خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۱۴ آذر

0
339

در پایان معاملات هفته منتهی ۱۴ آذر ماه ۹۶، شاخص کل بورس با ۶۰ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۱۰۹۲ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۱۲واحد کاهش به رقم ۶۴۷۴۴ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۰۷۷ واحد افزایش عدد ۱۹۳۸۵۹ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰.۳۲۶ درصد کاهش و ۰.۵۶ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۴ روز کاری این هفته ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۹۵۶۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۱.۳ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۳۶۷۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۳۹ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۰درصد و ۱۸ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. همچنین در این هفته در بازار بدهی تعداد ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار برگه به ارزش ۲۸۰۸میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۲۸۲ و ۲۹۶ درصد افزایش را نشان می دهد.این درحالی است که تعداد ۲۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۷۹ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۵۴ و ۵۱ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.
شاخص کل بورس هفته گذشته با افت اندک ۶۰ واحدی (۰.۱ درصدی) مواجه شد. روز سه‌شنبه با تداوم رشد قیمت فولاد و سنگ‌آهن در بازار چین، «کچاد» و «کگل» بر رشد شاخص اثرگذار بودند. در شرایط کم‌نوسانی نمادهای بزرگ‌تر، معامله‌گران به سمت نمادهای خودرویی حرکت کردند. اما بازگشایی «های‌وب» با شفاف‌سازی در مورد خرید پارس‌آنلاین (با تامین مالی از طریق واگذاری بخشی از سهام «های‌وب») این نماد را با تغییر مالکیت ۱۸ میلیارد تومانی به نفع حقیقی‌ها همراه کرد. با این وجود، تشدید نوسانات قیمت جهانی با رشد شاخص دلار، افت مس به کانال ۶۵۰۰ دلاری (با افزایش موجودی مس بورس فلزات لندن)، افت روی به ۳۰۰۰ دلار و حرکت آلومینیوم نزدیک کف ۲۰۰۰ دلاری، افت سنگ‌آهن، با وجود قرار داشتن قیمت‌ها بالاتر از کف‌های پیشین می‌تواند بر فلزی- معدنی‌ها اثرگذار شود.

بورس هفتگی با توجه به اوج‌گیری تقاضای فصلی دلار تا اوایل زمستان انتظار می‌رود نرخ‌ها بتوانند رشد ملایم خود را ادامه دهند؛ البته تنش‌های منطقه‌ای و ریسک برجام می‌تواند در شتاب این مسیر اثرگذار باشد. این موضوع می‌تواند بر افزایش قیمت سکه و همچنین سودآوری شرکت‌های بورسی اثر مثبتی داشته باشد. براساس سناریوی منطقی رشد ملایم دلار در کوتاه‌مدت و اصلاح اندک آن در ماه‌های پایانی سال، واکنش شدید بورس‌بازان به این مساله دور از انتظار است؛ زیرا نرخ‌های کنونی تا حد زیادی در قیمت سهام پیش‌خور شده است. در سوی دیگر، رشد شاخص دلار در بازار جهانی روند فلزات پایه از جمله طلا، مس، روی، آلومینیوم و سرب را کاهشی کرد. موضوعی که احتمالا در بازار سکه و بورس تهران با واکنش منفی فعالان مواجه شود. مطالعه آخرین پیش‌بینی‌های موسسات بین‌المللی درباره شاخص دلار نشان می‌دهد احتمالا تا پایان سال ۹۶، انتظارات افزایشی است؛ روندی که تا پایان سال ۲۰۱۸معکوس خواهد شد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
رشد شاخص دلار در هفته گذشته و اثر کاهشی که بر قیمت کالاها داشت برای این هفته بورس تهران اهمیت ویژه‌ای دارد. در میان کالاهای مهم، قیمت مس با ریزش حدود ۴ درصدی در معاملات سه‌شنبه بدترین عملکرد روزانه خود از سال ۲۰۱۵را به ثبت رساند. افزایش موجودی انبارهای بورس فلزات لندن (LME) در کنار رشد شاخص دلار عوامل این افت سنگین بودند. در روزهای بعدی اما، فلز سرخ توانست بخشی از این افت را جبران کند و جمعه در محدوده ۶۵۷۵ دلار معامله می‌شد. سایر فلزات پایه نظیر آلومینیوم، روی و سرب نیز با افت‌های قابل توجهی مواجه شدند که می‌توان نقش رشد شاخص دلار را در این روند پررنگ دانست. بنابراین، فلزات مزبور در معاملات جمعه به ترتیب در قیمت‌های ۲۰۱۵، ۳۰۹۰ و ۲۴۳۰ دلار معامله می‌شدند که نسبت به شروع هفته افت به ترتیب ۳.۳، ۴.۹ و ۴.۶ درصدی را نشان می‌دهد. بازار فولاد اما، به دلیل اعمال محدودیت‌های آب و هوایی چین در مقابل ریزش مقاومت کرد و همچنان در اوج قیمتی خود معامله می‌شود، هرچند سرعت رشد آن تا حدی متوقف شده است.

به‌ترتیب نمودار شاخص‌کل و شاخص‌کل هم‌وزن
شاخص کل بورس , تحلیل بورس

نظر بدهید