تحلیل روند نرخ ارز در هفته دوم شهریور ۹۸

0
341

ارز دولتی در هفته منتهی به ۱۴ شهریور ۹۸

روند قیمتی یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۳۲۷ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۲۲۶ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۹۳ ریال افزایش یافته و برابر ۴۶۳۱۹ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته تا سه شنبه برابر ۰.۹۱ و دو روز انتهای هفته برابر ۰.۹۰ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۹۰ در ابتدا و انتهای هفته بود. در بازار آزاد این نسبت در برخی روزها برابر ۰.۸۹ و در برخی روزها برابر ۰.۹۰ بود.

ارز بازار آزاد در هفته دوم شهریور ۹۸

بازار ارز طی هفته گذشته با وجود افت و خیزهای متناوب، در مقیاس هفتگی رشد کرد. دلار که معاملات هفته قبل را با نرخ ۱۱ هزار و ۲۶۰ تومان آغاز کرده بود، با وجود دو افت متناوب، در نهایت افزایشی معادل ۱.۴ درصد را تجربه کرد و روز پنج‌شنبه در ارتفاع ۱۱ هزار و ۴۵۰ تومان قرار گرفت.

شاخص ارزی کشور پیش از این چهار افت هفتگی پی‌در‌پی را به نمایش گذاشته بود. این روند در نخستین هفته شهریور به‌دلیل خوش‌بینی به گفتارهای سیاسی رایج پیرامون برجام شتاب گرفت و دلار به طور مقطعی کانال ۱۰ هزار تومانی را هم پس از حدود هفت ماه لمس کرد. با وجود این، امواج منفی خبرهای سیاسی در هفته گذشته دلار را به مسیر صعودی بازگرداند.

رشد NFP آمریکا سرمایه‌گذاران را ناامید کرده، اما رشد دستمزدها بهتر از انتظارات بازار بوده است. به همین دلیل بازار نمی‌تواند تصمیم جدی در رابطه با آینده دلار آمریکا اتخاذ کند. این در حالی است که تنها دو هفته تا نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو فرصت باقی مانده است.

همه انتظار دارند که نرخ بهره فدرال رزرو حداقل ۰٫۲۵ درصد کاهش یابد، اما این احتمال هم وجود دارد که شاید نرخ بهره بیش از ۰٫۲۵ درصد کاهش یابد. دلار در واکنش به گزارش‌های اشتغال سقوط کرده و قیمت اونس طلای جهانی هم از نزدیکی ۱۵۰۰ دلار به بالای ۱۵۲۵ دلار جهش کرده است.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته خنثی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۵۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۲۸۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو برابر با قیمت ابتدای هفته بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۲۶۹۱۶ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۱۰۴۸ ریال بود.

یورو هم وضعیت باثباتی دارد، هر چند که گزارش سفارشات کارخانجات آلمان ناامید کننده بوده است. همچنین در انگلستان مساله تعطیلی پارلمان این کشور به معضل تبدیل شده است و تا پایان رای دیوان عالی بریتانیا این تنش ادامه خواهد داشت.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته دوم شهریور 98

نظر بدهید