تحلیل روند نرخ ارز در هفته آخر شهریور ۹۸

0
318

ارز دولتی در هفته آخر شهریور ۹۸

ناظر اقتصاد: روند هفتگی قیمت یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۵۹ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۵۱۳ ریال بود. قیمت یوروی دولتی در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۱۶۲ ریال کاهش داشته و برابر ۴۶۳۵۱ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۹ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی نیز برابر ۰.۹ است. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۸ در روز یکشنبه، ۰.۹ در روز پنجشنبه و ۰.۸۹ در باقی ایام هفته بود.

ارز بازار آزاد در هفته آخر شهریور ۹۸

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته نسبت به انتهای هفته پیش ۱۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۱۳۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۲۵۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۱۵۵۰۰ ریال بود. متوسط قیمت دلار در این هفته برابر ۱۱۴۱۶۶ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۱۱۹ ریال بود.

اتفاق مهم این هفته که در واپسین ساعات روز جمعه رخ داد، تحریم بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی ایران توسط ایالات متحده آمریکا بود. این تحریم می‌تواند باعث شوک قیمتی در بازار ارز شود. مخصوصا اینکه ایران قبلا تحریم بانک مرکزی را از سر گذرانده و با عواقب آن آشنا است. همچنین تحریم بانک مرکزی این سری در حیطه مبارزه با تروریسم قرار دارد و کار برای رفع این تحریم حتی برای رووسای جمهور آینده آمریکا نیز مشکل خواهد بود.

دلار آمریکا در واکنش اولیه به کاهش نرخ بهره ۰.۲۵ درصدی فدرال رزرو تقویت شد، اما در ادامه شاهد تضعیف دلار بودیم. رئیس فدرال رزرو دوباره تأکید کرده که برنامه منظم و مشخصی برای کاهش ادامه‌دار نرخ بهره وجود ندارد. اما این امکان وجود دارد که بانک مرکزی حجم ترازنامه خود را افزایش دهد تا نقدینگی لازم برای مقابله با افت رشد اقتصادی را فراهم کند. در کل فدرال رزرو نه متمایل به سیاست‌های انبساطی بود و نه متمایل به سیاست‌های انقباضی. به همین دلیل واکنش دلار آمریکا هم موقتی بوده است.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۲۶۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۲۰۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۲۸۰۰۰ ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۲۷۵۰۰ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۸۳۱ ریال بود.

بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را کاهش داده و برنامه جدیدی برای خرید ماهانه اوراق قرضه معرفی کرده است. در نشست هفته گذشته تعیین نرخ بهره، بانک مرکزی اروپا با کاهش ۰٫۱۰ درصدی، نرخ بهره را به منفی ۰٫۵۰ درصد رساند و همچنین اعلام کرد که هر ماه اوراق قرضه و سایر دارایی‌ها به ارزش ۲۰ میلیارد یورو را خریداری خواهد کرد.

برنامه جدید QE از اول ماه نوامبر شروع می‌شود. هر چند که همه برای کاهش نرخ بهره آماده بودند، اما معرفی برنامه جدید QE بازار را شوکه کرد. با این حال واکنش منفی یورو به برنامه QE موقتی بود و بعد از آن شاهد بازگشت صعودی و قوی یورو بودیم.

با نگاه به آینده ورود به خرید یورو کمی سخت به نظر می‌رسد. به خصوص که علاوه بر سیاست‌های انبساطی پولی بانک مرکزی اروپا، برآوردهای رشد اقتصادی و تورمی ناحیه یورو هم با تعدیل منفی همراه بود. موسسه IFO برآورد رشد اقتصادی آلمان برای سال ۲۰۱۹ را دوباره پایین آورده و از ۰٫۶ درصد به ۰٫۵ درصد رسانده است.

در حال حاضر تمام توافق BREXIT در مسئله مرزهای ایرلند شمالی خلاصه شده و طرفداران BREXIT به این نتیجه رسیده‌اند که اگر بخواهند از اتحادیه اروپا جدا شوند، باید بر سر مرزهای ایرلند شمالی کوتاه بیایند وگرنه احتمال برگزاری همه‌پرسی دوم BREXIT جدی خواهد بود. اگر همه‌پرسی دیگری برای BREXIT برگزار شود، به احتمال زیاد مردم انگلستان به باقی ماندن در اتحادیه اروپا رأی خواهند داد.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته آخر شهریور 98

نظر بدهید