تحلیل بازار نفت در هفته سوم بهمن ۹۷

0
141

در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته سوم بهمن ۹۷ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته سوم بهمن ۹۷

کاهش عرضه نفت اوپک و متحدانش و تاثیر تحریم های نفتی آمریکا علیه ونزوئلا باعث شد قیمت نفت در ادامه معاملات روز جمعه روندی صعودی را در پیش بگیرد. نگرانی ها از حل نشدن اختلافات تجاری میان آمریکا و چین و افت رشد اقتصاد جهانی بر بازارهای مالی و از جمله قیمت نفت سایه افکنده است.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته سوم بهمن ۹۷

روز دو‌شنبه هر بشکه نفت خام وست‌تگزاس آمریکا طی هفته قبل ۳/۳ درصد افزایش قیمت داشت و در آخرین معاملات به قیمت ۵۴.۶ دلار به فروش رفت. برآیند مسائل سیاسی و عوامل بنیادی نفت را به اوج قیمتی خود در سال جدید میلادی رساند. اضافه شدن نام ونزوئلا در کنار ایران به لیست تحریمی‌های آمریکا پیشران قیمت نفت بود.

روز سه‌شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۳.۶ دلار فروش رفت و افت ۱.۸ درصد را تجربه کرد. برآیند عوامل ناهمسو بر نوسان نفت اندک بود و نتوانست تغییر محسوسی در بازار طلای سیاه ایجاد کند. نتایج مثبت آخرین دور مذاکرات تجاری بین مقامات دو کشور چین و آمریکا، چشم‌انداز روشنی را برای اقتصاد جهانی و تقاضای نفت ترسیم کرد.

روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا ۰.۷ درصد افزایش یافت و به سطح ۵۴ دلار رسید. با اینکه عوامل متعددی از جمله کاهش دکل‌های فعال نفتی آمریکا، خوش‌بینی به پایان جنگ تعرفه‌ای و تحریم ونزوئلا به رشد دوباره نفت کمک کرده بود، اما تغییر وضعیت موجود نفت را نزولی کرد. اظهارات معاون اقتصادی ترامپ مبنی بر اینکه «هنوز راه بسیار طولانی برای رسیدن توافق با چین باقی مانده است» بازهم بدبینی به روند مذاکرات تجاری را بین سرمایه‌داران گسترش داد.

روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا (WTI) به قیمت ۵۲.۷ دلار معامله شد. افزایش موجودی‌های نفت و گازوئیل آمریکا بیشترین تاثیر را بر کاهش قیمت نفت گذاشت. بنا به گزارش سه‌شنبه شب موسسه نفت آمریکا (API) موجودی‌های تجاری نفت این کشور بیش از ۲.۵ میلیون بشکه افزایش یافته است. ذخیره گازوئیل این کشور نیز بر خلاف پیش‌بینی کاهشی بیش از ۱.۶ میلیون بشکه افزایش یافته است. افزوده شدن به موجودی‌های آمریکا حاکی از تضعیف سمت عرضه بود و قیمت نفت را تحت‌فشار قرار داد. از طرفی دونالد ترامپ نیز در سخنرانی خود در کنگره آمریکا خبری مساعد در مورد مذاکرات تجاری عنوان نکرد و بر موضع خود در مورد دیوار مرزی اصرار ورزید. پس از این سخنرانی نگرانی از کاهش رشد اقتصاد جهانی تشدید شد و بهای نفت در هفته سوم بهمن ۹۷ کاهش یافت.

چشم انداز نفت

آن طور که نظرسنجی‌های تجاری و آمار مربوط به حجم تجارت نفت در هفته سوم بهمن ۹۷ نشان می‌دهد، ابهامات پیرامون تجارت جهان، اقتصاد جهان را به ورطه رکود کشانده است. کندی رشد اقتصادی، چشم‌انداز رشد مصرف نفت را متأثر کرده و باعث شده است انتظارات از وجود مازاد عرضه به کاهش چشمگیر عرضه در سه ماهه چهارم تغییر پیدا کند. بزرگترین تأثیر کندی رشد مصرف، در میان سوخت‌هایی مانند دیزل و سوخت جت مورد استفاده در حمل و نقل، کشتیرانی، حمل ریلی و هواپیمایی و همچنین تولیدکنندگان، معدن کاران و کشاورزان مشاهده شده است. اگر اقتصاد با کندی رشد یا حتی بدتر از آن، رکود مواجه شود قیمت میعانات تحت فشارهای کاهشی قرار خواهد کرد و قیمت نفت خام هم به همراه آنها سقوط خواهد کرد.

اقتصاد جهانی در شش تا ۱۲ ماه اخیر، متحمل مجموعه‌ای از شوک‌های منفی شامل بن بست مذاکرات بریگزیت، افزایش نرخ‌های بهره، رشد ارزش دلار آمریکا و افت شدید بازارهای سهام جهان شده است. اما بزرگترین منبع ابهام، وخامت روابط تجاری میان آمریکا و چین بوده که به شبکه تجارت هر دو کشور گسترش پیدا کرده است. حل تنش‌های آمریکا و چین در مقایسه با هر عامل دیگری در سال ۲۰۱۹، تأثیر بیشتری روی دورنمای اقتصادی جهانی و مصرف نفت خواهد گذاشت.

از طرفی وضع تحریم‌های آمریکا علیه شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا، وضعیت را پیچیده کرده است. گستردگی این تحریم‌ها هنوز مشخص نیست اما به نظر می‌رسد شامل تحریم‌های اولیه روی خریداران آمریکایی نفت ونزوئلا و تحریم‌های ثانویه روی شرکت‌های غیرآمریکایی است که با شرکت PDVSA همکاری می‌کنند.

تحلیل بازار نفت در هفته سوم بهمن ۹۷

نظر بدهید