تحلیل روند نرخ ارز در هفته اول تیر ۹۸

0
389

ناظر اقتصاد: در این مقاله به تحلیل روند نرخ ارز در هفته اول تیر ۹۸ پرداخته شده است.

ارز دولتی در هفته اول تیر ۹۸

روند قیمتی یوروی دولتی در هفته اول تیر ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۴۱۶ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۷۷۵۲ ریال بود. در انتهای هفته قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۳۴ ریال کاهش داشته و برابر ۴۷۷۱۸ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۷ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت در ابتدای هفته برابر ۰.۸۷ اما در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۸ بود. در بازار آزاد نیز این نسبت به غیر از روز چهارشنبه در باقی ایام هفته برابر ۰.۸۷ و در این روز برابر ۰.۸۸ بود.

ارز در بازار آزاد در هفته اول تیر ۹۸

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در هفته اول تیر ۹۸ خنثی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با کاهشی ۲۰۰۰ ریالی نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۳۲۵۰۰ ریال بود. در روز دوشنبه به بیشترین قیمت خود در این هفته یعنی ۱۳۴۰۰۰ ریال رسید ولی با نزولی شدن قیمت در روز پنجشنبه قیمت همانند ابتدای هفته برابر ۱۳۲۵۰۰ ریال شد. قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۱۳۲۸۳۳ ریال بود، تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۱۷۷۸ ریال بود.

نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ده‌ ساله آمریکا در بالای ۲ درصد گیر افتاده، اما اونس طلای جهانی رشد خوبی را تجربه کرده است. نشست روز یکشنبه روسای جمهور آمریکا و چین رویداد کلیدی و حیاتی برای بازار است. در حالی که ترامپ همچنان به طور کلامی چین را تهدید به افزایش تعرفه‌های تجاری می‌کند، در عین حال خبرها از آتش‌بس تجاری میان دو کشور حکایت دارند.

تحلیلگران بر این باورند که ریسک ناامیدی بازار از دیدار روسای جمهور آمریکا و چین به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است. بازار آتش ‌بس تجاری را در قیمت‌ها تأثیر داده و اگر آتش ‌بس تجاری به دست نیاید، جریانات ریسک گریزی دوباره تشدید خواهند شد.

رشد شاخص سهام جهانی

در آخرین روز معاملاتی ماه ژوئن و سه ‌ماهه دوم سال ۲۰۱۹، شاخص‌های سهام جهانی رشد ۶ درصدی را برای ماه ژوئن ثبت کرده‌اند و در عین حال بازار اوراق قرضه جهانی هم در حال ثبت بهترین عملکرد یک‌ ماهه در سال ۲۰۱۹ است. رشد بازار سهام و اوراق قرضه به خاطر تغییر در سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی دنیاست. همه انتظار کاهش نرخ‌های بهره را دارند. انتظار می‌رود که به خاطر رشد خوب خرده‌فروشی، شاخص مخارج شخصی هم مثبت باشد، اما به دلیل داده‌های اشتغال ضعیف آمریکا شاید رشد درآمد شخصی ناامیدکننده باشد.

کاملاً مشخص است که دولت ترامپ می‌خواهد نشست گروه بیست امیدها به آینده را تقویت کند و در عین حال با دست‌یابی به توافق تجاری با چین در انتخابات دور بعدی ریاست جمهوری برنده شود. علت تغییر لحن مقامات دولت آمریکا هم همین است.

در چند هفته گذشته USDJPY به شدت تحت فشار بوده و اگر اخبار مثبتی از نشست گروه بیست منتشر شود، پتانسیل به راه انداختن بازگشت صعودی قوی را دارد. در حال حاضر USDJPY از سوی ۱۰۸ محدود شده است. معامله گران بایستی توجه داشته باشند که اگر آمریکا و چین توافق کنند که فعلاً تا شش ماه (یا بیشتر از شش ماه) از افزایش تعرفه‌های خودداری کنند، جریانات ریسک‌پذیری تمام بازارهای مالی را فرا خواهد گرفت.

