تحلیل بازار نفت در هفته سوم شهریور ۹۸

0
294

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته سوم شهریور ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

نوسان قیمت‌ها در بازار نفت طی روزهای گذشته تحت تاثیر اخبار و اتفاقات متفاوت، سرانجام باعث ورود طلای سیاه به مسیر نزولی شد. روی کار آمدن وزیر نفت جدید در عربستان و سیگنال‌های مثبت او نسبت به عمیق‌تر شدن توافق کاهش تولید از اولین روز کاری هفته گذشته باعث تقویت بهای نفت خام شد.

در ادامه اخراج مشاور امنیت ملی آمریکا از کاخ سفید، تبدیل به عاملی برای فشار به قیمت‌ها شد. این عامل اما دوام چندانی نداشت و زیر سایه گزار‌ش‌های منتشر شده از کاهش سطح ذخایر نفت خام تجاری آمریکا، رنگ باخت.

اهم تغییرات روزانه نفت در هفته سوم شهریور ۹۸

هر بشکه نفت خام آمریکا روز سه‌شنبه در سطح بیش از ۵۸ دلار معامله می‌شد. رشد قیمت نفت از ابتدای هفته بازار جهانی آغاز شد.

برکناری خالد الفاح، وزیر نفت عربستان بعضا به‌عنوان یکی از دلایل رشد قیمتی نفت مطرح می‌شود. احتمال تشدید کاهش تولید نفت از سوی اوپک (با تغییر وزیر نفت عربستان) و تلاش سعودی‌ها برای عرضه اولیه (IPO) موفق سهام آرامکو در کنار سیگنال‌های مثبت از کاهش تنش تجاری چین و آمریکا از عوامل حمایتی از نفت بودند.

همزمان با افزایش ریسک‌پذیری در سطوح جهانی، شاهد عقب‌نشینی بهای اونس از اوج یک‌ماهه و به زیر مرز ۱۵۰۰دلار بودیم.

بهای نفت خام آمریکا پس از واکنش آنی به برکناری جان بولتون، مشاور ضدایرانی و ضدونزوئلایی کاخ سفید، مسیر صعودی خود را بازیافت. نفت از ابتدای این هفته عمدتا تحت تاثیر سیاست‌های احتمالی وزیر انرژی جدید عربستان درخصوص کاهش تولید روند صعودی را تجربه کرد.

در همین راستا شاخص WTI که عصر سه‌شنبه تا آستانه ۵۹ دلار پیش رفته بود، بلافاصله پس از خبر برکناری بولتون بیش از ۲ درصد افت کرد. اما اعلام معافیت تعرفه‌ای ۱۶ قلم از کالاهای آمریکایی توسط چین به مدد نفت آمد. ضمن اینکه برآورد موسسه نفت آمریکا از کاهش موجودی‌ها برای سومین هفته متوالی هم عامل حمایت از قیمت‌ها شد.

در حالی که اوپک پیش‌بینی خود از رشد تقاضا در سال جاری را به کمترین مقدار از سال ۲۰۱۱ رساند اما اظهارات وزیر انرژی عراق درخصوص افزایش محدودیت‌های عرضه به تقویت انتظارات صعودی انجامید.

روند نزولی نفت که پس از برکناری جان بولتون در میانه هفته شکل گرفت در پایان هفته و با تاثیر علل مضاعف ادامه یافت. به‌رغم کاهش موجودی‌ها برای چهار هفته پی‌درپی و همچنین تصمیم اوپک برای کاهش تولید، اما ترس از مازاد عرضه بازار نفت را درنوردید. هرچند عراق و نیجریه در نشست پنج‌شنبه اوپک و متحدانش متعهد به کاهش تولید شدند؛ اما نگرانی از روند انقباضی تقاضا در گزارش‌های اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی باعث افت شدید نفت شد.

این دو نهاد مهم کاهش موجودی‌ها را موقت دانسته و افزایش تولیدات غیراوپک را عامل مازاد عرضه در سال آینده میلادی عنوان کردند. همین امر تاثیر عوامل حمایتی از جمله پیشرفت‌ مذاکرات تجاری را خنثی کرد و بر نفت فشار آورد.

چشم انداز نفت در هفته منتهی به ۲۲ شهریور ۹۸

شانزدهمین نشست کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک (JMMC) پنج‌شنبه گذشته برگزار شد تا نخستین حضور عبدالعزیز بن سلمان در قامت وزیر نفت عربستان در این جلسه شکل بگیرد. شاهزاده نفتی عربستان در این نشست تلاش کرد شدت تمایل خود را از تداوم سلطه اوپک بر بازار جهانی نفت خام نشان دهد.

او همچنین در بخشی از اظهارات خود در این نشست اعلام کرد که اوپک پلاس، در نشست رسمی بعدی در دسامبر، کاهش عمیق‌تر تولیدات روزانه خود را بررسی می‌کنند. بعد از این اظهارنظر قیمت‌ها تا حدودی از رشد بازماندند زیرا سرنوشت کاهش عمیق‌تر تولیدات؛ دست کم تا سه ماه آینده در هاله‌ای از ابهام باقی خواهد ماند. در حال حاضر گروه موسوم به اوپک پلاس که از کشورهای عضو و غیرعضو اوپک تشکیل شده، برای کاهش ۲/۱ میلیون بشکه در روز تا پایان سه ماه نخست ۲۰۱۹ تعهد داده‌اند.

تحلیل بازار نفت در هفته سوم شهریور 98

نظر بدهید