تحلیل بازار نفت در هفته سوم خرداد ۹۸

0
336

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته سوم خرداد ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته سوم خرداد ۹۸

انفجار دو نفتکش در دریای عمان و در نزدیکی تنگه هرمز نگرانی‌ها از امنیت عرضه را افزایش داده است. با این حال این خبر تنها اثری مقطعی بر قیمت‌ها داشت؛ در واقع در ساعات اولیه انتشار این خبر بازار با شوک مواجه شد و قیمت‌ها به سرعت رو به افزایش گذاشت.

اما اوج رشد قیمت نفت تنها ۵/ ۴ درصد برای نفت برنت (نفت شاخصی که بیشتر از نفت‌خام آمریکا تحت تاثیر وقایع خاورمیانه قرار می‌گیرد) شد. تا پایان این روز اثر تنش‌ها در خاورمیانه محدودتر شد و در نهایت تا پایان روز پنج‌شنبه برنت رشد حدود ۲ درصدی را به ثبت رساند.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته سوم خرداد ۹۸

هر بشکه نفت خام آمریکا «WTI» طی معاملات روز چهارشنبه ۲ دلار کاهش یافت و به سطح ۵۱.۱ دلار رسید. افزایش مناقشات تجاری بین چین و آمریکا و مکدر شدن چشم‌انداز تقاضا فشار را بر طلای سیاه بیشتر کرد و منجر به افت قیمت این ماده ارزشمند شد.

شرایط برای دستیابی به توافق تجاری بین پکن و واشنگتن روز به روز پیچیده‌تر می‌شود و رشد اقتصادی چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از سمت دیگر اداره انرژی آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود تخمین رشد تقاضای روزانه نفت در سال ۲۰۱۹ را ۱۶۰ هزار بشکه کاهش داد و به سطح ۱.۲۲ میلیون بشکه رساند. موسسه نفت آمریکا نیز گزارش داد سطح موجودی‌ تجاری نفت این کشور طی هفته قبل بر‌خلاف انتظار کاهش ۴۸۱ هزار بشکه‌ای، ۴.۹ میلیون بشکه افزایش یافته که نشان از ضعف تقاضا است.

منطقه خاورمیانه پنج‌شنبه پرخبری را پشت سر گذاشت. در شرایطی که نخست‌وزیر ژاپن با هدف پیشبرد دیپلماسی در تهران به سر می‌برد، دو نفتکش در دریای عمان منفجر شدند. پس از این اتفاق مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا «بدون ارائه هیچ سند و مدرکی» ایران را متهم به دست داشتن در این انفجار دانست و عملیات رسانه‌ای علیه تهران را کلید زد. ساعاتی بعد، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام)، انتشار یک ویدئو با کیفیت پایین را دلیل دست داشتن ایران در این انفجار دانست.

از سوی دیگر اما خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، بر خلاف تحلیل‌های جریان رسانه‌ای غرب در تفسیر این ویدئو نوشت که نیروی دریایی ایران در حال نجات ملوانان ناوهای هدف قرار گرفته در خلیج عمان بود که متوجه یک مین منفجر نشده زیر یکی از کشتی‌ها شد و بلافاصله نیروهای ویژه ایرانی به محل اعزام شدند و مین را خنثی کردند.

مقامات ایران هم این حادثه را «مشکوک» و«نگران‌کننده» توصیف کردند. این حادثه بر بازار نفت نیز اثر گذاشت. در اولین ساعات بعد از این انفجارها بازار نفت با شوک قیمتی مواجه شد؛ اما هیجانات ناشی از این واقعه خیلی زود فروکش کرد و رشد قیمت‌ها متوقف شد.

چشم انداز نفت

بر اساس گزارش اویل پرایس، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش ماهانه خود به دلیل ضعیف شدن تقاضا، پیش بینی خود از میزان تولید نفت آمریکا در سال میلادی جاری را ۱۴۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و ۱.۳۶ میلیون بشکه در روز اعلام کرد. این آژانس انتظار دارد تقاضا برای نفت امسال ۱.۲ میلیون بشکه در روز رشد کند که ۲۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی قبلی است.

تحلیل بازار نفت در هفته سوم خرداد 98

نظر بدهید