تحلیل روند نرخ ارز در هفته آخر خرداد ۹۸

0
357

ناظر اقتصاد: در این مقاله به تحلیل روند نرخ ارز در هفته آخر خرداد ۹۸ پرداخته شده است.

ارز دولتی در هفته آخر خرداد ۹۸

روند قیمتی یوروی دولتی در هفته آخر خرداد ۹۸ صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته ۳۰۴ ریال نسبت به انتهای هفته پیش کاهش داشته و برابر ۴۷۱۲۵ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۲۱۱ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۷۳۳۶ ریال بود. قیمت دلار دولتی در هفته آخر خرداد ۹۸ ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در هفته آخر خرداد ۹۸ به جز روز پنجشنبه برابر ۰.۸۹ و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۸ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۹ در ابتدای هفته و ۰.۸۸ در روز پنجشنبه بود. در بازار آزاد این نسبت به جز روز پنجشنبه برابر ۰.۸۸ بوده و در این روز برابر ۰.۸۷ بود.

ارز در بازار آزاد در هفته آخر خرداد ۹۸

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در هفته آخر خرداد ۹۸ نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۳۶۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۳۴۵۰۰ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۱۳۵۳۳۳ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۸۴۳ ریال بود.

هر دلار آمریکا در فصل بهار ۱.۹ درصد (معادل ۲۵۰ تومان) افزایش قیمت یافت و به سطح ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. تغییر قیمت شاخص ارزی کشور در سه ماه نخست سال کم‌نوسان‌ترین فصل دلار در دو سال گذشته به شمار می‌آید. در خرداد پس از گذشت ۵ ماه صعودی بالاخره نرخ ارز وارد محدوده منفی شد و به اصلاح قیمت پرداخت. در طول این سه ماه عوامل افزایشی بسیاری همچون تنش‌های منطقه‌ای، تشدید تحریم‌های آمریکا و فعالیت سفته‌بازانه دلالان حکم بر صعود دلار داشتند، با این حال مدیریت مناسب از طرف بانک مرکزی نوسان نرخ ارز را مهار کرد. بازارساز با عرضه کافی پاسخگوی تقاضای داخلی بود و نگذاشت غلبه تقاضا رشد بیشتر دلار را رقم بزند.

دلار آمریکا در وضعیت اشباع فروش قرار گرفته و هر لحظه احتمال بازگشت اصلاحی دلار وجود دارد. در حال حاضر بازار به اخبار خوب حساسیت بیشتری دارد و اگر گزارش‌های اقتصادی از بهبود رشد اقتصاد جهانی حکایت داشته باشند، دلار آمریکا تقویت خواهد شد.

نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا

نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ده‌ساله آمریکا به زیر ۲ درصد هم رسید و به نظر می‌رسد که این کف میان‌مدت برای بازدهی اوراق خزانه‌داری بوده باشد. اگر داده‌های اقتصادی بهتر از انتظارات بازار باشند، نگرانی‌ها از چشم‌انداز اقتصاد جهانی هم کاهش خواهد یافت و در نتیجه نرخ بازدهی اوراق هم به سیر صعودی خود ادامه خواهد داد.

هم زمان با ادامه جنگ تجاری، فشارهای خرید در بازار اوراق قرضه هم افزایش یافته است. هفته‌ آینده روسای جمهور آمریکا و چین با یکدیگر دیدار خواهند کرد و دوباره توجه بازار به مسائل تجاری خواهد بود. با این حال ریسک‌های اصلی پیش روی اقتصاد آمریکا از حیطه فدرال رزرو خارج هستند. جنگ تجاری آمریکا و چین عامل اصلی بدبینی کسب‌وکارها و افت نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا بوده است.

یورو به خاطر احتمال تشدید سیاست‌های انبساطی سقوط کرده و پوند هم به خاطر بحران BREXIT تحت فشار فروش قرار دارد. به خصوص که در انگلستان حامی تندروی خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا (بوریس جانسون) شانس بیشتری برای سمت نخست‌وزیری انگلستان دارد.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته آخر خرداد ۹۸

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته آخر خرداد ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۵۳۵۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۲۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۵۱۵۰۰ ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۵۲۷۵۰ ریال بود. اختلاف قیمت فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۴۲۳ ریال بود.

به نظر می‌رسد که بعد از افت فعالیت‌های اقتصادی در سال ۲۰۱۸ شاهد به تعادل رسیدن فعالیت‌های اقتصادی در سال ۲۰۱۹ هستیم، اما با این وجود رشد اقتصادی ناحیه یورو در کمترین سطح شش سال گذشته قرار دارد. همچنین برآوردهای اقتصادی سال ۲۰۲۰ هم با تعدیل منفی همراه بوده‌اند.

بانک مرکز ی اروپا

تمامی این عوامل باعث می‌شود تا بانک مرکزی اروپا با احتیاط کار کند و منتظر نتیجه برنامه TLTRO بماند. برنامه TLTRO وام‌های ارزان قیمتی را در اختیار بانک‌های تجاری قرار می‌دهد تا نقدینگی در سیستم مالی ناحیه یورو را تقویت کند. با این حال دیدگاه‌های منفی اخیر مقامات بانک مرکزی اروپا نشان می‌دهند که شاید بانک مرکزی دست به اقدامات بیشتری بزند.

در اروپا داده‌های اقتصادی ناحیه یورو بهتر از انتظارات بازار بودند. شاخص PMI ترکیبی ناحیه یورو از ۵۱٫۸ به ۵۲٫۱ واحد افزایش یافته و نشان می‌دهد که وضعیت کسب‌وکارها به ثبات رسیده است. نرخ بازدهی اوراق قرضه آلمان و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا پیش از شروع بورس نیویورک افزایش یافته است.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته آخر خرداد 98

نظر بدهید