تحلیل روند نرخ ارز در هفته دوم بهمن ۹۷

0
158

ارز دولتی در هفته دوم بهمن ۹۷

روند نرخ ارز در هفته دوم بهمن ۹۷ برای یورو دولتی صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۴۸ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۷۸۸ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۵۲۷ ریال افزایش داشته و برابر ۴۸۳۱۵ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در بازار جهانی در این هفته برابر ۰.۸۷ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۷ در ابتدای هفته و ۰.۸۶ در روز پنجشنبه بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۷ در طول هفته به جز روزهای دوشنبه و پنجشنبه بود. در این دو روز این نسبت برابر ۰.۸۶ بود.

ارز آزاد در هفته دوم بهمن ۹۷

هر دلار آمریکا طی معاملات هفته گذشته تنها ۳۰ تومان افزایش یافت و به قیمت ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. شاخص ارزی کشور، معاملات نخستین روزهای هفته را مثبت آغاز کرد. نوسان‌گیران که در هفته‌های گذشته نتوانسته بودند با سیاست قیمت‌گذاری بازارساز مقابله کنند، با شروع معاملات ارز و با استفاده از شایعاتی در خصوص ساز‌و‌کار ویژه مالی اروپا با ایران (SPV) و لوایح مربوط به FATF سعی در شکست مرز روانی ۱۲ هزار تومان داشتند. امری که در روز سه‌شنبه محقق شد و دلار با شکست مرز روانی تا قیمت ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان هم صعود کرد. با این حال افزایش عرضه از طرف صرافی‌های عامل بازارساز و خبر راه‌اندازی SPV در فرانسه باعث شکست نقشه نوسان‌گیران شد و نرخ ارز در پنج‌شنبه با ثبت سنگین‌ترین افت روزانه در زمستان به زیر مرز ۱۲ هزار تومان عقب نشست.

تبادلات مالی ایران و اروپا

مهمترین اتفاق هفته گذشته راه اندازی SPV برای امکانپذیر و تسهیل شدن تبادلات مالی بین ایران و اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان بود. انتظار می رود با راه اندازی این سازوکار و تامین شروط توسط ایران، قیمت ارز در داخل کشور کاهش بیابد.

با وجود اینکه در چند هفته گذشته به دلیل تعطیلی دولت آمریکا گزارش‌های اقتصادی این کشور ناقص منتشر شده‌اند، اما با این حال ارزیابی‌های اولیه PMI ماه ژانویه بهتر از انتظارات بازار بوده‌اند. این در حالی است که اقتصاددانان انتظار افت این شاخص را داشتند. در واقع ارزیابی‌های اولیه PMI آمریکا نشان می‌دهند که فعالیت‌های اقتصادی در بخش‌های غیر کشاورزی به طور غیرمنتظره‌ای رشد داشته‌اند. این مسئله باعث می‌شود تا ریسک شاخص‌های اقتصادی آمریکا متمایل به صعودی باشد.

نرخ بیکاری پایین و رونق اقتصادی آمریکا

نرخ بیکاری آمریکا به ۴ درصد رسیده است که در سه دهه گذشته بی سابقه است و نشان از رونق هرچه بیشتر اقتصاد آمریکا در این روزها دارد. درحالی‌که مذاکرات تجاری آمریکا و چین در مرحله تعیین‌کننده‌ای قرار داشتند، اما بدون دست‌یابی به توافقی به پایان رسیدند. تنها نتیجه مذاکرات این هفته آمریکا و چین، توافق طرفین به ادامه مذاکرات تجاری از اواسط ماه فوریه بود.

تضعیف دلار

در معاملات امروز آسیا و اوایل اروپا شاهد تضعیف ادامه‌دار دلار آمریکا بودیم. بعد از کنفرانس مطبوعاتی رئیس فدرال رزرو آمریکا، دلار تحت فشار فروش قرار دارد. پاول (Powell) گفته است که فدرال رزرو فعلاً از تغییر نرخ بهره خودداری خواهد کرد و سیاست‌گذاران پولی منتظر خواهند ماند تا بازارهای مالی به آرامش برسند. پاول حتی شایعات مربوط به روند کاهش ترازنامه بانک مرکزی را هم تائید کرد.

