تحلیل روند نرخ ارز در هفته اول خرداد ۹۸

0
361

ارز دولتی در هفته اول خرداد ۹۸

ناظر اقتصاد: روند قیمتی یوروی دولتی در هفته اول خرداد ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۳۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۰۶۳ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی با ۲۸۲ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۶۷۸۱ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۹ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۹ بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۸ در ابتدای هفته، ۰.۸۷ در روز سه شنبه و ۰.۸۹ در باقی روزهای هفته بود.

ارز در بازار آزاد در هفته اول خرداد ۹۸

هر دلار آمریکا طی معاملات پنج‌شنبه ۱۸۰ تومان افزایش یافت و در نهایت در قیمت ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان به کار خود پایان داد. به این ترتیب بازدهی شاخص ارزی کشور در هفته گذشته منفی ۳.۵ درصد شد و نرخ ارز برای سومین هفته متوالی مسیر نزولی را طی کرد.

کاهش سطح تنش‌های منطقه‌ای و اخبار نامطلوب سیاسی نقش عمده‌ای در تغییر ذهنیت معامله‌گران ارزی داشت و منجر به افت سطح تقاضای احتیاطی در بازار شد. از جمله این اخبار صحبت‌های ترامپ در‌خصوص تمایل به مذاکره با ایران پس از لفاظی‌های اخیر مقامات این کشور بود. بازارساز نیز با قیمت‌گذاری هوشمندانه و عرضه کافی نقش پررنگی در بازگشت نرخ ارز به کانال ۱۳ هزار تومانی داشت.

عملکرد شاخص‌های PMI و اقتصاد آمریکا

عملکرد شاخص‌های PMI و شاخص سفارشات کالاهای بادوام نا امید کننده بودند. این مسئله موجب شد تا بدبینی‌ها نسبت به آینده اقتصاد آمریکا تشدید شود و سرمایه‌گذاران انتظار کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را داشته باشند. در حال حاضر از نظر بازار شانس کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۹ به بالای ۷۸ درصد رسیده است.

این هفته تمرکز اصلی سرمایه‌گذاران دلار آمریکا به گزارش بازنگری شده GDP فصل اول سال ۲۰۱۹ بوده است. اقتصاددانان انتظار دارند که رشد سالانه اقتصاد آمریکا از ۳٫۲ درصد به ۳٫۱ درصد پایین بیاید. شاخص‌های اقتصادی اخیر هم نشان می‌دهند که رشد اقتصادی در انتهای فصل اول سال تضعیف شده است و شاید تعدیل منفی GDP هم بیشتر از انتظارات بازار باشد.

شاخص PCE و فدرال رزرو

علاوه بر شاخص GDP، سرمایه‌گذاران به شاخص PCE هم توجه خواهند کرد. فدرال رزرو در بررسی وضعیت تورم از شاخص PCE استفاده می‌کند و پیش‌بینی می‌شود که رشد تورم PCE 1.6 درصد باشد، که با کف ۱۹ ماهه انطباق دارد.

حتی ارزیابی‌های دیگر هم نشان می‌دهند که شاید رشد PCE هم ضعیف‌تر از انتظارات بازار باشد. ترکیبی از افت رشد اقتصادی و رشد تورم می‌تواند بازار را به این باور برساند که نرخ بهره آمریکا تا پایان سال کاهش خواهد یافت. که در نتیجه موجب تضعیف ارزش دلار آمریکا خواهد شد.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته دوم هرداد ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۵۵۵۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۵۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۶۰۰۰۰ ریال بود.

داده‌های اشتغال اروپا

داده‌های اشتغال آلمان ناامید کننده بودند. شاخص مدعیان بیکاری آلمان بیشتر از پیش‌بینی‌های بازار رشد داشته و به نظر می‌رسد که اقتصاد آلمان تحت تأثیر جنگ تجاری قرار گرفته است. مقامات اتحادیه اروپا با نمایندگان تجاری آمریکا دیدار خواهند کرد. اتحادیه اروپا می‌خواهد از افزایش تعرفه‌های تجاری جلوگیری کند. در شرایطی که فعالیت‌های اقتصادی ناحیه یورو پایین آمده، جنگ تجاری می‌تواند چشم‌انداز یورو را تیره‌ و تار کند.

داده‌های اقتصادی انگلستان تأثیر محدودی بر پوند گذاشتند و به همین دلیل نوسانات اخیر GBPUSD بیشتر به خاطر اخبار BREXIT و شکست ترزا می در دست‌یابی به توافق BREXIT بود. انتظار می‌رود که در میان‌ مدت روند GBPUSD بستگی به اخبار BREXIT داشته باشد.

ادامه اختلاف نظرها در پارلمان انگلستان باعث می‌شود تا بانک مرکزی انگلستان با وجود رشد ۲٫۱ درصدی تورم و رشد ۱٫۹ درصدی تورم خالص فعلاً از تغییر نرخ بهره خودداری کند. کمیته سیاست‌های پولی انگلستان (MPC) تأکید کرده است که چشم‌ انداز اقتصادی این کشور به نحوه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا بستگی دارد.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته اول خرداد 98

نظر بدهید