تحلیل بورس در هفته چهارم مهر ۹۸

0
450

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات بورس در هفته چهارم مهر ۹۸ ، شاخص کل با ۳۴۰۲ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۳۰۹۶۴۷ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۶۶۳۸ واحد کاهش معادل ۷.۲۹ درصد به رقم ۸۴۶۶۳ واحد را به نمایش گذاشت.

از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به ۱۷ مهرهفته منتهی به ۲۴ مهرشرح
% ۷۳.۳% (۱.۱)۳۱۳,۰۴۹۳۰۹,۶۴۷شاخص کل
% ۱۵۶.۸% (۷.۳)۹۱,۳۰۰۸۴,۶۶۳شاخص کل هم وزن
۱,۹۷۶,۰۰۵% (۳۰.۵)۱۰۸,۹۳۲۷۵,۷۵۲ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۵۸۷,۸۷۶% (۳۵.۶)۲۵,۶۳۰۱۶,۴۹۶حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

شاخص بازار اول بورس در هفته چهارم مهر ۹۸ با ۱۱۲۸ واحد کاهش به رقم ۲۲۵۱۰۴ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۲۹۲۹ واحد کاهش عدد ۶۲۹۴۳۶ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۰.۵۰ درصد کاهش و شاخص بازار دوم با ۲.۰۱ درصد کاهش نسبت به هفته قبل همراه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۷۵۷۵۲ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳۰.۴۶ درصد کاهش یافت.

در ضمن تعداد ۱۶۴۹۶ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۶۷۷ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۵.۶ درصد کاهش و ۴۸.۵ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۴۸۴ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۵۰۰۸ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و هر دو با ۳۰ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد ۲ میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۱۹۸۸ میلیارد ریال معامله شد.

افت یک درصدی هفته گذشته شاخص کل بورس تهران دومین هفته منفی متوالی را برای این بازار رقم زد. روند اصلاحی بازار سهام طی هفته قبل نیز تا رسیدن نماگر اصلی به کانال ۳۰۹ هزار (۱۸ کانال پایین‌تر از سقف) ادامه یافت. از سوی دیگر، گروه‌های کوچک‌تر بازار سهام که در ماه‌های اخیر پیشرو رالی سهام بودند، هفته گذشته با شدت بیشتری تن به اصلاح قیمت دادند. شاخص کل هموزن طی دادوستدهای هفته اخیر ۷.۳ درصد نزول کرد.

به این ترتیب رشد این نماگر از ابتدای سال به ۱۵۷ درصد و بازدهی شاخص کل به ۷۳ درصد محدود شد. در چنین شرایطی گمانه‌زنی‌ها درخصوص تداوم یا توقف اصلاح بیشتر بورس طی هفته‌های آتی بیش از پیش شدت گرفته است.

طی دو هفته اخیر بازار سهام وارد فاز اصلاحی شده است؛ به‌طوری‌که هم در بورس تهران و هم در فرابورس ایران گاه شاهد افت‌های چند ۱۰ درصدی قیمت برخی از سهم‌ها بودیم. در همین راستا هفته گذشته طی ۵ جلسه معاملاتی شاخص کل فرابورس ایران افتی نزدیک به ۵ درصد را تجربه کرد تا شاهد کاهش بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومانی ارزش این بازار باشیم. به‌نظر می‌رسد دلایلی مانند نگرانی از حبابی شدن قیمت‌ها، شناسایی سود بعد از بازدهی‌های بالا و انتظار برای گزارش‌های عملکرد شرکت‌ها در نیمه نخست سال جاری موجب افت ارزش معاملات بازار سهام و فشار بر قیمت سهام شده است.

به‌طوری‌که در هفته گذشته متوسط ارزش معاملات فرابورس نسبت به میانگین نیمه اول مهرماه افتی معادل ۲۴ درصد داشت. در این میان اما کوچ بخشی از نقدینگی به سمت بازار بدهی سبب شد تا نرخ سود «اخزا»ها به سطوح کمتر از ۲۰ درصد وارد شود. این کمترین بازدهی اسناد خزانه از اواخر بهمن سال ۹۶ تاکنون به شمار می‌رود.

تحلیل بورس جهانی در گزارش ۲۴ مهر ۹۸

شاخص‌های سهام اروپا به همراه شاخص‌های آتی سهام آمریکا سقوط کرده‌اند. گزارش‌های اقتصادی مبهم چین باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شده و درعین‌حال همه منتظر اخبار جدید در رابطه با مذاکرات تجاری وBREXIT هستند.

سهام شرکت‌های خودرویی و غذایی بیشترین کاهش را در Stoxx Europe 600 ثبت کرده‌اند. شرکت رنو گزارش مالی خود را منتشر کرده و برآوردهای سود و درآمدی خود را کاهش داده است. شرکت Volvo هم اعلام کرده که برای کاهش تولید در سال ۲۰۲۰ آماده می‌شود.

در حال حاضر مهم‌ترین رویداد ریسکی بازارهای مالی، رأی‌گیری پارلمان انگلستان در رابطه با توافق جدید BREXIT است. اگر پارلمان توافق جدید را تصویب کند، پوند انگلستان سریعاً به بالای ۱٫۳۰ دلار جهش خواهد کرد و هفته معاملاتی جدید را با گپ صعودی بزرگی شروع خواهد کرد.

تحلیل بورس در هفته چهارم مهر 98

نظر بدهید