تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۵ تا ۱۰ خرداد

0
1332

? روند قیمت دلار در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۲۱۱۰ ریال قیمتگذاری شد. در انتهای هفته قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۴۵ ریال افزایش داشته و برابر ۴۲۱۵۵ ریال تعیین شد. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۴۲۱۲۹ ریال بود.

? با توجه به رشد ۱۷۸ هزار واحدی شاخص ADP آمریکا، احتمال اینکه رشد اشتغال آمریکا به ‌طور غیرمنتظره‌ای ضعیف باشد، پایین است. با این‌ حال بایستی توجه داشت که همبستگی میان شاخص‌های ADP و NFP پایین است. با فرض اینکه رشد اشتغال آمریکا باثبات باشد، محرک اصلی بازار تغییرات رشد دستمزدها خواهد بود.

? انتشار گزارش نشست ماه مه فدرال رزرو آمریکا (FOMC Minutes) موجب بازگشت نزولی دلار شد. این گزارش نشان می‌دهد که تمایل فدرال رزرو به افزایش بیشتر نرخ بهره تغییری نکرده و نرخ بهره طبق انتظارات قبلی بازار و بانک مرکزی افزایش خواهد یافت. این مسئله موجب شد تا دلار آمریکا با اصلاح نزولی مواجه شود، اما این اصلاح نزولی موقتی بود.

? سرمایه ‌گذاران انتظار دارند که رشد ماهانه متوسط دستمزدها ۰٫۲ درصد باشد، که چنین رشدی نمی‌تواند تأثیری بر سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا بگذارد. با این‌ حال رشد ۰٫۳ درصدی یا حتی ۰٫۴ درصدی می‌تواند موجب بهبود انتظارات نرخ بهره‌ای معامله گران دلار شود و USDJPY را به بالای ۱۱۰ برساند. جفت ارز USDJPY در اکثر معاملات این هفته به خاطر جریانات ریسک گریزی تحت ‌فشار فروش قرار داشت.

? دونالد ترامپ اعلام کرد که تعرفه‌های وارداتی فولاد و آلومینیوم را علیه اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک اعمال می‌کند. طبق این دستور ترامپ، تعرفه واردات فولاد به آمریکا ۲۵ درصد و تعرفه واردات آلومینیوم ۱۰ درصد خواهد بود. واکنش بازار سهام آمریکا به این خبر منفی بود. اتحادیه اروپا در واکنش به این تصمیم آمریکا فهرستی از صدها محصول آمریکایی را تهیه کرده و برای این محصولات آمریکایی تعرفه وارداتی وضع خواهد کرد. کانادا هم به عنوان دومین شریک تجاری بزرگ آمریکا هم گفته است اقدام مشابهی را علیه آمریکا انجام خواهد داد. در همین حال مکزیک سومین شریک بزرگ تجاری آمریکا هم گفته است که برای برخی از محصولات آمریکا تعرفه وارداتی اعمال خواهد کرد. نمی‌توان انتظار داشت که موضوعات سیاسی اشاره‌شده در میان‌مدت حل ‌و فصل شوند، به همین دلیل شاید جریانات ریسک گریزی خیلی ادامه ‌دار نباشند.

? انتظار می‌رود که فدرال رزرو آمریکا در نشست ماه آینده برای هفتمین بار از سال ۲۰۱۵ نرخ بهره را افزایش دهد. مدیر اجرایی مورگان استنلی معتقد است که فدرال رزرو در نشست ماه ژوئن نرخ بهره را افزایش خواهد داد، اما به خاطر نوسانات اخیر بازارهای مالی از آینده سیاست‌های پولی حرفی نخواهد زد.

? روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو با ۱۴۹ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۹۱۰۹ ریال قیمتگذاری شد. در انتهای هفته یورو نسبت به ابتدای هفته ۷۷ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۹۱۸۶ ریال قیمتگذاری شد. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۴۹۰۵۵ ریال بود.

? نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در طول هفته به جز روز سه شنبه برابر ۰.۸۵ و در روز سه شنبه برابر ۰.۸۶ بود. این نسبت در ایران در طول هفته گذشته به جز روز چهارشنبه برابر ۰.۸۵ بود و در این روز برابر ۰.۸۶ بود.

? جنگ تجاری جهانی تشدید شده و چشم‌انداز سیاسی کشورهای جنوبی اروپا هم کمی مبهم شده است. بازار سهام ایتالیا هم در واکنش به حل بحران سیاسی این کشور رشد کرده، هرچند که به قدرت رسیدن احزاب پوپولیست احتمال تشدید تنش‌های سیاسی با اتحادیه اروپا را بالا برده است.

? شاخص خرده‌ فروشی آلمان منتشر شد و رشد خوب ۲٫۵ درصدی را ثبت کرد. این در حالی است که بازار انتظار رشد ۰٫۵ درصدی خرده‌ فروشی را داشت. با این حال محرک اصلی یورو، حراج اوراق قرضه ایتالیا بود که با حمایت خوب سرمایه ‌گذاران مواجه شد. حراج قیمتی اوراق قرضه ایتالیا با نرخ بازدهی بالای اوراق ۱۰ ‌ساله و پنج‌ساله همراه بود. به ‌طوریکه در حراج قبلی نرخ بازدهی اوراق ۱۰ ‌ساله برابر ۱٫۷ درصد بود، اما حال شاهد نرخ بازدهی ۳ درصدی بودیم، نرخ بازدهی اوراق قرضه پنج‌ساله ایتالیا در حراج گذشته هم برابر ۰٫۵۶ درصد بود، که اکنون در ۲٫۳۲ درصد معامله می‌شد.

? پیش‌بینی می‌شود که نرخ بهره انگلستان در سال ۲۰۱۸ به ‌اندازه ۰٫۲۵ درصد افزایش یابد. این افزایش نرخ بهره با رشد ضعیف اقتصادی، رشد خوب بازار کار و بازگشت رشد تورم به هدف ۲ درصدی بانک مرکزی انگلستان همخوانی دارد. در همین حال BREXIT هنوز تأثیر قوی بر پوند نگذاشته است. اما معامله گران باید آماده باشند، زیرا شرایط می‌تواند به ‌زودی تغییر کند و BREXIT تأثیر قوی بر پوند بگذارد. اختلاف دیدگاه‌ها در میان اعضای حزب محافظه ‌کار انگلستان (حزب نخست ‌وزیر) نسبت به آینده انگلستان افزایش ‌یافته است.

? در حال حاضر ضعف پوند و رشد دلار آمریکا موجب شده تا GBPUSD با ۱٫۳۳ دلار درگیر شود. نمودار GBPUSD نشان می‌دهد که حمایت فعلی ۱٫۳۳ دلاری توانسته تا حدودی موقعیت خود را حفظ کند. از دید تکنیکال، GBPUSD در محدوده اشباع فروش قرار گرفته است و این مسئله می‌تواند در کوتاه‌ مدت از پوند حمایت کند.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

قیمت دلار

نظر بدهید