خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۲۵ بهمن

0
211

? در پایان معاملات هفته منتهی ۲۵ بهمن ماه ۹۶، شاخص کل با ۴۸ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۸۳۴۸ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۸۶ واحد افزایش به رقم ۶۹۸۵۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۶۷ واحد کاهش عدد ۲۰۹۴۵۲ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱/۰ درصد افزایش و ۱/۰ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۸۶۲۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۰ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۳۳۱۵ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۷۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴۰ درصد و ۶/۴۳درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۲۸ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۹۰ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۴۰ درصد و ۳۹ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

? شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۰۵/۰ درصدی همراه شد. تشدید نوسانات بازارهای جهانی و شناسایی سود مانع از رشد قابل توجه فلزی‌ معدنی‌ها شد. اما پالایشی‌ها با رشد نرخ ارز مبادله‌ای و انتظار برای گزارش‌های مناسب ۹‌ماهه صعودی شدند. افت اخیر نفت از سقف‌های پیشین می‌تواند بر سودآوری پالایشی‌ها فشار آورد. همچنین افت قیمت نفت و تعطیلی بازارهای آسیا با شروع سال نو (از پنج‌شنبه تا ۲۲ فوریه) بر قیمت محصولات پتروشیمی فشار آورد. در روزهای اخیر بازگشت شاخص دلار به کف ۳ساله، رشد مس بالاتر از ۷ هزار و ۲۰۰ دلار، روی تا نزدیک سقف ۳ هزار و ۶۰۰ دلار و سرب بالاتر از ۲ هزار و ۶۰۰ دلار را رقم زد. با تداوم ریسک برجام، موج صعودی خودرویی‌ها به سرعت فروکش کرد. رشد نرخ دلار و خوش‌بینی‌‌ها به تداوم رشد اقتصادی با حمایت‌ کف‌های بالاتر از قیمت جهانی کالاها، تغییر مالکیت ۵/۴۲ میلیارد تومانی به نفع حقوقی‌ها را رقم زد.

شاخص کل بورس ? بورس تهران هفته گذشته را با رشد اندک شاخص کل پشت سرگذاشت. ابهام در نوسانات آتی بازارهای اثرگذار معاملات را در حالت انتظار فرو برده بود. در این خصوص بورس تهران در دو دوره تعطیلات پایان هفته اخیر با نوسانات قابل توجه متغیرهای اثرگذار مواجه شده است. هفته قبل بورس معاملات را در شرایطی آغاز کرد که بازار جهانی روند ریزشی قابل توجهی را در تعطیلات پایان هفته قبل از آن تجربه کرده بود. پایان هفته گذشته نیز نوسانات قابل توجه در بازار جهانی و همچنین اقتصاد داخل قابل توجه بود.

? در شرایط فعلی احتمالا باید در انتظار تشدید فضای تردید میان فعالان بورس تهران بود. در شرایط کنونی و با مشاهده نوسانات قیمتی در بازار جهانی و اقدامات اخیر بانک مرکزی در داخل احتمالا با تردید بیشتری مواجه خواهد شد. در این خصوص افزایش نرخ بهره و همچنین چشم‌انداز مبهم سیاست‌گذاری ارزی در کنترل نرخ دلار می‌تواند بر قیمت سهام فشار وارد کند. با افزایش نرخ بهره احتمال افزایش فشار بر قیمت سهام از سوی کارشناسان مطرح می‌شود. در حال حاضر سرنوشت بازار سهام نیز در دستان سیاست‌گذار ارزی خواهد بود. در شرایطی که التهاب اقتصاد چاره‌ای جز افزایش نرخ بهره نداشت، اگر سرکوب شدید نرخ دلار در دستور کار قرار گیرد و نهاد ناظر ارزی همچنان به ادامه در مسیر سیاست‌های اشتباه پیشین مصر باشد علاوه بر آماده‌سازی شرایط برای ایجاد بحران این‌بار با قدرت بیشتر در آینده‌ای نزدیک، باید در انتظار اثر منفی آن بر بازار سهام نیز بود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
? در بازار جهانی آمار اقتصادی ایالات متحده آمریکا و همچنین سیاست کاهش ارزش دلار در برابر سایر ارزها از طرف دولت این کشور بار دیگر مسیر شاخص دلار را نزولی کرد. این موضوع بهانه‌ای برای رشد قابل توجه قیمت کالاها در بازار جهانی بود. در اقتصاد داخلی نیز بانک مرکزی از موضع خود برای کنترل نرخ دلار تنها بر اساس بازی با انتظارات کوتاه آمد و پس از مشاهده نوسانات عجیب دلار (نرخ هر دلار آمریکا در هفته گذشته تا نزدیکی ۵ هزار تومان نیز رشد کرد) با ارائه گزینه‌های تازه سرمایه‌گذاری به جنگ با تقاضای سفته‌بازی ارز رفت. بانک مرکزی بسته‌ای شامل سه گزینه سرمایه‌گذاری شامل گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد، پیش‌فروش سکه با نرخ ثابت و همچنین ایجاد سپرده ارزی را ارائه کرد.

? برخی از کارشناسان به انتظار برای شوک دوباره به بازارهای جهانی اشاره می‌کنند. برخی نیز رالی کنونی قیمت‌ها را پایدار عنوان می‌کنند. با این حال در فضای کنونی و پس از نوسانات اخیر نمی‌توان به هیچ‌کدام از این تحلیل‌ها دل بست. شاید گذر زمان و نزدیک شدن به پایان فصل نخست سال ۲۰۱۸ بتواند چشم‌انداز روشن‌تری از آینده ارائه دهد. در حالت کلی میانگین قیمتی کالاها که برای سال آینده از سوی کارشناسان ارائه شده است تا حدود زیادی امیدوار‌کننده است و در کنار نرخ‌ بالای دلار می‌تواند جذابیت بازار سهام را به دنبال داشته باشد. بر این اساس احتمال واکنش مثبت فعالان بازار سهام به رشد محسوس قیمتی کالاها در پایان هفته گذشته، وجود دارد با این حال در تردیدهای موجود شاید چندان نتوان به فضای آینده دلگرم بود.

به ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن

نظر بدهید