تحلیل روند نرخ ارز در هفته اول مهر ۹۸

0
330

ارز دولتی در هفته اول مهر ۹۸

ناظر اقتصاد : روند ارز در هفته اول مهر ۹۸ برای یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۹۷ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۲۵۴ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو ۲۰۸ ریال نسبت به ابتدای هفته کاهش داشته و برابر ۴۶۰۴۶ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود. در اخبار کشور زمزمه های حذف دلار ۴۲۰۰۰ ریالی شروع شده است، با توجه به رانت‌های پیش آمده توسط این دلار انتقادهای قابل توجهی به این نوع تخصیص ارز صورت گرفته بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو تا روز سه شنبه برابر ۰.۹۰ بود. در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این نسبت برابر ۰.۹۱ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۹۰ در ابتدای هفته و ۰.۹۱ در روز پنجشنبه بود. در بازار آزاد این نسبت تا دوشنبه برابر ۰.۸۹ و از سه شنبه برابر ۰.۹۰ بود.

ارز در بازار آزاد

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۱۵۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۵۰۰ ریال کاهش یافته و برابر ۱۱۴۵۰۰ ریال بود. متوسط قیمت دلار در این هفته برابر ۱۱۴۴۱۶ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته ۲۴۶ ریال بود.

نرخ دلار هفته گذشته افت ۸/۰ درصدی را تجربه کرد و در آخرین روز معاملاتی ۱۱۴۵۰ تومان قیمت خورد. در هفته‌ای که گذشت فعالان بازارهای داخلی عمدتا در انتظار اخباری از دیدار سران کشورها در حاشیه نشست سالانه سازمان ملل بودند. دلار اگرچه با جهت‌گیری از اخبار غیراقتصادی در ابتدای هفته روند نزولی و در ادامه اندکی افزایش نرخ را تجربه کرد، اما دامنه محدود نوسانات قیمت‌ها از کاهش دمای هیجان در بین فعالان ارزی حکایت داشت.

تحلیلگران معتقدند که دلار ضمن اثرپذیری موقت از اخبار سیاسی، در میان‌مدت از محل رشد تقاضای تجاری در پاییز حمایت خواهد شد. در همین راستا، افزایش تقاضای مناسبتی(زوار اربعین) هم عاملی است که می‌تواند فشار بر دلار را خنثی کند.

گزارش‌های GDP آمریکا نشان می‌دهند که رشد اقتصادی در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۹ برابر ۲ درصد بوده است. با این حال جزئیات این گزاش نشانگر تعدیل منفی در سرمایه‌گذاری کسب‌وکارها و خانوارها بوده است. در همین حال کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده که ترامپ از قدرت خود در دولت سو استفاده کرده تا اطلاعاتی در رابطه با یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دست آورد.

افت مستمر بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا، تعدیل منفی در مخارج مصرف‌کنندگان گزارش GDP و همچنین فشارهای فروش در بازار سهام تأثیر منفی بر دلار آمریکا گذاشته است. با این حال شاخص دلار آمریکا سیر صعودی دارد.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۲۸۵۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۲۷۰۰۰ ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته ۱۲۷۲۵۰ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۷۰۰ ریال بود.

حرکت نزولی یورو بعد از شروع بورس سهام آمریکا آغاز شد و با بسته شدن بازار لندن شدت گرفت. در ادامه اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا (Lane) با اظهارنظرهای خود فشارهای فروش در یورو را هم تشدید کرد. او گفته است که حجم بسته سیاست‌های انبساطی پولی اخیر بانک مرکزی اروپا خیلی هم زیاد نبوده است. وی بر این باور است که بانک مرکزی اروپا می‌تواند در صورت نیاز نرخ‌های بهره را باز هم کاهش دهد.

یک هفته بعد از نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی اروپا شاهد تشدید فشارهای فروش در یورو بودیم. بانک مرکزی اروپا علاوه بر این‌که نرخ بهره را کاهش داده، بلکه برنامه جدید خرید ماهانه اوراق قرضه (QE) را هم معرفی کرده است.

یورو در برابر ین ژاپن، دلار آمریکا و فرانک سوئیس تضعیف شده است. این یعنی افت ارزش یورو نه به خاطر سیاست‌های انبساطی پولی بانک مرکزی اروپا بوده، بلکه بیشتر به خاطر جریانات ریسک گریزی در بازارهای مالی بوده است. اخیراً شاخص‌های PMI ناحیه یورو از افت فعالیت‌های اقتصادی حکایت داشتند. حتی در آلمان شاخص PMI بخش تولیدی وارد رکود شده است.

آینده BREXIT به شدت تیره‌وتار است و با نبود طرح مشخصی برای توافق، به نظر می‌رسد که شانس خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا جدی است. همچنین دادستان کل انگلستان هم گفته که طرح برگزاری انتخابات سرتاسری به زودی به پارلمان ارائه خواهد شد.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته اول مهر 98

نظر بدهید