تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۹ تا ۲۴ خرداد

0
996

? روند قیمتی دلار در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته برابر با ۲۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۲۲۱۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۱۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۲۳۲۰ ریال تعیین قیمت شد. به طور میانگین قیمت دلار در این هفته برابر ۴۲۲۴۳ ریال بوده است.

? در داخل به دلیل کمبود ارز برای متقاضیان داخلی صحبت از ارز با قیمت آزاد برای کالاهای غیر ضروری و سیستم سه ارزی می شود. فعلا این نظریات در حد صحبت است اما با توجه به مشکلات پیش آمده پس از ۴۲۰۰ تومانی کردن ارز برای بازرگانان کشور این احتمال می رود که این سیستم واقعا اجرا شود. هرچند مسئولین باید قبل از اجرای این نظام ارزی پیامدهای آن را مدنظر بگیرند.

? در بازار فارکس دلار آمریکا در برابر رقبا تحت‌ فشار قرار گرفته، در حالیکه تقاضا برای دارایی‌های امن و حافظ ارزشی مثل ین ژاپن، طلا و اوراق خزانه ‌داری آمریکا افزایش ‌یافته است. بازارهای سهام اقتصادهای نوظهور هم سقوط کرده‌اند.

? داده‌های تورمی سه شنبه آمریکا نشان می‌دهند که رشد تورم این کشور از هدف دو درصدی فدرال رزرو فراتر رفته و به ۲٫۲ درصد رسیده است. به همین دلیل احتمالاً فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸ نرخ بهره را چهار مرحله افزایش خواهد داد. هر چه سرعت افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بیشتر شود، جریانات آربیتراژ نرخ بهره‌ای هم تشدید خواهد شد و تقاضا برای دلار افزایش خواهد یافت. در این صورت می‌توان انتظار داشت که به خاطر تفاوت نرخ بازدهی دلار با سایر ارزها، با حمایت خوب بازار مواجه شود.

? در حال حاضر تمرکز اصلی بازار به چرخه اقتصاد جهانی است و نشانه‌های نگران‌کننده‌ای هم در دومین اقتصاد بزرگ دنیا دیده می‌شود. فدرال رزرو آمریکا از چهار مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ حرف می‌زند، در حالیکه بانک مرکزی چین به ‌طور غیر منتظره‌ای از افزایش نرخ بهره خودداری کرده است.

? احتمالاً بانک مرکزی چین از رشد اقتصادی این کشور نگران است. شاخص خرده ‌فروشی و تولیدات صنعتی چین بدتر از انتظارات بازار منتشر شده است. در این میان رئیس‌جمهور آمریکا هم تهدید کرده که با قدرت بیشتری در مقابل چین خواهد ایستاد. اخبار منتشر شده در رابطه با احتمال اعمال تعرفه‌های جدید علیه چین، دلار را تضعیف کرده است.

? با وجود اینکه فدرال رزرو آمریکا به دنبال افزایش بیشتر نرخ بهره است، اما بازار نسبت به دیدگاه‌های فدرال رزرو آمریکا شک و تردید دارد. به‌ خصوص که منحنی بازدهی آمریکا روز به ‌روز صاف‌تر می‌شود و از احتمال وقوع رکود اقتصادی آمریکا حکایت دارد. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری ۱۰ ‌ساله آمریکا به ۲٫۹۵ درصد کاهش‌ یافته است.

? بازار انتظار دارد که شاخص خرده ‌فروشی نسبت به دور قبل رشد بهتری داشته باشد و تأییدی بر دیدگاه‌های مثبت فدرال رزرو آمریکا باشد. خریداران دلار آمریکا مدت‌هاست که منتظرند رشد اقتصادی خوب آمریکا بر بخش مخارج مصرف ‌کنندگان تأثیر مثبت بگذارد. USDJPY در زیر ۱۱۰ نوسان می‌کند، اما رشد خوب خرده‌ فروشی می‌تواند USDJPY را به بالای ۱۱۰٫۵۰ برساند.

? روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۹۹ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۹۶۳۹ ریال تعیین شد. در انتهای هفته قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۲۹۹ ریال افزایش داشته و برابر ۴۹۹۳۸ ریال بود. به طور میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۴۹۷۳۶ ریال بود.

? نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته ابتدا ۰.۸۵ بوده و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۶ بود. این نسبت در داخل کشور در ابتدای هفته برابر ۰.۸۵ بوده و از روز دوشنبه برابر ۰.۸۴ بوده است.

? آخرین شاخص‌های اقتصادی ناحیه یورو ضعیف بوده‌اند، اما هنوز هم نشانگر رشد اقتصادی هستند. مخارج بخش خصوصی از سوی رشد بازار کار حمایت می‌شود و رشد ملایم اقتصادی به خاطر عوامل موقتی، تنش‌های تجاری و بی ‌اعتمادی‌ها نسبت به آینده بوده است. انتظار می‌رود که رشد تقاضای جهانی ادامه یابد.

? همچنین ریسک‌های پیش روی اقتصاد ناحیه یورو تعدیل شده‌اند. نوسانات بازار، بانک مرکزی را مجاب می‌کند تا تغییرات بازارهای مالی را زیر نظر بگیرد. از ظرفی بانک مرکزی اروپا انتظار دارد که رشد اقتصادی سال ۲۰۱۸ ۲٫۱ درصد باشد. پیش‌بینی قبلی (ماه مارس) ۲٫۴ درصد بود. برآوردهای سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ تغییر نکرده‌اند و به ترتیب برابر ۱٫۹ و ۱٫۷ درصد هستند. انتظار می‌رود که نرخ رشد تورم خالص تا پایان سال تقویت شود. پیش‌بینی می‌شود که تورم تا پایان سال ۲۰۱۸ در سطوح فعلی نوسان کند. بانک مرکزی اروپا پیش‌بینی می‌کند که رشد تورم در سال‌های ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ برابر ۱٫۷ درصد باشد.

? در انگلستان هم داده‌های خرده‌ فروشی منتشر شد که بهتر از انتظارات بازار بود. ازدواج سلطنتی و جام جهانی فوتبال از بخش خرده ‌فروشی حمایت کرده است. پوند در واکنش به این گزارش تقویت شد و توانست تا اوج ۱٫۳۴۴۷ هم صعود کند. تا زمانی که اخبار منفی از BREXIT منتشر نشده، می‌توان انتظار داشت که GBPUSD در روزهای آینده به ۱٫۳۵ دلار برسد.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

قیمت دلار

نظر بدهید