تحلیل روند نرخ ارز در هفته آخر مرداد ۹۸

0
309

ارز دولتی در هفته آخر مرداد ۹۸

روند قیمتی یوروی دولتی در هفته آخر مرداد ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۷۴ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۶۳۴ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۷۴ ریال کاهش داشته و برابر ۴۶۵۶۰ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته از شنبه تا پنجشنبه برابر ۰.۹۰ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۹۰ بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۹ در روز شنبه و ۰.۸۸ در باقی ایام هفته بود.

ارز در بازار آزاد در هفته آخر مرداد ۹۸

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۰۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۱۷۵۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۱۶۰۰۰ ریال بود. متوسط قیمت دلار در این هفته برابر ۱۱۶۶۶۶ ریال بود. تفاوت میانگین فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۶۴۲ ریال بود.

بازار ارز کم‌نوسان‌ترین ماه سال‌جاری را در مرداد تجربه کرد. نرخ هر دلار آمریکا روز روی عدد ۱۱ هزار و ۶۵۰ تومان قرار گرفت. دلار دو بار طی سال‌جاری در برخورد به سطح مقاومتی ۱۱ هزار و ۶۵۰ تومان واکنش نشان داده بود. با وجود این، در آخرین معاملات مرداد، ضمن عقب‌نشینی از این سطح، افت ۵ درصدی را در مقیاس ماهانه ثبت کرد و به کمترین قیمت از چهاردهم بهمن سال ۹۷ رسید.

گروهی از معامله‌گران ارزی با نظر به فشار تحریم‌ها و بهای نزولی نفت بر درآمدهای ارزی، انتظار صعود دلار را داشتند؛ اما عرضه‌های بازارساز در غیاب تقاضای موثر سبب شد تا شاخص ارزی کشور برای سومین ماه متوالی به کاهش خود ادامه دهد.

بازار فارکس

در بازار فارکس دلار آمریکا تقویت شده و نرخ برابری دلار آمریکا به یوان چین به ۷٫۱ رسیده است. در بازار اوراق قرضه هم شاهد سقوط اوراق قرضه دولتی ناحیه یورو هستیم. در حال حاضر همه سرمایه‌گذاران می‌خواهند اطمینان یابند که فدرال رزرو در نشست ماه سپتامبر نرخ بهره را ۰٫۲۵ درصد کاهش خواهد داد.

از دید تحلیل فاندامنتال اگر فدرال رزرو با این ایده مخالفت کند، دلار تقویت خواهد شد. اما در همین حال تنش‌ها میان دولت آمریکا و بانک مرکزی هم افزایش خواهد یافت. ترامپ از فدرال رزرو خواسته که نرخ بهره را حداقل یک درصد پایین بیاورد. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم از بازگشایی مثبت بورس سهام آمریکا حکایت دارند.

چین در واکنش به تعرفه‌های اخیر آمریکا این تصمیم را گرفته است. تعرفه‌های جدیدی چین علیه کالاهای آمریکایی بین ۵ تا ۱۰ درصد خواهد بود و از اول ماه سپتامبر و ۱۵ دسامبر اعمال خواهند شد.

روند قیمتی یورو در هفته آخر مرداد ۹۸

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته آخر مرداد ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو بدون تغییر قیمت نسبت به انتهای هفته پیش، در ابتدای هفته برابر ۱۳۱۵۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۳۰۵۰۰ ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۳۱۳۳۳ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۱۰۱۳ ریال بود.

ناحیه یورو شرایط مطلوبی ندارد، بحران سیاسی ایتالیا، احتمال رکود اقتصادی در آلمان، سیاست‌های انبساطی پولی بانک مرکزی اروپا و تشدید جنگ تجاری آمریکا با اتحادیه اروپا هستند. این هفته نخست‌وزیر ایتالیا استعفا داد و بحران سیاسی ایتالیا را عمیق‌تر کرد.

ایتالیا سومین اقتصاد بزرگ ناحیه یورو است. با این حال به جای اینکه نرخ بازدهی اوراق قرضه دولت ایتالیا افزایش یابد، شاهد کاهش بازدهی این اوراق هستیم. در واقع سرمایه‌گذاران امیدوارند که دولت جدید ایتالیا از کسب‌وکارها حمایت کند. به همین دلیل فشارهای فروش در بازار اوراق قرضه ایتالیا کاهش یافته است. مذاکرات سیاسی برای تصاحب اکثریت کرسی‌های پارلمان شروع شده که می‌تواند شرایط را برای انتقال آرام و مطمئن قدرت به Salvini فراهم کند.

احتمال رکود اقتصادی در آلمان نیز جدی است. طبق گزارش بانک مرکزی آلمان، به احتمال زیاد اقتصاد آلمان در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ برای دومین بار متوالی وارد رکود فنی خواهد شد. هفته گذشته بانک مرکزی آلمان پیش‌بینی کرد که GDP آلمان می‌تواند کمی کاهش یابد.

رشد اقتصادی آلمان در طول یک سال گذشته ضعیف بوده است و از چهار فصل گذشته تنها یک بار شاهد رشد مثبت اقتصادی آلمان بودیم. بر خلاف ایتالیا، آلمان یک مسئله جدی برای اقتصاد ناحیه یورو است. آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد ناحیه یورو است و افت رشد اقتصادی آلمان می‌تواند بر کل ناحیه یورو تأثیر منفی بگذارد.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته آخر مرداد 98

نظر بدهید