تحلیل بازار نفت در هفته سوم تیر ۹۸

0
299

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته سوم تیر ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته سوم تیر ۹۸

نزدیک شدن توفان‌های فصلی در خلیج مکزیک و تهدید تداوم عرضه نفت این منطقه به همراه افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه عواملی بودند که موجب افزایش ریسک‌های سمت عرضه و تثبیت قیمت‌ها شدند. قیمت نفت‌خام آمریکا روز گذشته به ۶۰.۲ دلار بر بشکه به فروش رسید. نفت برنت نیز با ۲۰ سنت افزایش قیمت به بازه ۶۶.۷ دلار بر بشکه نزدیک شد.

ریسک‌های سمت عرضه در حالی موجب نگرانی معامله‌گران و رشد قیمت نفت شده است که مؤسساتی چون اوپک، آژانس بین‌المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا نسبت به رشد تولیدات آمریکا و بازگشت مازاد عرضه به بازار نفت هشدار داده‌اند. از این رو ممکن است در روزهای آینده در صورتی که ریسک‌های سمت عرضه به کاهش واقعی تولید نفت نینجامد قیمت‌ها به مسیر کاهشی بازگردند.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته سوم تیر ۹۸

بهای هر بشکه نفت خام آمریکا روز چهارشنبه با رشد ۴.۵ درصدی به ۶۰.۴ دلار رسید. روز گذشته بازار نفت عمدتا تحت تاثیر آمار موجودی‌ها قرار داشت. هر چند داده‌های رسمی شامگاه چهارشنبه منتشر می‌شود اما موسسه نفت آمریکا عصر سه‌شنبه از کاهش غیرمنتظره موجودی‌های هفتگی خبر داد. مطابق گزارش این موسسه، میزان موجودی نفت آمریکا در هفته قبل ۸.۱ میلیون بشکه کاهش یافته است.

این در حالی بود که پیش‌‌بینی می‌شد میزان افت موجودی‌ها رقمی معادل ۳.۱ میلیون بشکه باشد. از طرفی وضعیت ناگوار آب‌وهوای خلیج مکزیک که تامین‌کننده ۱۷ درصد از نفت آمریکاست ترس از کمبود نفت را در بازار افزایش داد. علاوه بر دریافت سیگنال قوی از سمت تقاضا و نگرانی از کمبود عرضه به دلیل شرایط جوی، همچنان از حمایت‌های اوپک و متحدان بزرگی چون روسیه برخوردار است.

نفت‌خام آمریکا روز جمعه برای سومین روز پیاپی در کانال ۶۰ دلار معامله شد. این در حالی است که این نفت شاخص از حدود ۷ هفته گذشته زیر ۶۰ دلار و در کانال ۵۰ دلار معامله شده بود. افزایش قیمت‌ها از روز چهارشنبه با اعلام آمار رسمی موجودی انبارهای نفتی آمریکا که نشان از کاهش این ذخایر برای چهارمین هفته پیاپی داشت و همچنین کاهش ارزش دلار به دنبال اظهارات رئیس فدرال رزرو که احتمال کاهش نرخ بهره را افزایش می‌داد، به وقوع پیوست.

چشم انداز نفت

در روزهای اخیر آمارها و برآوردهای خیره‌کننده‌ای از تولید نفت شیل منتشر شده و در گزارشی اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرده است متوسط تولید نفت این کشور در سال جاری به ۱۲.۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که ۱.۴ میلیون بشکه نسبت به متوسط ۲۰۱۸ بیشتر است. همچنین این سازمان پیش‌بینی کرده که رشد تولید در سال ۲۰۲۰ ادامه یافته و تولید نفت این کشور به ۱۳.۳ میلیون بشکه در روز برسد. آژانس بین‌المللی انرژی نیز نسبت به رشد تولید آمریکا هشدار داده و آن را عامل رشد موجودی ذخایر نفتی در سراسر جهان طی ۹ ماه آینده دانسته است.

در این میان ادامه تنش‌ها در منطقه خاورمیانه مانند هفته‌های اخیر از دیگر موضوعاتی بود که از افزایش قیمت نفت حمایت کرد. هفته گذشته یک نفتکش که حاوی دو میلیون بشکه نفت‌خام ایران بود توسط گارد دریایی بریتانیا در تنگه جبل‌الطارق توقیف شد. بریتانیا مدعی شده که این نفتکش راهی سوریه برای نفت‌رسانی به یکی از پالایشگاه‌های این کشور بوده است و از آنجا که این کشور تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارد، بنابراین نفت‌رسانی به پالایشگاه‌های سوری غیرقانونی است.

تحلیل بازار نفت در هفته سوم تیر 98

نظر بدهید