تحلیل روند نرخ ارز در هفته اول اسفند ۹۷

0
144

ارز دولتی در هفته اول اسفند ۹۷

روند قیمتی یوروی دولتی در هفته اول اسفند ۹۷ صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۷ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۴۲۷ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۲۴۰ ریال افزایش داشته و برابر ۴۷۶۶۷ ریال تعیین شد. دلار دولتی قیمت ثابتی داشته و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در هفته اول اسفند ۹۷ برابر ۰.۸۸ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۸ بود. در بازار آزاد این نسبت فقط در روز سه شنبه برابر ۰.۸۸ بود و در باقی ایام هفته برابر ۰.۸۷ بود.

ارز در بازار آزاد در هفته اول اسفند ۹۷

هر دلار آمریکا طی معاملات پنج‌شنبه با کاهش ۱۰۰ تومانی به بهای ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد. دلار که در ۵ روز ابتدایی هفته روند تماما افزایشی را طی کرده بود و روز چهارشنبه به رکورد ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان هم رسیده بود با توجه به اخبار مساعد سیاسی در روز آخر به اصلاح قیمت پرداخت و بازده هفتگی ۸.۶ درصد را برای خود به ثبت رساند.

نوسان‌گیران توانستند در طول هفته اول اسفند ۹۷ و تکیه به شایعات مختلف در خصوص رد شدن لایحه مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت نظام و اتمام فرصت ایران برای عضویت در FATF، تقاضای احتیاطی را در بازار ارز قوت ببخشند و دلار را در مدار صعود حفظ کنند. با این حال خبر تمدید تعلیق اقدامات تقابلی گروه ویژه اقدام مالی علیه ایران در روز پنج‌شنبه توانست با فروکش التهاب بازار از رشد بیشتر نرخ ارز جلوگیری کند.

صرافی گرامیان

یکی از دلایل افزایش نرخ ارز در هفته اول اسفند ۹۷ مساله صرافی گرامیان و دستگیری افراد این صرافی و به تبع آن خودداری برخی از صرافیها از انجام معاملات بود. مساله دیگر نزدیک شدن به ضرب الاجل تصویب FATF در ایران بود که البته در روز جمعه این هفته ایران ۴ ماه دیگر نیز دارای فرصت شد.

رشد ۱۵ درصدی شاخص سهام جهانی MSCI باعث شده تا تحلیلگران با احتیاط به آینده نگاه کنند. رشد ۱۵ درصدی این شاخص در عرض ۶ هفته اول سال ۲۰۱۹ روی داده است.

نرخ بهره بالا در آمریکا

نوسانات دوسویه دلار آمریکا نشانگر وضعیت مبهم بنیادی دلار است. دلار آمریکا به خاطر نرخ بهره بالای این کشور از بازدهی بالایی نسبت به سایر ارزها برخوردار است و به همین دلیل با بهبود تمایلات ریسک‌پذیری تقاضا برای دلار افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر دلار آمریکا نقد شونده ترین ارز در جهان است و با تشدید جریانات ریسک گریزی معمولاً تقاضا برای دلار افزایش می‌یابد. با این حال برای اینکه دلار آمریکا بتواند روند قوی داشته باشد، تمایلات ریسکی بازار باید در یک جهت تغییر کند.

گزارش فدرال رزرو

فدرال رزرو در گزارش Minutes تأکید کرده که فعلاً از تغییر سیاست‌های پولی خودداری خواهد کرد. با این حال احتمال افزایش نرخ بهره هنوز از بین نرفته و فدرال رزرو تأکید کرده که اگر رشد اقتصادی آمریکا طبق انتظارات باشد، نرخ بهره را بالا خواهد برد.

بر خلاف این گزارش، انتظارات منفی در مورد کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در آینده در میان افراد در حال شکل گیری است. فدرال رزرو آمریکا می‌خواهد فرآیند کاهش حجم ترازنامه بانک مرکزی را تا پایان سال ۲۰۱۹ متوقف کند.

فدرال رزرو در بیانیه سیاست‌های پولی خود گفته بود که وضعیت نگران کننده اقتصاد و شرایط مالی جهانی و همچنین ضعف فشارهای تورمی، از هر گونه افزایش نرخ بهره در آینده جلوگیری می‌کنند. تا قبل از نشست ماه ژانویه فدرال رزرو معتقد بود که ریسک‌های پیش روی اقتصاد آمریکا به تعادل رسیده‌اند، اما این دیدگاه در نشست ماه ژانویه حذف شد.

در ماه ژانویه یورو در واکنش به بیانیه سیاست‌های پولی فدرال رزرو تا ۱٫۱۵ دلار جهش کرد و USDJPY هم به زیر ۱۰۹ سقوط کرد. انتظار نمی‌رود که امروز هم این سطوح لمس شوند، با این حال احتمالاً شاهد تضعیف ارزش دلار آمریکا خواهیم بود.

قیمت یورو در هفته اول اسفند ۹۷

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته اول اسفند ۹۷ صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته بدون تغییر نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۴۲۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به انتهای هفته ۱۳۰۰۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۱۵۵۰۰۰ ریال شد. میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۱۵۰۱۶۶ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید یورو در هفته اول اسفند ۹۷ برابر ۱۶۵۲ ریال بود.

در اروپا داده‌های اقتصادی PMI مبهم بودند. با وجود اینکه فعالیت‌های اقتصادی بخش خدماتی بهبود یافته، اما داده‌های مربوط به بخش تولیدی ضعیف بوده‌اند. یورو در واکنش به گزارش‌های مبهم ناحیه یورو تضعیف شده است.

پوند انگلستان در هفته اول اسفند ۹۷

در انگلستان پوند در واکنش به گزارش موسسه رتبه‌بندی Fitch سقوط کرد. این موسسه گفته که شاید به خاطر ابهامات BREXIT رتبه اعتباری اوراق قرضه انگلستان را پایین بیاورد. با وجود اینکه اروپا برخورد دوستانه‌ای با مقامات انگلستان داشته، اما هر گونه تغییر در توافق BREXIT را رد می‌کند.

استراتژی اتحادیه اروپا از اول هم تحت فشار قرار دادن انگلستان برای پذیرفتن توافق فعلی BREXIT یا برگزاری همه‌پرسی دوم BREXIT بوده است. داده‌های بازار کار انگلستان هم منتشر شد که ضعیف بودند. با این وجود پوند بعد از واکنش منفی اولیه به شدت تقویت شد. خوش‌بینی‌ها به آینده BREXIT از پوند حمایت می‌کند.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته اول اسفند ۹۷

نظر بدهید