تحلیل بازار نفت در هفته اول بهمن ۹۷

0
166

در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته اول بهمن ۹۷ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته می‌شود.

مقدمه تحلیل بازار نفت در هفته اول بهمن ۹۷

• بحران اقتصادی که سال‌ها گریبان‌گیر ونزوئلا شده بود، در روزهای اخیر به بحران‌های سیاسی در این کشور منجر شده است. افزایش تنش‌ها در کشوری که دارای بزرگ‌ترین‌ ذخایر نفت‌خام جهان است، موضوعی نیست که بازار نفت به آن بی‌تفاوت باشد و می‌تواند نوسانات بزرگی در قیمت‌ها ایجاد کند. با این حال تا‌کنون تاثیر نگرانی‌ها از بحران‌های سیاسی ونزوئلا دوسویه بوده است.

• نفت در ابتدای معاملات روز گذشته به دلیل نگرانی از تحریم نفت ونزوئلا توسط دولت آمریکا و شدت یافتن کاهش عرضه نفت این کشور، رو به افزایش گذاشت؛ به‌طوری‌که قیمت نفت خام آمریکا تا حدود ۵۴ دلار بر بشکه افزایش یافت و برنت، نفت شاخص بازار اروپا نیز تا مرز ۶۲ دلار بر بشکه رشد کرد. اما شکل گرفتن این احتمال که تغییر دولت در این کشور می‌تواند به توقف روند کاهشی عرضه نفت ونزوئلا منجر شود، موجب شد که قیمت‌ها از میانه‌های روز در مسیر کاهشی قرار گیرد.

اهم تغییرات روزانه بازار نفت در هفته اول بهمن ۹۷

در این بخش اهم تغییرات بازار نفت در هفته اول بهمن ۹۷ به صورت روزانه بیان شده است.

• روز دو‌شنبه یک بهمن ۹۷ هر بشکه نفت وست‌تگزاس آمریکا به قیمت ۵۲ دلار فروش رفت و رشد روزانه ۰.۷ را برای خود رقم زد. با بازگشایی بازارهای جهانی، انتشار گزارش تولید ناخالص سالانه چین تمامی توجه‌ها را به خود جلب کرد. صبح دوشنبه مرکز آمار چین اعلام کرد که رشد اقتصادی این کشور در ۲۰۱۸ با رسیدن به عدد ۶.۶ درصد در مقابل رشد ۶.۸ درصدی سال ماقبل، بدترین عملکرد خود را طی ۲۸ سال اخیر برجای گذاشته است.

• روز سه‌شنبه دو بهمن ۹۷ هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۲.۶ دلار فروش رفت. اظهارات مقام‌های صندوق بین‌المللی پول در مورد کاهش رشد اقتصاد جهانی نفت را به مدار نزولی بازگرداند. صبح دوشنبه کمیسیون اصلاح و توسعه ملی چین اعلام کرد رکورد بدترین رشد اقتصادی این کشور در ۲۸ سال گذشته بر بازار کار چین اثر خواهد گذاشت و تقاضا برای کالاهای پایه از جمله نفت افت خواهد کرد.

• روز چهارشنبه سه بهمن ۹۷ هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۲.۶ دلار معامله شد. افزایش ریسک‌های اقتصادی چشم‌انداز اقتصاد جهانی را مبهم کرده است و نگرانی از کاهش تقاضا بر بهای نفت فشار وارد می‌کند. دیروز اعلام شد که صادرات ژاپن در دسامبر با افت ۳.۸ درصدی به کمترین میزان خود در دو سال گذشته رسید و واردات نفت این کشور به سطح ۳ میلیون بشکه در روز (کمترین میزان از سال ۱۹۷۹) تنزل کرده است.

• روز جمعه ۵ بهمن ۹۷ نفت وست تگزاس آمریکا به قیمت ۵۳.۶ دلار به ازای هر بشکه فروش رفت و رشد روزانه ۰.۹ درصد را ثبت کرد. ناآرامی‌های به وجود آمده در ونزوئلا به عنوان یکی از کشورهای عضو اوپک بر بازار نفت اثر گذاشت و خبر احتمال تحریم نفت این کشور توسط ایالات متحده بهای نفت را در بازارهای جهانی متاثر کرد. اضافه شدن ونزوئلا به لیست تحریم‌های نفتی آمریکا در کنار ایران و همزمانی این اتفاق با طرح کاهشی اوپک، با انقباض کانال عرضه نفت را به مدار صعودی فرستاد. با این حال شامگاه پنج‌شنبه اداره انرژی آمریکا در گزارش هفتگی خود اعلام کرد که موجودی‌های تجاری نفت این کشور بر خلاف پیش‌بینی کاهشی، حدود ۸ میلیون بشکه رشد داشته است. این خبر بیانگر تضعیف سمت تقاضا برای طلای سیاه بود و مانع از رشد بیشتر بهای نفت شد.

چشم انداز بازار نفت در هفته اول بهمن ۹۷

• قیمت نفت از ابتدای سال جاری میلادی حدود ۱۸ درصد رشد کرده و برای رکوردشکنی رشد ماهانه نفت آماده شده است. این مقدار بیشترین رشد ماهانه نفت از آوریل ۲۰۱۶ یعنی حدود ۳ سال گذشته محسوب می‌شود. بخش مهمی از رشد قیمت نفت تحت تاثیر اجرای توافق جدید اوپک و متحدانش برای کاهش تولید رخ داده است. اوپک و برخی کشورهای غیرعضو این سازمان از جمله روسیه، دسامبر گذشته توافق کردند که مجموع تولیدات خود را ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. سهم اوپک از این کاهش تولید ۸۰۰ هزار بشکه در روز است و ونزوئلا به همراه ایران، لیبی و نیجریه از این توافق نفتی معاف شده‌اند.

• حال کارشناسان بر این باورند که تحولات و بحران‌های ونزوئلا می‌تواند دردسر جدیدی برای اوپک ایجاد کند، چراکه احتمالا نوسانات تولید نفت این کشور تشدید خواهد شد. در واقع اگر آمریکا اقدام به تحریم نفتی ونزوئلا کند، افت تولید نفت این کشور سرعت خواهد گرفت و به متعادل شدن بازار نفت و رشد قیمت‌ها منجر خواهد شد، بنابراین ممکن است اوپک و متحدانش به لغو یا تعدیل توافق نفتی روی بیاورند. از سوی دیگر این بحران‌ها می‌تواند به رشد تولید نفت این کشور منجر شده و افزایش مازاد عرضه در بازار نفت را به دنبال داشته باشد. بنابراین در صورت تشدید تحولات ونزوئلا، اوپک مجبور به برگزاری نشست‌های بیشتری برای مطابقت خود خواهد داشت.

نفت در هفته اول بهمن 97

نظر بدهید