تحلیل روند نرخ ارز در هفته اول بهمن ۹۷

0
254

ارز دولتی در هفته اول بهمن ۹۷

روند نرخ ارز در هفته اول بهمن ۹۷ برای یورو دولتی صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۶۴ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۷۵۱ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۸۵ ریال افزایش داشته و برابر ۴۷۸۳۶ ریال تعیین شد. همچنین، روند نرخ ارز در هفته اول بهمن ۹۷ برای دلار دولتی ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.
نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۷ در تمامی روزهای هفته به جز پنجشنبه بود. در روز پنجشنبه این نسبت برابر ۰.۸۸ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۷ بود. در بازار آزاد این نسبت تا روز سه شنبه برابر ۰.۸۷ و در دو روز پایان هفته برابر ۰.۸۶ بود.

ارز آزاد در هفته اول بهمن ۹۷

هر دلار آمریکا طی هفته گذشته ۲۹۰ تومان گران شد و در آخرین معاملات پنج‌شنبه به قیمت ۱۱ هزار و ۸۲۰ تومان به فروش رفت. با افزایش تقاضای احتیاطی در بازار، نرخ ارز در طول هفته اول بهمن ۹۷ نوسان محدود روند صعودی را طی کرد و بازده مثبت ۵/۲ درصد را در مقیاس هفته ثبت کرد. جدال نیروهای کاهشی و افزایشی دلار در طول هفته قبل برنده نداشت و همین امر نوسان محدود را برای شاخص ارزی کشور رقم زد، به‌طوری که دلار هیچ‌گاه نتوانست در بالای مرز ۱۱ هزار و ۹۰۰ تثبیت شود و هر بار با فشار فروش، شاهد عقبگرد بود. کف‌های سنگین مقاومتی هم از افت بیشتر دلار جلوگیری می‌کرد. استراتژی بازارساز در هفته گذشته مبنی بر مقاومت در برابر موج افزایشی دلالان موثر واقع شد و نرخ ارز برای دومین هفته پیاپی در کانال ۱۱ هزار باقی ماند.
از ماه نوامبر دلار آمریکا به جای تمرکز به مسائل بنیادی داخلی بیشتر به جریانات ریسکی بازار توجه کرده است. در حالی که انتظارات نرخ بهره‌ای بازار به طور قابل‌ توجهی کاهش یافته، اما دلار آمریکا توانسته موقعیت خود را حفظ کند. در سال ۲۰۱۸ شاخص دلار آمریکا به اوج ۲۰ ماهه رسید، اما بعد از بهبود تمایلات ریسکی بازار شاهد بازگشت نزولی شاخص دلار آمریکا بودیم. این حرکت قیمتی شاخص دلار آمریکا نشانگر رابطه معکوس دلار با جریانات ریسکی بازار است.

فدرال رزرو

فدرال رزرو آمریکا تأکید کرده که آینده سیاست‌های پولی بستگی به تغییرات شاخص‌های اقتصادی آمریکا دارد. بازار پیش از تغییر لحن فدرال رزرو پیش‌بینی کرده بود که نرخ بهره آمریکا در سال ۲۰۱۹ تغییری نخواهد کرد. این درست زمانی بود که فدرال رزرو از سه مرحله افزایش نرخ بهره حرف می‌زد. اما در نهایت فدرال رزرو از دیدگاه‌های خود عقب‌نشینی کرد.
همگرایی مجدد انتظارات نرخ بهره‌ای بازار و فدرال رزرو می‌تواند مسیر آتی سیاست‌های پولی را شفاف کند. با این وجود تعطیلی دولت آمریکا باعث شده تا روند عادی انتشار شاخص‌های اقتصادی مختل شود و دوباره آینده سیاست‌های پولی طبق حدس و گمان‌ها مشخص شود. به خصوص که ارزیابی‌های بخش خصوصی از وضعیت اقتصاد آمریکا هم ناامید کننده بوده‌اند. شاخص انتظارات و تمایلات مصرف‌کنندگان دانشگاه میشیگان در ماه ژانویه به پایین‌ترین سطح ۲۶ ماه اخیر رسیده است.

یورو در هفته اول بهمن ۹۷

روند نرخ ارز در هفته اول بهمن ۹۷ برای یورو صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۳۴۰۹۶ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۰۱۶ ریال افزایش داشته و برابر ۱۳۷۱۲۲ ریال بود. میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۱۳۶۰۴۹ ریال بود.
انتظارات تورمی ناحیه یورو به تعادل رسیده است. انتظارات تورمی در طول پنج ماه گذشته نوسانی بوده، اما روند پنج‌ ساله انتظارات تورمی باثبات است. انتظارات تورمی پنج ‌ساله ناحیه یورو در ژانویه سال ۲۰۱۸ به اوج ۱٫۷۷۴ درصد رسید، اما در نهایت سال ۲۰۱۸ را با ۱٫۵۵۳ درصد به پایان رساند. با این حال در هفته‌های گذشته قیمت انرژی افزایش یافته، به طوری که قیمت نفت خام برنت ۱۶٫۵ درصد رشد کرده است، به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود که انتظارات تورمی هم به ثبات برسد.
در روز پنجشنبه شاهد تضعیف ارزش یورو در بازار فارکس بودیم. ارزیابی‌های اولیه PMI ناحیه یورو نشانگر ضعیف‌ترین رشد اقتصادی از سال ۲۰۱۳ است. شاخص ترکیبی PMI ناحیه یورو از ۵۱٫۴ واحد به ۵۰٫۷ پایین آمده و فاصله کمی با خط حائل ۵۰ واحدی (مرز میان رکود و رونق) دارد. افت قابل توجه فعالیت‌های اقتصادی در فرانسه و ادامه تنش‌های تجاری آمریکا و چین بر رشد فعالیت‌های اقتصادی ناحیه یورو آسیب وارد کرده است.

تاثیر برگزیت

نه تنها رشد اقتصاد ناحیه یورو تضعیف شده، بلکه احتمال خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا هم تهدید جدی برای اقتصاد کل اروپاست. هفته گذشته ماریو دراگی گفته بود که شاخص‌های اقتصادی ناحیه یورو ضعیف‌تر از انتظارات بوده‌اند و با ادامه بدبینی‌ها نسبت به آینده و ریسک‌های پیش روی اقتصاد جهانی، به سیاست‌های محرک پولی بیشتری نیاز است. از نظر ماریو دراگی رشد ضعیف اقتصاد جهانی می‌تواند طولانی‌تر از پیش‌بینی‌های قبلی باشد.
در بازار فارکس پوند انگلستان در واکنش به اخبار BREXIT رشد کرده است. گفته می‌شود که حزب DUP ایرلند شمالی از توافق BREXIT پیشنهادی دولت حمایت کرده است. مخالفت DUP با توافق BREXIT یکی از عوامل اصلی شکست این طرح در پارلمان انگلستان بود. به همین دلیل اگر DUP از توافق حمایت کند، توافق BREXIT هم به احتمال زیاد تصویب خواهد شد.

ارز در هفته اول بهمن 97

نظر بدهید