تحلیل روند نرخ ارز در هفته دوم تیر ۹۸

0
331

ناظر اقتصاد: در این مقاله به تحلیل روند نرخ ارز در هفته دوم تیر ۹۸ پرداخته شده است.

ارز دولتی در هفته دوم تیر ۹۸

روند قیمتی یوروی دولتی در هفته آخر خرداد ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۳۶ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۷۵۴ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۵۴ ریال کاهش داشته و برابر ۴۷۴۰۰ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته از روز دوشنبه برابر ۰.۸۸ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت در این هفته برابر ۰.۸۸ بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۷ در تمامی ایام هفته به جز روز پنجشنبه و ۰.۸۸ در روز پنجشنبه بود.

ارز در بازار آزاد در هفته دوم تیر ۹۸

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در هفته دوم تیر ۹۸ صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۳۰۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۰۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۳۱۰۰۰ ریال بود. متوسط قیمت دلار در این هفته برابر ۱۳۰۰۸۳ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۱۷۳۱ ریال بود.

فدرال رزرو در نشست اخیر خود از کاهش نرخ‌های بهره حرف زده، اما اینکه فدرال رزرو چه زمانی به کاهش نرخ بهره اقدام خواهد کرد، بستگی به داده‌های اقتصادی آمریکا دارد. ازآنجایی‌که گزارش اشتغال آمریکا مهم‌ترین گزارش اقتصادی این کشور است، انتظار می‌رود که واکنش‌ها به شاخص‌های اقتصادی جمعه هم شدید باشد.

انتظارات از رشد اشتغال آمریکا

اگر رشد اشتغال آمریکا ضعیف‌تر از انتظارات بازار باشد، کاهش نرخ بهره در نشست ماه ژوئیه قطعی خواهد شد و شاهد تضعیف دلار خواهیم بود. با این حال باید توجه داشت که بازار برای کاهش نرخ بهره ماه ژوئیه آماده است و قیمت‌گذاری‌ها در بازار آتی وجوه فدرال رزرو از احتمال ۱۰۰ درصدی کاهش نرخ بهره در نشست ماه ژوئیه حکایت دارند.

اما این در حالی است که افت ارزش دلار آمریکا از نشست ماه ژوئن فدرال رزرو تا به امروز ملایم بوده است. یعنی هنوز بخشی از بازار به کاهش نرخ بهره شک دارند. این یعنی کاهش نرخ بهره ماه ژوئیه به طور کامل در قیمت دلار پیش‌خور نشده و افت شاخص‌های اقتصادی می‌تواند منجر به تضعیف دلار آمریکا شود.

در گزارش‌های اشتغال آمریکا، تنها شاخص NFP مهم نیست و رشد دستمزدها و نرخ بیکاری هم برای بازار اهمیت دارد. اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که رشد NFP بالای ۱۶۰ هزار واحد، رشد دستمزدها ۰٫۳ درصد و نرخ بیکاری هم بدون تغییر ۳٫۶ درصد خواهد بود. یکی از علت‌های اصلی شک و تردید معامله گران به کاهش نرخ بهره آمریکا، عملکرد ضعیف بازار کار آمریکا در دور قبل بود. در واقع بسیاری از معامله گران بر این باورند که این بار شاخص‌های اشتغال قوی‌تر از دور قبل خواهند بود.

هر چند که اقتصاد آمریکا افت کرده، اما تصور اینکه شرایط به حدی بحرانی باشد که رشد اشتغال آمریکا برای دو ماه متوالی ناامید کننده باشد، کار دشواری است. و حتی اگر بازار تا این حد به داده‌های اقتصادی بدبین بود، دلار در واکنش به سقوط نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری باید بیش از این تضعیف می‌شد.

فارکس و ین ژاپن

در بازار فارکس ین ژاپن به خاطر تغییر جزئی در برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی ژاپن تقویت شده است. سقوط بازدهی اوراق قرضه باعث افزایش قیمت اونس طلای جهانی شده است. اخباری از تغییرات جدی در اعضای بانک‌های مرکزی اروپا و آمریکا منتشر شده است. گفته می‌شود که بر خلاف تصور بازار، رئیس فعلی صندوق بین‌المللی پول به عنوان رئیس بانک مرکزی اروپا انتخاب خواهد شد. لگارد تخصص لازم برای ریاست بانک مرکزی اروپا را ندارد و بیشتر یک سیاستمدار است. در آمریکا هم رئیس‌جمهور می‌خواهد دو عضو جدید را به کمیته فدرال رزرو اضافه کند که هر دو نفر از طرفداران کاهش نرخ بهره هستند.

در روز جمعه ترامپ درباره مذاکرات تجاری با چین از طریق توییتر سیگنال منفی صادر کرده است و انتظار می‌رود ارزش دلار در روزهای آتی در واکنش به این خبر کاهش بیابد. همچنین تحلیل‌های مثبت نسبت به اونس طلای جهانی این انتظار را به وجود می آورد که سرمایه از سمت دلار به سمت طلا هدایت شود.

در مورد اونس جهانی طبق تحلیل سایت بلومبرگ به نظر می رسد طلا برای آغاز یک روند صعودی کامل و جذاب آماده می شود و احتمالا می خواهد به رکورد ۱۷۰۰ دلاری در سال ۲۰۱۳ میلادی دست یابد.

روند قیمی یورو در بازار آزاد در هفته دوم تیر ۹۸

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته دوم تیر ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۴۹۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۴۸۵۰۰ ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۴۸۳۳۳ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۱۳۰۳ ریال بود.

در اروپا برای اولین بار از ماه مه سال ۲۰۱۹ تفاوت بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله ایتالیا و آلمان به زیر ۲ درصد سقوط کرد. اتحادیه اروپا تصمیم گرفته که از جریمه دولت ایتالیا به خاطر تخطی از قوانین بودجه‌ای خودداری کند. در بازارهای مالی نوسانات محدودی را شاهد هستیم و انتظار می‌رود که تا انتشار گزارش‌های اقتصادی مهم روز جمعه هم بازار به نوسانات محدود ادامه دهد.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته دوم تیر 98

نظر بدهید