تحلیل روند نرخ ارز در هفته دوم خرداد ۹۸

0
396

ارز دولتی در هفته دوم خرداد ۹۸

ناظر اقتصاد: روند قیمتی یوروی دولتی در هفته دوم خرداد ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۴۲ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۰۲۳ ریال بود. در روز دوشنبه قیمت یورو نسبت به شنبه ۴۶ ریال کاهش داشته و برابر ۴۶۹۷۷ ریال بود. قیمت دلار دولتی ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته تا روز چهارشنبه برابر ۰.۸۹ بود. در روز پنجشنبه این نسبت به کانال ۰.۸۸ سقوط کرد. در قیمت‌گذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۹ بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۹ در روز شنبه و ۰.۸۸ در سایر روزهای هفته بود.

ارز در بازار آزاد در هفته دوم خرداد ۹۸

هر دلار آمریکا طی معاملات روز دوشنبه ۳۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و در نهایت به قیمت ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان به کار خود پایان داد. شاخص ارزی کشور برای چهارمین هفته متوالی نزولی بود و این بار بازده منفی ۳.۳ را به ثبت رساند که با توجه به فضای نیمه تعطیل افت چشمگیری به حساب می‌آید.

دلار در سه روزی کاری هفته دوم خرداد ۹۸ گذشته گارد نزولی خود را حفظ کرد و در برخی ساعات دوشنبه در قیمت‌های پایین‌تر نیز معامله شد. هم اکنون دو مقاومت ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی و ۱۳ هزار تومانی پیش روی حرکت کاهشی دلار قرار دارد. در هفته جاری سفر نخست‌وزیر ژاپن به کشورمان و مشخص شدن هدف از ملاقات ایشان بر نرخ ارز اثرگذار خواهد بود.

گزارش موسسه ای دی پی

به گزارش رویترز، مؤسسه “ای دی پی” در گزارش جدید خود از وضعیت بازار کار بزرگ‌ترین اقتصاد جهان اعلام کرد که اقتصاد آمریکا در ماه می تنها ۲۷ هزار شغل جدید ایجاد کرده که کمترین اشتغال‌زایی صورت گرفته ماهانه در ۹ سال اخیر است. هر چند که هنوز گزارش نهایی اشتغال‌زایی توسط وزارت کار منتشر نشده است اما گزارش منفی این مؤسسه باعث شد که دلار در مبادلات در لاک دفاعی فرو رود.

در روزهای اخیر دلار متحمل فشار سنگینی از جانب بازدهی اوراق قرضه دلاری و تشدید جنگ تجاری با چین قرار گرفته است و کاملاً از قله دو سال اخیر خود فاصله گرفته است. اکنون بسیاری از فعالان بازار انتظار دارند تا پیش از ماه ژوئیه بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد کاهش دهد.

سقوط نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا ادامه دارد و در حال حاضر نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ده ‌ساله به محدوده ۲٫۰۶ درصد رسیده است. این مسئله باعث تضعیف ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای اصلی شده است. افزایش تقاضا برای اوراق خزانه‌داری آمریکا به خاطر نگرانی‌ها از تشدید تنش‌های تجاری آمریکا با کشورهای دیگر بوده است.

تهدید مکزیک به جنگ اقتصادی

اخیراً آمریکا مکزیک را تهدید کرده که اگر امنیت مرزها را تضمین نکند، تعرفه‌های تجاری را بالا خواهد برد. تا به این جای کار سقوط بازدهی اوراق خزانه‌داری به بازار سهام سرایت نکرده است. هرچند که بازارهای سهام برای ششمین هفته متوالی افت کرده‌اند، اما هنوز میزان افت شاخص‌های سهام نگران‌کننده نبوده است.

در واقع کاهش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری باعث شده تا برخی از سرمایه‌گذاران به بازار سهام فکر کنند. اما باید توجه داشت که اگر اصلاح نزولی بازارهای سهام شروع شود، احتمال این که فشارهای فروش در بازار سهام به سرعت شتاب بگیرد جدی خواهد بود.

روز یکشنبه چین تعرفه‌های تجاری برای واردات کالاهای آمریکایی را بالا برده و همچنین اعلام کرده که اقداماتی را علیه شرکت‌های خارجی غیر قابل اعتماد انجام خواهد داد. در بازار نفت خام نگرانی‌ها از کاهش تقاضای جهانی باعث سقوط قیمت‌ها شده به طوری که قیمت نفت خام سبک (WTI) به نزدیکی ۵۳ دلار رسیده است.

این یعنی اگر جریانات ریسکی بازار به نفع سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر تغییر کند، دلار باز هم با حمایت سرمایه‌گذاران مواجه خواهد شد. در واقع اگر شرایط بهبود یابد، بازار هم انتظار کاهش نرخ بهره آمریکا را نخواهد داشت و این خبر خوبی برای خریداران دلار آمریکا خواهد بود.

حذف تعرفه کالاهای هندی توسط آمریکا

روز جمعه دولت آمریکا تعرفه صفر درصدی واردات برخی کالاهای هندی را حذف کرده است. تمامی این مسائل باعث شده تا سرمایه‌گذاران به چشم‌انداز اقتصاد جهانی بدبین شوند و انتظار دو مرحله کاهش نرخ بهره آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۹ را داشته باشند.

مورگان استنلی هم پیش‌بینی می‌کند که اگر آمریکا تعرفه ۲۵ درصدی را برای واردات کالاهای چینی به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار اعمال کند و چین هم آن را تلافی کند، اقتصاد جهانی می‌تواند در عرض نُه ماه وارد رکود اقتصادی شود.

روند قیمتی یورو در هفته دوم خرداد ۹۸

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته دوم خرداد ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با کاهش ۴۵۰۰ ریالی نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۵۵۰۰۰ ریال بود. در روز دوشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۵۱۵۰۰ ریال بود. قیمت یورو به طور متوسط در این هفته برابر ۱۵۱۸۰۸ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۱۱۲۹ ریال بود.

شاخص PMI ناحیه یورو در محدوده رکود قرار دارد. در انگلستان هم شاخص PMI بخش تولیدی همه را غافل‌گیر کرد و وارد محدوده رکود شد. این اولین بار در بیش از سه سال گذشته است که رشد PMI انگلستان به زیر ۵۰ واحد می‌رسد. با این حال GBPUSD توجه چندانی به این گزارش نداشت و تمرکز اصلی بازار به بحران سیاسی انگلستان و مسئله BREXIT است.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته دوم خرداد 98

نظر بدهید