روز جمعه وال‌ استریت ژورنال گفته بود که فدرال رزرو روند کاهش ترازنامه بانک مرکزی را متوقف می‌کند. پاول هم تأکید کرده که بهتر است هر گونه تغییری در ترازنامه بانک مرکزی بعد از تغییر نرخ بهره صورت بگیرد، تا بازارهای مالی به تلاطم نیفتند.

از دید بازار شانس افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۱۹ به ‌طور کلی از بین رفته است. در ماه مارس برآوردهای نرخ بهره‌ای فدرال رزرو به‌روزرسانی خواهند شد و به ‌احتمال‌ زیاد شاهد کاهش برآوردهای نرخ بهره‌ای آمریکا خواهیم بود.به همین دلیل دلار آمریکا سقوط کرده است.

بایستی توجه داشت که علت توقف مراحل افزایش نرخ بهره فدرال رزرو نه به خاطر افت فعالیت‌های اقتصادی که بیشتر به خاطر بدبینی‌ها و بی‌اعتمادی‌ها نسبت به فضای سیاسی آمریکاست. ترامپ تهدید کرده که دوباره دولت را تعطیل خواهد کرد و به همین دلیل کمیته بازار آزاد فدرال رزرو یا همان FOMC مجبور است در چنین شرایطی از افزایش نرخ بهره حرفی نزند و منتظر بهبود شرایط بماند.

روند صعودی قیمت یورو

روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته بدون تغییر بوده و برابر ۱۳۷۴۶۰ ریال بود. میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۱۳۹۰۶۵ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۱۵۸۴ ریال بود.

یورو در واکنش به داده‌های تورمی خوب ناحیه یورو تقویت شده و توانسته به بالای ۱٫۱۴۵۰ دلار بازگردد. رشد تورم خالص ناحیه یورو به جای یک درصد، ۱٫۳ درصد بوده است. نرخ رُند ۱٫۱۵ دلاری هنوز هم مقاومت اصلی پیش روی EURUSD است، اما اگر داده‌های اشتغال آمریکا ضعیف باشند، یورو می‌تواند از این مقاومت عبور کند.

رشد یورو در روزهای گذشته نه به خاطر داده‌های اقتصادی ناحیه یورو بلکه به خاطر عوامل خارجی بوده است. تضعیف ارزش دلار آمریکا محرک اصلی رشد EURUSD است. به دلیل کاهش بیکاری منتشره آمریکا انتظار روند افزایشی شدید برای یورو دیده نمی‌شود.

شاخص خرده فروشی آلمان

شاخص خرده‌فروشی آلمان افت ۲٫۱ درصدی را ثبت کرده، درحالی‌که تحلیلگران انتظار رشد ۱٫۵ درصدی خرده‌فروشی را داشتند. این بزرگ‌ترین کاهش یک ‌ماهه خرده‌فروشی از سال ۲۰۰۷ تا به امروز است. افت شاخص خرده‌فروشی نشان می‌دهد که مصرف ‌کنندگان تحت فشار قرار دارند. این در حالی است که نرخ بیکاری در پایین‌ترین سطح چند سال اخیر قرار دارد.

پوند انگلستان و برگزیت

در این میان پوند انگلستان هم در واکنش به گزارش ضعیف PMI بخش تولیدی سقوط کرده است. بخش تولیدی انگلستان سال ۲۰۱۹ را ضعیف آغاز کرده است. در حال حاضر پوند نسبتاً تضعیف شده و در برابر یورو پایین آمده است. به نظر می‌رسد که سرمایه ‌گذاران هم به‌تدریج احتمال خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا را جدی می‌گیرند. با نزدیک شدن به ضرب ‌الاجل ۲۹ مارس، اگر پیشرفتی در کار نباشد، پوند تحت فشار قرار خواهد گرفت.

پارلمان انگلستان از نخست‌وزیر می‌خواهد تا مذاکرات BREXIT با اروپا را دوباره شروع کند و در طرح backstop تغییراتی ایجاد کند. با این حال اتحادیه اروپا، ایرلند و چند کشور اروپایی به صراحت گفته‌اند که مذاکره مجددی در کار نخواهد بود.

نخست‌وزیر در تلاش است تا نظرات مقامات اروپایی را تغییر دهد تا شاید با اصلاح طرح backstop بتواند حمایت پارلمان از توافق BREXIT را به دست آورد. اگر ترزا می شکست بخورد، پوند انگلستان در دو هفته آینده تحت فشار خواهد بود.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته دوم بهمن 97

نظر بدهید