خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۱۵ فروردین ۹۷

0
559

? در پایان معاملات هفته منتهی ۱۵ فروردین ماه ۹۷، شاخص کل بورس با ۲۱۲ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۷۱۵۰.۵ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۷۴ واحد افزایش به رقم ۶۸۷۳۲ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۲۶ واحد افزایش عدد ۲۰۸۳۳۵ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۰.۲۵ درصد افزایش و ۰.۱۶ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۹۶۴ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۴.۵ درصد کاهش یافته است.

? شاخص کل بورس با رشد ۲.۲ درصدی در دومین هفته فروردین صعودی و در سطح ۹۷ هزار و ۱۵۱ واحدی ایستاد. با وجود تداوم ریسک سیستماتیک برجام، در نیمه اول فروردین فلزات اساسی به ویژه فولادی‌ها از شاخص حمایت کرد. اما در سه‌ماه اول ۲۰۱۸، قیمت مس با افت ۸ درصدی (اولین افت فصلی از ۲۰۱۵) و آلومینیوم با افت ۱۰.۵ درصدی مواجه شد. در روزهای اخیر نیز با تشدید تنش‌ها و تهدید ترامپ از تقاضای بررسی امکان اعمال تعرفه علاوه بر تعرفه‌های پیشین بر ۱۰۰ میلیارد دلار کالای چینی و رشد شاخص دلار، مس در کانال ۶۷۰۰ دلاری و روی نزدیک کف ۳۲۰۰ دلار قرار گرفت. در گروه پتروشیمی با وجود رشد نرخ دلار، تردید نسبت به پایداری قیمت متانول، در خودرویی‌ها، ریسک برجام و هزینه‌های مالی و نگرانی نسبت به عوامل بنیادین بانکی‌ها عوامل احتیاط در بازار سهام هستند.
شاخص کل بورس

? تلاطم اخیر ارزی به‌طور قطع مطابق با میل هیچ‌یک از فعالان اقتصادی نبوده است. حسرت کارهای نکرده و سیاست‌های اشتباه گذشته برای سیاست‌گذار و کارشناسان اقتصادی باقی مانده است. گزینه بهتر و منطقی رشد تدریجی و مطابق با واقعیت دلار بار دیگر با گزینه جهش نرخ پس از سرکوب طولانی‌مدت جایگزین شد. این‌بار نیز این بیم وجود دارد که سیاست‌گذار از هر طریقی به دنبال سرکوب نرخ دلار باشد. زمانی‌که در برابر عرضه‌های آبشاری در بازار ارز، برخوردهای امنیتی جوابگو نبوده است بعید نیست که از سایر ابزارهای پولی برای جذب نقدینگی استفاده کند. این موضوع نشان‌دهنده عدم درک سیاست‌گذار از واقعیت‌های موجود درخصوص علت رشد تقاضای ارز است و به جای اینکه سیاستگذار به دنبال راهکار اساسی و اصلاح ساختاری و اقتصادی باشد، بار دیگر دست به دامن نرخ سود شود. مشابه این حالت در سال‌های نه‌چندان دور و تلاطم ارزی ابتدای دهه ۹۰ نیز مشاهده شد. در آن‌ سال‌ها نیز افزایش نرخ جذب سپرده تنها موجب تعمیق مشکل بانک‌ها شد و عامل افت نرخ دلار در دولت یازدهم نیز با امید به آینده در نتیجه مذاکرات هسته‌ای و حصول توافق برجام بود.

? در این شرایط اگر سیاست‌گذار از ابزار نرخ سود استفاده کند مطابق با ماه‌های اخیر احتمال افزایش نرخ سود انتظاری ظاهرا بدون ریسک در اقتصاد کشور بالا می‌رود. عقبگرد از این سیاست مطابق با تجربه چندین سال اخیر بسیار دشوار و در شرایط تلاطم ارزی غیرممکن خواهد بود. افزایش نرخ سود قدرتمند ساختن رقیب سنتی بازار سهام را به دنبال دارد و در این میان بر نگرانی‌های موجود از شرایط اقتصادی خواهد افزود. به این ترتیب رشد نرخ دلار که تقویت انگیزه تولیدکنندگان را در داخل کشور به دنبال دارد با افزایش سود در بازار بدون ریسک رقیب سرکوب می‌شود. به این ترتیب تولیدکنندگان با مشاهده امکان کسب سود تضمینی در اقتصاد کشور هیچ‌زمان به دنبال ورود به حوزه پرریسک تولید در شرایط کنونی نخواهند رفت. در این میان بازار سهام نیز که با رشد نرخ دلار آمادگی لازم برای رشد را دارد با قدرت گرفتن رقیب با مشکل کمبود نقدینگی مطابق شرایط کنونی مواجه است.

? در این خصوص در بازارهای رقیب با استفاده از پیش‌خرید سکه و همچنین اخذ موقعیت فروش در بازار آتی در مدت زمان ۸ ماه امکان کسب سود ۳۰درصدی در هفته گذشته وجود داشت. در شرایط کنونی نیز بانک مرکزی تنها قیمت پیش‌خرید را ۷۵هزار تومان (در سررسید ۶ ماه) افزایش داده است همچنان امکان کسب ۲۶ درصدی سود تضمینی و بدون ریسک در مدت زمان ۸ ماه وجود دارد. این سود معادل سود مرکب بیش از ۴۰ در یک سال است. گرچه حمایت از تولید داخلی به‌عنوان شعار سال ۹۷ میان مدیران کشور دست به دست می‌شود اما توجهی به این موضوع که با بالا رفتن نرخ سود بدون ریسک انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تولید وجود نخواهد داشت، نمی‌شود. درک وضعیت موجود تنها راه عبور از وضعیت کنونی است. در این شرایط نیز فضا برای جولان بورس کاملا مهیا است اما یکی از مشکلات موجود در داخل کشور رویه سیاست‌گذاری است. بر این اساس سیاست‌هایی مانند سرکوب نرخ دلار، سرکوب غیرمنطقی تورم و استفاده از ابزارهای پولی در جهت رسیدن به اهداف اشتباه می‌تواند این موضوع را به تاخیر بیندازد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

? هفته گذشته نوسان‌هایی در شاخص‌های مالی و قیمت مواد خام مشاهده شد اما کاهش نگرانی سرمایه گذاران درباره سیاست‌های حمایت گرانه دولت آمریکا و تنش‌های تجاری سبب شد وضعیت بازارهای مختلف ثبات داشته باشد. با توجه به کاهش ارزش دلار و کمتر شدن نگرانی‌ها درباره تنش های سیاسی و تجاری، انتظار می‌رود بخشی از کاهش شاخص‌های مالی و قیمت مواد خام در هفته‌های پیش رو، این هفته جبران شود. همچنین گزارش‌های مثبت از عملکرد شرکت‌های بورسی به رشد شاخص‌های مالی کمک خواهد کرد.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل بورس و نمودار شاخص کل هم وزن

شاخص کل بورس

نظر بدهید