روند افزایشی نرخ ارز تا ۱۲هزار تومان!

0
534

ناظر اقتصاد : طی شش ماهه نخست سال ۲۰۱۸ شاهد کاهش بی سابقه نرخ بیکاری ایالات متحده آمریکا بودیم که در کنار بهبود وضعیت عمومی اقتصاد در آن کشور، دستاورد بسیار مهمی به شمار می‌آید. دکتر مریم محبی فیروز آبادی ضمن اشاره به مطلب فوق افزود: انتظار می‌رود بهبود شرایط اقتصادی کشور آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۸ ادامه داشته باشد. همچنین پیش بینی‌ها حاکی از آمادگی فدرال برای افزایش پله‌ای نرخ بهره تا پایان سال مالی جاری است که این امر نیز می‌تواند باعث رونق بیشتر اقتصادی در این کشور شود.
بنابراین آنچه انتظار می‌رود، تداوم رشد شاخص دلار در برابر سایر ارزهای بین المللی است ولیکن آنچه می‌تواند باعث برهم خوردن این انتظارات شود، تغییر رفتار بازار سرمایه در سطح بین الملل در تداوم استقبال از دلاری خواهد بود که در حال رشد مستمر است.
وی افزود: فراموش نشود که بازار سرمایه به سرعت در برابر محرک‌های اقتصادی واکنش نشان می‌دهد و ارتباطی معنادار، بین بلوغ بازار سرمایه و سرعت این واکنش وجود دارد بدین صورت که سرعت واکنش در بازار سرمایه بالغ به مراتب سریعتر از سرعت واکنش در بازار سرمایه نوظهور می‌باشد.
این کارشناس اقتصادی همچنین گفت: رشد شاخص دلار در حالی ادامه دارد که تنش‌های اقتصادی در سطح بین الملل بصورت نرم و خزنده در حال شکل گیری است و البته نقش سیاست‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا در این میان بر کسی پوشیده نیست. از طرفی روند فشار تورمی در کشور آمریکا آغاز شده است و در سیاست‌های فعلی ردپایی از تلاش برای مهار این شاخص اقتصادی به چشم نمی‌خورد. وی خاطر نشان کرد: هرچند عواملی مانند بیکاری و رشد اقتصادی دو مقوله اثرگذار و تعیین کننده برابری نرخ ارز به شمار می‌آیند ولیکن توجه به شرایط عمومی اقتصادی کشور نقش موثرتری در این زمینه دارد. بعنوان مثال در بیانیه‌های اخیر فدرال عنوان شده است که «روند فشار تورمی در راستای انتظار است» ولیکن از برنامه‌های آتی فدرال برای کنترل این روند و تداوم حرکت فشارهای تورمی در راستای انتظارات سخنی به میان نیامده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر، کنترل تورم متناسب با سیاست‌های اقتصادی نقش بسزایی در تداوم بهبود شرایط اقتصادی در آمریکا دارد، گفت: بعید به نظر می‌رسد تداوم کاهش نرخ بیکاری بر روی رشد شاخص دلار اثری مشابه قبل داشته باشد. در مقابل عوامل موثر بر نرخ تورم مانند شاخص بهای تولید کننده، شاخص بهای مصرف کننده، و یا سایر شاخص‌های تکمیلی مانند ضریب اطمینان مصرف کننده و یا حتی میزان خرده فروشی می‌توانند نقش‌های بسیار پر رنگ تری در روند آتی شاخص دلار داشته باشد. بر همین اساس می‌توان نتیجه گرفت که رشد شاخص دلار ممکن است با شیب کمتری تا پایان سال ۲۰۱۸ ادامه داشته باشد و به عدد ۹۶ و یا حتی ۹۷ نزدیک تر شود.
در این میان چنانچه انتظارات تورمی هم راستا با سیاست‌های از پیش تعیین شده نباشد، امکان مشاهده شیب نزولی شاخص دلار دور از ذهن نیست هر چند این شیب نمی‌تواند محسوس باشد و بعنوان مثال پیش بینی مشاهده شاخص عددی کمتر از ۹۳ برای دلار در شرایط فعلی کمی مشکل بوده و نیازمند اقدامات گسترده بیشتری در حوزه اروپا، چین و تمایل سرمایه گذاران بین المللی برای تمرکز بیشتر روی فلزات گرانبها مانند طلا و یا نقره می‌باشد.

