تحلیل روند نرخ ارز در هفته دوم اسفند ۹۷

0
165

نرخ ارز دولتی در هفته دوم اسفند ۹۷

روند قیمتی یوروی دولتی در هفته دوم اسفند ۹۷ صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۴۵ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۶۲۲ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۱۵۸ ریال افزایش داشته و برابر ۴۷۷۸۰ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در هفته دوم اسفند ۹۷ ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در ابتدای هفته تا روز دوشنبه برابر ۰.۸۸ و از روز سه شنبه برابر ۰.۸۷ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۸ در ابتدای هفته و ۰.۸۷ در انتهای هفته بود. در بازار آزاد این نسبت در تمام ایام هفته برابر ۰.۸۷ بود.

نرخ ارز در بازار آزاد در هفته دوم اسفند ۹۷

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در هفته دوم اسفند ۹۷ نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۰۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۳۷۰۰۰ بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار با ۲۰۰۰ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته ۱۳۵۰۰۰ ریال معامله شد. تفاوت قیمت فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۶۴۸ ریال بود. قیمت دلار به طور متوسط برابر ۱۳۶۷۵۰ ریال بود.

هر دلار آمریکا روز پنج‌شنبه به قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته شد. این عدد ۱۰۰ تومان کمتر از قیمت روز چهارشنبه بود. با این حال نرخ ارز در هفته دوم اسفند ۹۷ بازده هفتگی مثبت ۱.۵ درصد را برای خود رقم زد. عدم توانایی نوسان‌گیران در شکستن مرز روانی ۱۴ هزار و مدیریت بازارساز در کنترل نرخ ارز سرعت رشد شاخص ارزی کشور را تعدیل کرد.

تاثیر شایعات بر نرخ ارز در هفته دوم اسفند ۹۷

با این حال رواج شایعات و گمانه‌زنی‌ها درباره اخبار غیر‌اقتصادی توسط نوسا‌ن‌گیران به شکل‌گیری تقاضای احتیاطی در بازار منجر شد و هشتمین رشد هفتگی دلار را رقم زد. روز پنج‌شنبه هم دلالان با استفاده از اظهارات منتسب به یکی از مقامات سیاسی در خصوص احتمال پایین تصویب لایحه پالرمو در روز شنبه، سعی در صعودی کردن نرخ ارز داشتند؛ اما با هوشمندی بازارساز در تقویت عرضه موفق به حصول اهداف خود نشدند.

فاز خنثی شاخص دلار آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۸ شروع شده است. گزارش نشست ماه ژانویه فدرال رزرو آمریکا (FOMC Minutes) نشان داد که فدرال رزرو فعلاً در حال ارزیابی شرایط است و نمی‌توان انتظار تغییر نرخ‌های بهره در آینده نزدیک را داشت. از آنجایی که بازار به شدت نسبت به این گزارش بدبین بود و انتظار داشت که فدرال رزرو متمایل به کاهش نرخ بهره باشد، شوکه شد و در نتیجه دلار تقویت شد. ناامیدی فروشندگان دلار برای واکنش مثبت نرخ ارز در هفته دوم اسفند ۹۷ کافی بود.

گزارش GDP آمریکا

از طرفی دلار آمریکا در واکنش به گزارش خوب GDP فصل چهارم سال ۲۰۱۸ رشد کرده است. گزارش GDP آمریکا بهتر از انتظارات بازار بود و نشان می‌دهد که رشد اقتصادی آمریکا قوی‌تر از ارزیابی‌های قبلی است. این مسئله باعث بهبود انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه گذاران دلار آمریکا شده و در نتیجه USDJPY توانسته به نزدیکی ۱۱۲ برسد.

رشد دلار آمریکا باعث شده تا USDJPY به بالاترین سطح دو ماه اخیر صعود کند. همچنین سرمایه گذاران انتظار دارند که داده‌های اقتصادی آتی آمریکا هم بهتر از انتظارات باشند و در نتیجه فدرال رزرو مجبور شود تا نرخ بهره را در سال ۲۰۱۹ افزایش دهد.

در آمریکای شمالی توجه اصلی بازار به شاخص GDP کانادا، PCE و داده‌های درآمد و مخارج شخصی آمریکا خواهد بود. اگر داده‌های اقتصادی آمریکا بهتر از انتظارات بازار باشند، حرکت صعودی دلار آمریکا در برابر رقبا ادامه خواهد یافت. در این صورت شاید USDJPY بتواند از ۱۱۲ عبور کند.

تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا

تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین به نفع دلار آمریکاست. با تشدید تنش‌های تجاری تقاضا برای دلار آمریکا به عنوان دارایی حافظ ارزش بالا می‌رود، به‌گونه‌ای که حتی قیمت طلا هم کاهش می‌یابد. در صورتی که آتش‌بس تجاری تمدید نشود، آمریکا واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را افزایش خواهد داد. با این حال اگر آتش‌بس تجاری تمدید شود، شاهد بهبود تمایلات ریسک‌پذیری در بازارهای مالی خواهیم بود. بهبود تمایلات ریسک‌پذیری به نفع دلار نیست.

تنش‌های نظامی اخیر میان هند و پاکستان به لیست نگرانی‌های سرمایه گذاران جهانی افزوده شده است. نخست‌وزیر پاکستان برای جلوگیری از وخیم شدن اوضاع از هند خواسته که مذاکرات بین دو کشور شروع شود.

نرخ یورو در هفته دوم اسفند ۹۷

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته دوم اسفند ۹۷ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۰۰۰ ریال افزایش قیمت نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۵۶۰۰۰ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۵۴۵۰۰ ریال تعیین شده است. قیمت یورو در این هفته به طور متوسط برابر ۱۵۶۱۶۶ ریال بوده است. تفاوت قیمت فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۱۱۹۲ ریال بود.

در تقویم اقتصادی فارکس شاخص PMI بخش تولیدی انگلستان توجهات را به خود جلب کرده است. این شاخص با پیش‌بینی‌های بازار همخوانی داشت، با این حال مقدار دور قبل PMI بخش تولیدی انگلستان با تعدیل منفی به ۵۲٫۶ واحد کاهش یافته است.

برگزیت

بی‌اعتمادی‌ها نسبت به آینده BREXIT بر فعالیت‌های اقتصادی انگلستان آسیب وارد می‌کند، به ‌طوریکه نرخ بیکاری در بخش تولیدی انگلستان به بالاترین سطح در شش سال گذشته رسیده است. GBPUSD در اکثر معاملات اخیر سیر نزولی داشته است. با این واکنش پوند به این گزارش محدود بود. افت اخیر پوند بیشتر به خاطر جریانات تثبیت سود خریداران است. اگر رشد ارزش دلار آمریکا ادامه یابد، پوند می‌تواند تا ۱٫۳۲ دلار هم پایین بیاید.

نظر بدهید