تحلیل هفتگی بازار بورس | هفته منتهی به ۸ آذر

0
338

در پایان معاملات هفته منتهی ۸ آذر ماه ۹۶، شاخص کل بورس با ۱۸۱۳ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۱۱۵۲ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۸۹۶ واحد افزایش به رقم ۶۴۹۵۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۶۴۷ واحد افزایش عدد ۱۹۳۰۰۷ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰۰۶/۳ درصد و ۳۴/۰ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۴ روز کاری این هفته ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۰۷۸۷ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۷/۸ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۵۲۷۸ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۹۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۱ درصد و ۲۸ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۱۸ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۸۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و هر دو با ۳۴ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.
شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۲ درصدی، بیشترین رشد از شهریور را ثبت کرد. با وجود رشد پرشتاب فلزی‌ها و پالایشی‌ها از ابتدای هفته، شناسایی سود روز چهارشنبه تشدید فشار فروش در این نمادها و برخلاف روزهای گذشته، تغییر مالکیت به نفع حقوقی‌ها را رقم زد. روز جمعه با وجود حرکت شاخص دلار نزدیک کف ۳ و نیم هفته، کم‌نوسانی فلزات اساسی، مس در کانال ۶۷۰۰ دلار، روی در ۳۱۰۰ دلار و آلومینیوم در سطح ۲۰۰۰ دلاری (نزدیک به کف ۳ و نیم ماهه) رقم خورد. اما کاهش موجودی فولاد چین و عرضه، بیشترین رشد هفتگی محصولات فولادی چین در ۴ ماه اخیر رقم خورد و روند صعودی سنگ‌آهن ادامه دار شد. چشم‌انداز انتشار گزارش‌های پالایشی و رشد مجدد قیمت نفت با تمدید توافق اوپک بر پالایشی‌ها، رشد نرخ دلار و پایداری قیمت‌های جهانی عوامل اثرگذار بر شاخص هستند.

شاخص کل بورس • بازار سهام در هفته گذشته پس از قریب چهار سال سیر شاخص در زیر سقف ۸۹ هزار و۵۰۰ واحدی، شاهد تشدید موج صعودی و عبور قاطع از رکورد قبلی بود تا با ورود به کانال ۹۱ هزار واحدی، دوران جدیدی در حیات بورس تهران آغاز شود. از ویژگی‌های این دوران می‌تواند انتظار تداوم رونق و نیز نقدینگی جدید به سمت خرید سهام باشد زیرا معمولارفتار تاریخی بازار سهام در ایران از یک الگوی تکرارشونده رکود و رونق پیروی می‌کند. در حال حاضر هم با کاهش سود موثر بانکی به محدوده ۱۵ درصد و نیز مساعدت عوامل بنیادی موثر بر سودآوری شرکت‌ها شامل قیمت‌های جهانی و نرخ ارز، زمینه لازم برای جلب توجه و حرکت نقدینگی به سمت بازار سهام فراهم آمده است، زمینه‌ای که با رکوردشکنی تاریخی شاخص در هفته گذشته و رسیدن بازدهی بازار به سطح مطلوب ۱۸ درصد از آغاز سال بیش از پیش تقویت شده است.
انتشار آمار ماهانه تورم خدمات و کالاهای مصرفی توسط بانک مرکزی در هفته گذشته دربردارنده نشانه‌ای اولیه از روند نوسان این متغیر مهم بود. بر این اساس، در حالی‌که شاخص قیمت از ابتدای سال تا پایان مهرماه تنها ۴/۲ ‌درصد رشد کرده بود، این متغیر تنها در آبان ماه افزایش ۳/۱ درصدی را تجربه کرد تا تورم سالانه که قبلا تا سطح ۴/۸ در صد افت کرده بود به ۶/۹ درصد بازگردد. توجه به این آمار از این جهت حائز اهمیت است که در بازارهای سرمایه‌گذاری شامل بورس، مسکن، سکه و ارز نیز نشانه‌های اولیه از تحرک نقدینگی و افزایش قیمتی دیده می‌شود و حالا شاخص تورم هم نشانه‌ای اولیه از رشد قیمت‌ها را صادر کرده است
در حالی که مدت زیادی از عمر پول‌های مجازی یا ارزهای موسوم به دیجیتال می‌گذرد، بازدهی خارق‌العاده این ارزها، توجه اکثر سرمایه‌گذاران در جهان را به خود جلب کرده است. این پول‌ها که عملا ایجادشان از کنترل بانک‌های مرکزی کشورها خارج است با پیروی از الگوریتم‌های پیچیده رایانه‌ای عملا عرضه محدودی از هر ارز را امکان‌پذیر می‌سازند و با استقبال گسترده مخاطبان مواجه شده‌اند. در ایران نیز برخی سایت‌ها و شرکت‌ها امکان خرید یا سرمایه‌گذاری در این ارزها را برای علاقه‌مندان فراهم ساخته‌اند. مشهورترین این ارزها «بیت کوین» نام دارد که تنها در سال جاری بیش از ۱۰۰۰ درصد رشد کرده و به بزرگ‌ترین و فراگیر‌ترین ارز دیجیتال جهانی تبدیل شده است.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
کاهش قیمت نفت و نگرانی ها در باره کند شدن رشد تقاضا برای فلزات پایه در چین سبب شد عملکرد بازار فلزات یاد شده در ماه گذشته میلادی منفی باشد. تحلیلگران کامرس بانک معتقدند سرمایه گذاران و فعالان بازار فلزات پایه درباره چهار عامل یعنی افزایش دلار، کند شدن رشد تقاضا در چین، افزایش نرخ های بهره در آمریکا و افت قیمت نفت نگران هستند.
اجرایی شدن افزایش نرخ بهره در آمریکا و تغییر رئیس فدرال رزرو دو سیگنال مهم برای ارزش دلار در بازارهای جهانی بود که تکانه‌هایی از رشد دلار نیز به ثبت رسید.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن
شاخص کل بورس

نظر بدهید