پیش بینی شاخص طلا تا پایان سال ۲۰۱۸

محبی فیروز آبادی خاطر نشان کرد: انتظار می‌رود سال ۲۰۱۸، سال رونق فلزات باشد. هر چند انتظار درستی است ولیکن بیشتر برای بورس‌های داخلی کاربرد داشته و چنین انتظاری برای طلا تا حدودی مشکل به نظر می‌رسد. هرچند می توان عنوان نمود در سال ۲۰۱۹ شاهد رشد چشمگیر قیمت طلا خواهیم بود و انتظار می‌رود قیمت طلا از مرز ۱۴۰۰ دلار نیز گذر کند ولیکن در حال حاضر شاخص دلار به ثبات نسبی رسیده و همچنان دارای پتانسیل رشد می‌باشد، انتظار رشد قیمت طلای جهانی تا پایان سال و در شرایط فعلی کمی مشکل است و آنچه پیش بینی می‌شود اینکه عمده نوسان قیمت طلای جهانی تا پایان سال ۲۰۱۸ در کانال قیمتی ۱۱۸۰ دلار تا ۱۲۸۰ دلار متمرکز و تثبیت شود.
وی با اشاره به اینکه در پیش بینی روندهای قیمتی آن هم در سطح بین الملل می‌بایست به عوامل مختلفی مانند تنش‌های سیاسی بین کشورها و یا سایر عوامل اثرگذار اقتصادی توجه نمود گفت: هر اتفاقی می‌تواند تمامی پیش بینی ها را دچار چالش نماید ولیکن اساس تمامی پیش بینی ها شرایط فعلی بوده و تحلیلگران برای ارایه تحلیل صحیحی، بیش از هر چیزی شرایط فعل و آنچه احتمال وقوع آن قابل مشاهده است را لحاظ می‌نمایند نه آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد و در شرایط فعلی احتمال وقوع آن نمی‌رود مانند عوامل قهری.

پیش بینی نرخ ارز در داخل کشور تا پایان سال ۱۳۹۷

وی همچنین خاطر نشان کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۷ و یا حتی در سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۶، شاهد رشد همسوی بازارهای ارز، طلا، ملک و بورس بوده‌ایم. برای پیش بینی روندهای آتی این بازارها می‌بایست در ابتدا به عواملی که باعث این رشد همزمان شد توجه نماییم.

عمده دلایل قابل توجهی که می توان در این رشد همسوی بازارها به آنها اشاره نمود عبارتند از:
۱- کاهش نرخ سود بانکی و خروج نقدینگی از سیستم بانکی کشور.
۲- حجم بالای نقدینگی.
۳- بالا رفتن قدرت و تمایل خرید نقود بیگانه توسط مردم به دلایل مختلف از قبیل:
?جایگزینی بازار ارز با بازار بانکی و سرازیر شدن پول‌های سرگردانی که به دلیل کاهش سود از سیستم بانکی خارج شد، به بازار ارز.
?تمایل مردم به حفظ ارزش پول خود
?انتظارات تورمی در بخش بازار ارز
۴- افزایش تورم داخلی نسبت به تورم کشورهای خارجی
۵- افت رشد اقتصادی داخلی و آمادگی مردم با مواجهه با رکود اقتصادی در داخل کشور.
۶- عدم اعمال سیاستهای حمایت از تولید داخلی توسط دولت.

دکتر محبی فیروز آبادی افزود: عوامل ذکر شده در کنار سایر شاخص های آماری و اقتصادی، همچنین تهدیدهای بین المللی در پایبندی و یا حتی اجرای برجام باعث آشفتگی در بازار ارز شد و متاسفانه به دلیل هجوم بی سابقه مردم به بازار ارز و ایجاد تقاضای واقعی افراد برای افزایش دلارهای خانگی خود، شاهد بر هم خوردن تعادل اقتصادی در بخش ارز شدیم. تعادل در اقتصاد اینگونه تعبیر می‌شود:«به دلیل متعادل بودن بردارهای اقتصادی و در غیاب اثرات بیرونی (تعادل) ارزش متغیرهای اقتصادی ثابت بماند». ما در بازار ارز علاوه بر فشارهای سیاسی و اقتصادی خارجی، شاهد فشار شدید تقاضای داخلی نیز بودیم که این دو عامل بصورت همزمان، فشار مضاعفی را به بخش ارز وارد نمود و نتیجتاً باعث جهش قیمت در این بخش شد. وی افزود: با توجه به اینکه در گرایش رفتاری متقاضیان داخلی، تغییری مشاهده نمی‌شود و به محض اینکه بازار به ثبات نسبی می‌رسد، کوچکترین عامل بیرونی و یا داخلی قادر به بر هم زدن این ثبات می‌شود، روند افزایشی نرخ ارز می تواند تا قیمت ۱۲۰،۰۰۰ ریال برای یک دلار آمریکا و متناسب با آن برای سایر ارزها نیز ادامه داشته باشد. علی الخصوص چنانچه ایران در مبادلات بین المللی خود در صنعت پتروشیمی و مشخصاً در فروش نفت چه در بخش «میزان مبادلات» و چه در بخش «دریافت وجه حاصل از فروش نفت بصورت نقدی و نه کالایی» دچار مشکل شود به زودی شاهد افت بیشتر ارزش ریال در برابر ارزهای بین الملل خواهیم بود.
در مقابل نیز تاکید می‌نمایم که مردم در این میان نقش بسیار موثری را ایفا می‌نمایند و خودداری ایشان از سوداگری‌های بی مورد، خرید و فروش‌های زیرزمینی ارز و سایر رفتارهای غیرمنطقی می‌تواند در ثبات بازار موثر باشد. چنانچه فشارهای بین المللی ادامه دار باشد و رفتار ناخواسته مردم نیز باعث دامن زدن به وضعیت فعلی بازار ارز شود، انتظار مشاهده قیمت‌هایی بالاتر از عدد ذکر شده نیز دور از ذهن نمی‌باشد.

نظر بدهید