دلار رشد خوبی را در ماه‌های مارس و آوریل تجربه کرد. وقتی بازار سهام آمریکا رشد قوی را تجربه می‌کند، مدیران صندوق‌های مالی با فروش دلار اقدام به خرید سهام و تعدیل سبد سهامی می‌کنند. حرکات قیمتی اخیر USDJPY از احتمال سقوط عمیق‌تر جفت ارز حکایت دارند، اما تا زمانی که مذاکرات تجاری آمریکا و چین شکست نخورده‌اند، کف قیمتی جدیدی هم ثبت نخواهد شد.

فدرال رزرو و سیاست‌های پولی جدید

فدرال رزرو آمریکا دیگر تنها نظاره‌گر اوضاع نیست و آماده است تا در ماه‌های آینده سیاست‌های پولی خود را از انقباضی به انبساطی تغییر دهد. دلار آمریکا در واکنش به تغییر سیاست‌های پولی فدرال رزرو تضعیف شده است. اکثر اعضای کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا (FOMC) انتظار کاهش نرخ‌های بهره را دارند.

در همین حال شاخص GDP یا همان رشد اقتصادی آمریکا را هم در پیش داریم. پیش‌بینی می‌شود که شاخص GDP آمریکا با تعدیل مثبتی همراه شود و از دلار آمریکا حمایت کند. هر چند که هنوز نشانه قوی از رکود اقتصادی در آمریکا دیده نمی‌شود، اما به نظر می‌رسد که فدرال رزرو دیگر توجه چندانی به عملکرد شاخص‌های اقتصادی ندارد و آماده است تا برای مقابله با آسیب‌های ناشی از جنگ تجاری، نرخ بهره را پایین بیاورد.

مقامات فدرال رزرو آمریکا انتظار دارند که نرخ بهره این کشور تا پایان سال ۲۰۱۹ بین ۱٫۷۵ تا ۲ درصد باشد، اما شرایط فعلی بازار باعث شده تا دلار آمریکا تحت ‌فشار فروش قوی قرار داشته باشد، به‌خصوص که بازار آتی وجوه فدرال رزرو از احتمال ۱۰۰ درصدی کاهش نرخ بهره در نشست ماه ژوئیه حکایت دارد. بر همین اساس سخنرانی‌های آینده مقامات فدرال رزرو می‌توانند دوباره دلار آمریکا را تحت ‌فشار قرار دهند.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته اول تیر ۹۸

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته اول تیر ۹۸ همانند دلار خنثی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۵۱۰۰۰ ریال بود. بیشترین قیمت یورو در روز دوشنبه و برابر ۱۵۳۵۰۰ ریال رقم خورد. در روز پنجشنبه نیز قیمت یورو دوباره برابر ۱۵۱۰۰۰ ریال شد. قیمت یورو در این هفته به طور متوسط برابر ۱۵۱۵۰۰ ریال بود، تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۳۵۳ ریال بود.

هفته گذشته بانک مرکزی انگلستان تغییری در نرخ بهره ۰٫۷۵ درصدی این کشور اعمال نکرد، با این حال بانک مرکزی گفته که ریسک‌های نزولی افزایش یافته و چشم‌انداز اقتصاد جهانی هم به خاطر جنگ تجاری تیره‌وتار است.

از نظر بانک مرکزی انگلستان ریسک خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا هم افزایش یافته است. در همین حال بانک مرکزی انگلستان برآورد رشد اقتصادی سه‌ ماهه دوم سال ۲۰۱۹ را از ۰٫۲ درصد به ۰٫۰ درصد تغییر داده است.

فضای مبهم سیاسی انگلستان

فضای سیاسی انگلستان هم کمی مبهم است. رقابت کاندیداهای نخست‌وزیری و رهبری حزب محافظه‌کار ادامه دارد. در حال حاضر وزرای خارجی قبلی و فعلی انگلستان تنها گزینه برای رهبری انگلستان هستند. بوریس جهان و جرمی هانت بیشترین شانس نخست‌وزیری را دارند.

در این میان حمایت‌ها از بوریس جانسون بیشتر از جرمی هانت بوده است، به‌طوری‌که جانسون در آخرین رأی‌گیری ۱۶۰ رأی داشته و هانت تنها ۷۷ رأی کسب کرده است. انتخاب نخست وزیر در هفته منتهی به ۲۲ ژوئیه مشخص خواهد شد، به همین دلیل باید تا آن روز معامله گران پوند احتیاط بیشتری به خرج داده و عوامل سیاسی را به دقت مدنظر قرار دهند.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته اول تیر 98

نظر بدهید