.۵ واحد بهای کالاهای پایه از جمله نفت را زیر فشار قرار داد و در نهایت افزایش ۷ میلیون بشکه‌ای سطح ذخایر تجاری نفت آمریکا (فراتر از انتظار افزایش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای) باعث عقبگرد دو کانالی بهای نفت شد.

چشم انداز نفت

در حالی که حدود ۴۰ روز تا زمان برگزاری نشست اوپک زمان باقی است، گمانه‌زنی‌ها درخصوص چگونگی تصمیم این سازمان در نشست پیش‌رو آغاز شده است. با این حال به نظر می‌رسد پاسخ به این پرسش پیچیدگی‌های بسیاری دارد، چراکه در لایه‌ای پایین‌تر این پرسش مطرح است که سیاست‌های آمریکا در مقابل تحریم نفت ایران چه خواهد بود.

در واقع روابط ایران و آمریکا ممکن است به کاهش بیشتر فروش نفت ایران منجر شود یا اینکه شرایط تغییر نکند و میزان صادرات نفت ایران در سطح کنونی باقی بماند. کارشناسان حتی این گزینه را در نظر دارند که تحریم‌ها کاهش یابد و میزان صادرات در مسیر افزایشی قرار گیرد. تحت تاثیر سناریوهای مختلف وال‌استریت ژورنال اعلام می‌کند که روابط ایران و آمریکا می‌تواند تا ۲۰ دلار قیمت‌ها را در بازار نفت جا‌به‎جا کند.

تحلیل بازار نفت در هفته سوم اسفند ۹۷

نظر بدهید