تحلیل روند نرخ ارز در هفته اول مرداد ۹۸

0
300

در این مقاله به تحلیل روند نرخ ارز در هفته اول مرداد ۹۸ پرداخته شده است.

ارز دولتی در هفته اول مرداد ۹۸

روند قیمتی یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۹۲ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۷۳۰۳ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۵۳۴ ریال کاهش یافته و برابر ۴۶۷۶۹ ریال تعیین شد. دلار دولتی نیز همانند گذشته در این هفته برابر ۴۲۰۰۰ ریال تعیین شد.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۹ بود. این نسبت در قیمت گذاری بانک مرکزی برابر ۰.۸۸ در ابتدای هفته و ۰.۸۹ در روز پنجشنبه بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۷ در ابتدا و انتهای هفته و ۰.۸۸ در باقی ایام هفته بود.

ارز در بازار آزاد در هفته اول مرداد ۹۸

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته خنثی بود. در ابتدای هفته قیمت دلار نسبت به انتهای هفته پیش ۱۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۱۹۵۰۰ ریال بود. قیمت دلار در روز سه شنبه به اوج خود رسیده و برابر ۱۲۶۵۰۰ ریال شد اما با کاهش در روزهای بعدی، نهایتا در روز پنجشنبه دوباره به قیمت ۱۱۹۵۰۰ ریال رسید. متوسط قیمت دلار در این هفته برابر ۱۲۲۰۸۳ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۸۸۹ ریال بود.

هر دلار آمریکا در آخرین معاملات هفته قبل به ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان قیمت خورد تا افتی ۳۰ تومانی را در مقیاس هفتگی ثبت کرده باشد. بازار ارز که از ابتدای هفته گذشته از کف ۶ ماهه تا ارتفاع ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان پیش رفته بود، در دو روز پایانی معاملات در محاصره فروشندگان قرار گرفت و عقب‌نشینی قابل ملاحظه ۵ درصدی را از سقف هفتگی به ثبت رساند.

ظاهرا صعود دوباره دلار به بالای مرز حساس ۱۲ هزار در تحریک و ورود فروشندگان بالقوه به بازار نقش اساسی را بازی کرده است. تمایل غالب برای ذخیره سود از یک طرف و تلاش بازارساز برای مهار نوسانات ارزی دو اهرم فشار در برگشت دلار به کانال ۱۱ هزار تومان ارزیابی می‌شوند.

دلار که هفته گذشته تحت تاثیر اخبار مربوط به کاهش نرخ بهره در آمریکا کاملاً در برابر همتایان جهانی خود عقب نشسته بود، به لطف اخبار ناامیدکننده از وضعیت اقتصاد کشورهای اروپایی کاملا خود را بازیافته است هر چند که حفظ این مسیر صعودی با توجه به احتمال بسیار زیاد کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در هفته آینده چندان محتمل به نظر نمی‌رسد.

انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد کاهش دهد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد به ۹۷.۷۶۸ واحد رسید تا طی یک هفته ۰.۷ درصد افزایش داشته باشد.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته خنثی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو نسبت به انتهای هفته پیش ۱۰۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۳۷۰۰۰ ریال بود. در روز سه شنبه قیمت یورو به اوج خود رسیده و برابر ۱۴۲۰۰۰ ریال شد اما با کاهش در روزهای بعدی، نهایتا در روز پنجشنبه دوباره به قیمت ۱۳۷۰۰۰ ریال رسید. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۳۸۶۶۶ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۴۱۱ ریال بود.

یورو در ابتدا واکنش مثبتی به عدم تغییر نرخ بهره بانک مرکزی اروپا نشان داد، اما بعد از اینکه بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که تا نیمه اول سال ۲۰۲۰ نرخ‌های بهره در سطوح فعلی یا پایین‌تر از آن باقی خواهند ماند، یورو سقوط کرد.

گزارش بازبینی شده صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد جهان دارای زوایای کاملا نا امیدکننده‌ای برای کشورهای اروپایی است که نشان می‌دهد چشم انداز اقتصادی برخی از این کشورها نه تنها در سال های آینده برخلاف سایر نقاط جهان بهبود نخواهد یافت که در برخی کشورهای مورد مطالعه وضعیت از امسال نیز بدتر خواهد بود.

این نهاد بین المللی مساله چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را کماکان یکی از بزرگ ترین چالش‌های موجود بر سر راه اقتصاد اروپا خوانده و به کشورهای اروپایی هشدار داده است که خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، عواقب وخیمی برای همه کشورهای اروپایی خواهد داشت.

در بزرگ ترین اقتصاد اروپایی یعنی آلمان، هر چند که نرخ رشد از ۰.۷ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۱.۷ درصد در سال ۲۰۱۹ خواهد رسید اما بخش صنعت به ویژه در حوزه خودروسازی آسیب پذیر باقی خواهد ماند. دومین اقتصاد بزرگ اروپایی یعنی انگلیس که این روزها شدیدا تحت تاثیر اخبار مربوط به برگزیت قرار گرفته است امسال را با رشد ۱.۳ درصدی به پایان خواهد رساند اما این رشد در سال بعدی احتمالا در همین حد باقی خواهد ماند و در سطح ۱.۴ درصدی قرار می‌گیرد.

طبق اعلام صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی فرانسه نیز دقیقا مانند انگلیس خواهد بود و امسال و سال آینده به ترتیب رشد ۱.۳ درصدی و ۱.۴ درصدی برای سومین اقتصاد بزرگ اروپایی پیش بینی شده است. در خصوص ایتالیا این کشور تنها اندکی با رکود فاصله دارد و پیش‌بینی شده است که نرخ رشد امسال این کشور ۰.۱ درصد و سال آینده ۰.۸ درصد باشد.

این نهاد هم چنین متوسط رشد اقتصادی کشورهای عضو منطقه یورو در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را به ترتیب معادل ۱.۳ درصد و ۱.۶ درصد پیش بینی کرده است. این رقم برای اسپانیا ۲.۳ درصد و ۱.۹ درصد خواهد بود.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته اول مرداد 98

نظر بدهید